BUXORODA URUG‘LIK G‘ALLA APROBATSIYASIGA BAG‘ISHLANGAN O‘QUV-SEMINAR BO‘LIB O‘TDI
Buxoro tumani “Don va dukkakli ekinlar ilmiy-tadqiqot instituti Buxoro ilmiy-tajriba stansiyasi”da Viloyat qishloq xo‘jaligi tashkilotlari, urug‘lik don qabul qilish shoxobchalari hamda urug‘lik g‘alla yetishtiruvchi fermer xo‘jaliklari ishtirokida 2025 yil hosili uchun urug‘lik g‘alla maydonlarida aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish bo‘yicha ko‘rgazmali o‘quv-seminar tashkil etildi.
Unda O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish bosh mutaxassislari, “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi” davlat muassasasi Buxoro viloyati filiali mutaxassislari ishtirok etdi.
Seminarda urug‘lik don yetishtirish qishloq xo‘jaligi rivoji, umuman, yurtimiz iqtisodiyotini yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etishi xususida atroflicha so‘z yuritildi.
Ushbu ilmiy-amaliy seminar urug‘chilikda samaradorlikni oshirishga, ilg‘or tajribalarni o‘rganish va ommalashtirishga amaliy yordam berdi.

В БУХАРЕ ПРОШЕЛ ОБУЧАЮЩИЙ СЕМИНАР ПО ВОПРОСАМ КВАЛИФИКАЦИИ СЕМЕННОГО ЗЕРНА
На базе ГУ «Бухарская научно-опытная станция НИИ зерновых и зернобобовых культур» Бухарского района с участием региональных сельскохозяйственных организаций, пунктов приема семенного зерна, а также хозяйств по выращиванию семенного зерна был организован показательный обучающий семинар по проведению приемочных проверок на посевах семенных культур урожая 2025 года.
В нем приняли участие главные специалисты по контролю за выращиванием семян сельскохозяйственных культур областного управления и районных отделов Узагроинспекции, а также специалисты Бухарского областного филиала государственного учреждения «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции».
На семинаре подробно обсуждалось значение семенного производства в развитии сельского хозяйства и в целом в улучшении экономики нашей страны.
Научно-практический семинар оказал практическую помощь в повышении эффективности семеноводства, изучении и популяризации передового опыта.