Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti bilan hamkorlik memorandumi imzolandi
9 Fevral 2024 3440
Qishloq xo‘jaligi sohasi uchun yuqori malakali muhandis-texnik kadrlarni tayyorlash, soha mutaxassislarining malakasini oshirish, sohani jadal rivojlantirish va ishlab chiqarish korxonalari o‘rtasidagi integratsiyani taʼminlash bo‘yicha manfaatdor tomonlar bilan o‘zaro innovatsion hamkorlik o‘rnatish borasida bugungi kunda "O‘zagroinspeksiya" tomonidan amaliy chora-tadbirlar tashkil etilgan.
Bu borada, “Qishloq va suv xo‘jaligi tarmoqlari uchun muhandis-texnik kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarorida “Oliy maʼlumotli mutaxassislar tayyorlash sifatini oshirishda iqtisodiyot sohalari va tarmoqlarining ishtirokini yana-da kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Qarorlari dasturil amal bo‘lib xizmat qilmoqda.
Jumladan, kuni kecha Qoraqalpog‘iston qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar institutida ushbu Oliy o‘quv yurti hamda Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi o‘rtasida Hamkorlik memorandumi imzolandi. Tadbirda institut rektori B. Jollibekov hamda Inspeksiyaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi boshlig‘i A. Yusupovlar boshchiligida tashkilot xodimlari ishtirok etdilar.
Hamkorlik kelishuviga ko‘ra, tomonlar- zamon talablariga javob beradigan yuqori malakali kadrlarni tayyorlash, oliy taʼlim mazmunini bevosita ishlab chiqarish munosabatlariga hamda istiqbolli rivojlanish dasturlariga muvofiq shakllantirish, kadrlarni mutaxassisligi bo‘yicha ishga joylashtirishga doir dolzarb masalalar yechimini topishda hamkorlik qilish va bir-birini qo‘llab-quvvatlashga kelishib oldilar.

A memorandum of cooperation was signed with the Institute of Agriculture and Agricultural Technologies of Karakalpakstan
9 February 2024 3493
“Uzagroinspectorate” organized practical events to train highly qualified engineering and technical personnel for the agro-industrial complex, improve the skills of specialists, accelerated development of the industry, and establish mutual innovative cooperation with stakeholders to ensure integration between production enterprises.
In this regard, the Presidential Decree “On measures to radically improve the system of training engineering and technical personnel for agriculture and water management” took measures to “further expand the participation of industries and sectors of the economy in improving the quality of personnel training.” highly educated specialists “Presidential decisions on events” acts as a program event.In this regard, the Presidential Decree “On measures to radically improve the system of training engineering and technical personnel for agriculture and water management” took measures to “further expand the participation of industries and sectors of the economy in improving the quality of personnel training.” highly educated specialists “Presidential decisions on events” acts as a program event.
In particular, yesterday at the Karakalpak Institute of Agriculture and Agricultural Technologies a memorandum of cooperation was signed between this higher educational institution and the Department of Inspection of the Agro-Industrial Complex of the Ministry of Agriculture of the Republic of Karakalpakstan. The event was attended by employees of the organization, headed by the rector of the institute B. Jollibekov and the head of the department of the Republic of Karakalpakstan A. Yusupov.
According to the cooperation agreement, the parties will cooperate and support each other in finding solutions to pressing issues related to the training of highly qualified personnel that meets the requirements of the time, the formation of the content of higher education in accordance with direct objectives. connections between production and long-term development programs, as well as employment of personnel in their specialty. agreed to provide support.