Respublika bo‘ylab 43 ming tonnaga yaqin yuqori avlodli urug‘lik kartoshka jamg‘arlishiga erishildi
Inspeksiyaning Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish yo‘nalishida joriy yilda 2024 yil hosili uchun urug‘lik maqsadlarida ekilgan va dala aprobatsiya ko‘rigidan yaroqli deb topilgan 2 ming 682 gektar maydonda ekilgan urug‘lik kartoshkalarni o‘z vaqtida yig‘ishtirib olinishi inspektorlar tomonidan nazorat qilib borildi va bir qator ishlar amalga oshirildi.
Jumladan, Respublikada aprobatsiya natijalariga ko‘ra yaroqli deb topilgan 2 ming 682 gektar urug‘lik kartoshka maydonlaridan o‘rtacha 48 ming 500 tonna nav va avlodiga ega bo‘lgan yuqori avlodli urug‘lik kartoshka jamg‘arish rejalashtirilgan.
Joriy yilning shu kuniga qadar, Samarqand viloyatida aprobatsiya natijasida yaroqli deb topilgan 2 ming 64 gektar urug‘lik kartoshka maydonlarining bugungi kunda 2 ming 64 gektar maydonidan 30 ming 960 tonna urug‘lik kartoshka jamg‘arilgan.
Shuningdek, Toshkent viloyati “Bo‘stonlik kartoshkachilik markazi” MCHJ tomonidan urug‘lik maqsadlarida ekilgan va aprobatsiya natijasida yaroqli deb topilgan 63 gektar urug‘lik kartoshka maydonlarining 463 gektarida qazish ishlari amalga oshirilib, 9 ming 248 tonna kartoshka, Namangan viloyatida 100 gektar urug‘lik kartoshka maydonlaridan 1 ming 850 tonna va Andijon viloyatida  55 gektar urug‘lik kartoshka maydonlarining 55 gektaridan 880 tonna yuqori avlodli urug‘lik kartoshkalar qazib olinib, urug‘liklarni maxsus omborxonalarda saqlash uchun davlat standarti talablarida belgilangan meʼyori bo‘yicha saralash, (kalirovkalash) ishlari amalga oshirilmoqda.
Respublika bo‘yicha 25 dekabr holatida 2 ming 682 gektar urug‘lik kartoshka maydonlarida qazish ishlari amalga oshirilib, jami 42 ming 938 tonna yuqori avlodli urug‘lik kartoshka jamg‘arilgan, shundan 16 ming 471 tonna R-1 va 26 ming 467 tonna R-2 avlodli urug‘lik kartoshkalarni tashkil etadi.

About 43 thousand tons of high-generation seed potatoes have been accumulated throughout the republic.
29 December 2023 3272
In the direction of control over the cultivation of agricultural seeds of the inspection, seed potatoes planted to obtain seeds for the 2024 harvest and recognized as suitable according to the results of the field inspection were collected on time on 2 thousand 682 hectares. Inspectors monitored the seizure and a number of works were carried out.
In particular, on 2,682 hectares of seed potato fields recognized as suitable in the republic based on the results of approval, it is planned to accumulate an average of 48.5 thousand tons of high-generation seed potatoes of varieties and generations.n particular, on 2,682 hectares of seed potato fields recognized as suitable in the republic based on the results of approval, it is planned to accumulate an average of 48.5 thousand tons of high-generation seed potatoes of varieties and generations.
Until today of this year, 30 thousand 960 tons of seed potatoes have been collected from 2 thousand 64 hectares of 2 thousand 64 hectares of seed potato fields approved as a result of approval.
Also, excavation work was carried out on 463 hectares of 63 hectares of seed potato fields planted for seed purposes by Bostonlik Potato Center LLC in Tashkent region and recognized as suitable as a result of approval, 9 thousand 248 tons of potatoes, 100 hectares of seeds in the Namangan region were extracted and sorted (calibration ) according to the standard established by GOST requirements for storing seeds in special warehouses. Work is underway.
As of December 25, excavation work was carried out on 2,682 hectares of seed potato fields in the republic, a total of 42,938 tons of high-generation seed potatoes were collected, of which 16,471 tons are R-1 and 26,467 tons are R-2 generations form seed potatoes.