Urug‘lik g‘o‘za maydonlarining 83 ming 43 gektari urug‘lik olish uchun yaroqli deb topilgan
Sohani tartibga soluvchi meʼyoriy-huquqiy hujjatlarga ko‘ra, paxta, boshoqli don va boshqa qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larini tayyorlash, qayta ishlash hamda saqlash bo‘yicha talablarga rioya qilinishi ustidan nazoratni amalga oshirish Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasiga yuklatilgan.
Shunga ko‘ra, Paxta urug‘chiligi yo‘nalishida 2024 yil hosili uchun hududlardagi 2 ming 917 ta qishloq xo‘jaligi subyektlarining 94 ming gektar mahalliy navlarning urug‘lik g‘o‘za maydonlarida aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish bo‘yicha reja belgilangan bo‘lib, joriy yilning 30-avgust holatiga barcha urug‘lik g‘o‘za maydonlarida aprobatsiya ko‘rigi o‘tkazilib, ushbu maydonlardan 83 ming 43 gektari urug‘lik olish uchun yaroqli deb topilgan, 10,7 ming gektar yoki 11 foiz maydonlar navdorligi past, rivojlanishdan ortda qolgan, chanqagan, agrotexnik tadbirlar buzilgan va boshqa sabablarga ko‘ra yaroqsiz deb topilgan va tegishli tartibda dalolatnomalar rasmiylashtirildi.
Respublika hududlaridagi urug‘lik uchun tanlab olingan 256 ta qishloq xo‘jaligi subyektlarining 7, 6 ming gektar urug‘lik paxta maydonlarida chetdan olib kelingan xorijiy navlarda aprobatsiya tadbiri Buxoro, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida boshlanib, bugungi kunda 35 ta fermer xo‘jaliklarining 1 ming 145 gektar maydonlarida o‘tkazildi.
Shundan, (29 tasida ) 839 gektar yaroqli, (12 tasida ) 294 gektarida yaroqsiz yaʼni rivojdan orkada qolgan deb topilgan.
Urug‘lik don yo‘nalishi bo‘yicha:
Inspeksiya tomonidan 2025-yil hosili uchun urug‘lik don tayyorlash ishlari nazorat qilib borilmoqda.
Xususan, 84 ta, shundan Don korxonalarining 38 ta, klasterlarga qarashli 9 ta, Urug‘chilikni rivojlantiri markazi tizimidagi 19 ta, EUXlarning 7 ta, ITI va Xususiy korxonalarning 11 ta urug‘lik sexlarida urug‘lik donni tozalash, saralash, dorilash va qadoqlash shu bilan birga sifatli saqlanishi nazorat qilib borilmoqda.
Shu kunga qadar 161 ming 247 tonna yoki 60 foiz urug‘lik don qayta ishlab, tayyorlangan.
Joriy yil hosilidan jamg‘arilgan hamda 2023-yil ekishdan ortib qolgan urug‘liklarni sertifikatlash ishlari nazoratga olingan bo‘lib, bugunga qadar urug‘lik don to‘dalarining 101 ming tonnasidan ekinboplik sifat ko‘rsatkichlarini tahlil qilish uchun namunalar tanlab olingan, shundan 80 ming tonnasiga ekish uchun yaroqliligi to‘g‘risida muvofiqlik sertifikati va 4 ming tonnasiga yaroqsizligi to‘g‘risida hujjatlar berilgan, qolgan 16,5 ming tonnasida laboratoriya tahlillari davom ettirilmoqda.
Shu bilan birga, 2025-yil hosilidan boshoqli don yetishtiruvchi xo‘jaliklarga qulay masofada 150 ta urug‘lik don tarqatish shoxobchalari tashkil qilindi.
Ushbu shoxobchalar orqali hududlarda ekilishi belgilangan, ekinboplik sifat ko‘rsatkichlari bo‘yicha muvofiqligi to‘g‘risidagi sertifikati mavjud hamda sifatli tayyorlangan urug‘liklarni ekish uchun tarqatilishini nazorat qilib borilmoqda. shu kunga qadar ekish uchun xo‘jaliklarga 6,8 ming tonna urug‘lik don yetkazib berilishi taʼminlandi.

83 thousand 43 hectares of seed cotton fields were found suitable for seed production
According to the regulatory and legal documents regulating the field, the control over compliance with the requirements for the preparation, processing and storage of seeds of cotton, sorghum and other agricultural crops is assigned to the Agro-Industrial Complex Control Inspectorate.
Accordingly, in the field of cotton seed production, a plan has been established for the 2024 harvest of 2,917 agricultural entities in the regions to conduct an approval inspection on 94,000 hectares of seed cotton fields of local varieties. 83 thousand 43 hectares were found to be suitable for obtaining seeds, 10.7 thousand hectares or 11 percent of the areas were found to be unproductive due to low productivity, lack of development, thirst, violation of agrotechnical activities and other reasons, and documents were drawn up accordingly.
The approval event for imported foreign varieties on 7.6 thousand hectares of seed cotton fields of 256 agricultural entities selected for seeding in the territories of the republic began in Bukhara, Namangan and Fergana regions, and today it was held on 1 thousand 145 hectares of 35 farms.
Of these, 839 hectares were found to be suitable (29 hectares), and 294 hectares (12 hectares) were found to be unsuitable, i.e. underdeveloped.
By grain direction:
The inspectorate is monitoring the preparation of seeds for the 2025 harvest.
In particular, 84, including 38 of grain enterprises, 9 belonging to clusters, 19 in the system of the Seed Development Center, 7 of EUXs, 11 of ITIs and private enterprises are involved in the cleaning, sorting, treatment and packaging of seed grain, as well as quality control. is being done.
To date, 161 thousand 247 tons or 60 percent of seed grains have been processed and prepared.
The work of certification of the seeds accumulated from the harvest of the current year and surplus from planting in 2023 has been controlled, until today, samples have been selected for the analysis of quality indicators from 101,000 tons of seed grains, of which 80,000 tons have a certificate of suitability for planting and 4,000 tons documents on its unfitness have been issued, laboratory analyzes are continuing on the remaining 16.5 thousand tons.
At the same time, from the 2025 harvest, 150 seed grain distribution stations were established at a convenient distance to grain-growing farms.
Through these branches, there is a certificate of conformity in terms of planting quality indicators, and the distribution of high-quality prepared seeds for planting is being monitored. 6.8 thousand tons of seed grains have been supplied to farms for planting so far.