«O‘zagroinspeksiya»ning Xorazm viloyati boshqarmasi va tumanlari xodimlariga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-184-sonli Farmoni ijrosi yuzasidan “o‘quv seminar” tashkil etildi.
10 Aprel 2025 1207
Xabaringiz bor, tadbirkorlarga qonunchilik talablariga amal qilgan holda faoliyat yuritishiga ko‘maklashish va qonunbuzarlikning barvaqt oldini olish mexanizmlarini takomillashtirish, ularning huquqlarini ishonchli himoya qilish va nazorat qiluvchi organlarning masʼuliyatini yana-da oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 14-noyabridagi “Tadbirkorlar huquqlari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-184-sonli Farmoni qabul qilingan.
Mazkur Farmon bilan, Tadbirkorlar uchun qulay biznes muhitini yaratish hamda ularning qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish bo‘yicha bir qator vazifalar belgilab berilgan.
Xususan, farmonning 3-ilovasida “Tadbirkorlar huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha yo‘l xaritasi”ning 16-bandida malakali mutaxassislar, ekspertlar, jumladan, Biznes-ombudsman, Savdo-sanoat palatasi va boshqa manfaatdor idoralar xodimlarini jalb etgan holda reja-grafikka asosan seminar-treninglarni tashkil etish vazifasi yuklatilgan.
Ushbu topshiriq va vazifalardan kelib chiqib, Inspeksiyaning viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari xodimlari ishtirokida o‘quv seminari tashkil qilindi.
Ushbu bo‘lib o‘tgan seminarda, Biznes ombudsman, Savdo sanoat palatasi va Adliya vazirligining viloyat boshqarmasi masʼul xodimlari ham ishtirok etdilar.
Mazkur seminarni o‘tkazishdan maqsadimiz tadbirkorlik subyektlari faoliyatiga noqonuniy aralashuvlarga chek qo‘yish hamda amaldagi qonunchilik hujjatlari va ularga kiritilgan o‘zgarishlarni tushuntirish hamda ularning talablari buzilishining oldini olish, shuningdek, qonunbuzarlik holatlariga olib kelishi mumkin bo‘lgan kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida o‘tkazildi.

Организован «учебный семинар» для сотрудников Хорезмского областного и районных управлений «Узагроинспекции» по вопросам исполнения Указа Президента Республики Узбекистан № ПФ-184.
10 Апреля 2025 1201
Как известно, в целях содействия деятельности предпринимателей с соблюдением требований законодательства, совершенствования механизмов раннего предупреждения правонарушений, надежной защиты их прав, дальнейшего повышения ответственности контролирующих органов принят Указ Президента Республики Узбекистан от 14 ноября 2024 года № ПФ-184 «О мерах по надежной защите прав и законных интересов предпринимателей».
В настоящем Указе поставлен ряд задач по созданию благоприятной деловой среды для предпринимателей и надежной защите их законных интересов.
В частности, в приложении 3 к постановлению, пункте 16 «Дорожной карты по защите прав и законных интересов предпринимателей» возложена задача по организации семинаров и тренингов согласно плану и графику с привлечением квалифицированных специалистов и экспертов, в том числе сотрудников Бизнес-омбудсмена, Торгово-промышленной палаты и других заинтересованных ведомств.
Исходя из этих задач и целей был организован обучающий семинар с участием сотрудников областного управления и районных отделов инспекции.
В семинаре также приняли участие представители Бизнес-омбудсмена, Торгово-промышленной палаты и регионального управления Министерства юстиции. Целью данного семинара было пресечение незаконного вмешательства в деятельность субъектов предпринимательства, разъяснение действующих законодательных актов и изменений в них, предупреждение нарушений их требований, а также устранение недостатков, которые могут привести к нарушениям законодательства.