Qishloq xo‘jaligi: bahorgi mavsum taraddudi
Qishloq xo‘jaligi sohasi xodimlari uchun yil o‘n ikki oy ish topiladi. Binobarin, qish fasli ham ular uchun masʼuliyatli davr hisoblanadi. Yaʼni, bahorgi dala ishlarida texnikalarni mavsumga soz holga keltirish ayni qish mavsumida olib boriladi.
Xo‘sh, Namangan viloyatida 2025-yil bahorgi dala ishlarida qishloq xo‘jaligi texnikalarini taʼmirlash ishlari qanday ketmoqda? Bu haqida O‘zA muxbiriga Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi Namangan viloyati boshqarmasi shoʻba boshlig‘i Abduqahhor Akbarov quyidagilarni maʼlum qildi.
– Joriy yil bahorgi dala ishlarida qatnashadigan qishloq xo‘jaligi texnikalarini belgilangan muddatlarda, sifatli taʼmirlanishini taʼminlash maqsadida dislokatsiyalar ishlab chiqildi. Unga ko‘ra 46 ta taʼmirlash maskanlar ishlari tashkil etildi. 1 ming 244 ta chopiq traktori, 1 ming 244 ta kultivator, 470 ta chigit ekish seyalkasi, 2 ming 416 ta tishli borona, 402 ta chizel moslamasi, 278 ta pushta olish moslamasi, 271 ta yer tekislagich, 278 ta OVX purkagich, 342 ta mineral o‘g‘it sepkich va 243 ta don o‘rish kombayni qatnashishi rejalashtirilgan.
Mavsumda ishtirok etadigan qishloq xo‘jaligi texnika va mashinalarni holatlari mutaxassislar tomonidan birma-bir o‘rganib chiqilib, nosozlarini taʼmirlash uchun talab etiladigan ehtiyot qismlar hamda pul mablag‘lari aniqlab olindi.
Barcha taʼmirlash maskanlarida taʼmirdan chiqarilib, mavsumga shay holatga keltirilgan texnikalarni tuman komissiyalari tomonidan qayta ko‘rib chiqish, mavjud kamchiliklarni bartaraf etgan holda qabul qilib sertifikat berish ishlarini borishi “O‘zagroinspeksiya” viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari tomonidan nazoratga olindi.
Qolaversa, joylarda mavsum ishlariga jalb etilayotgan har bir qishloq xo‘jaligi texnikalari va mashina mexanizmlarni Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 29-apreldagi tegishli qarori bilan tasdiqlangan nizom talablari asosida inspeksiya organlarida qayta ro‘yxatdan, yillik texnik ko‘rikdan o‘tkazilganligi, shuningdek, mexanizatorlarni traktorchi-mashinist guvohnomalarini toifalari boshqaruvidagi texnikalarni boshqarishga ruxsat berishi hamda guvohnomalarini, texnik hujjatlarni yangi namunadagi plastik shakldagi hujjatlarga almashtirilganligi alohida nazoratga olinib mulk egalari va mexanizatorlar o‘rtasida qaror ijrosi yuzasidan tashviqot ishlari olib borilmoqda.
Namangan viloyatida qishloq xo‘jaligini texnikalar bilan taʼminlanganligi darajasi tahlil qilinganda, haydov traktorlari 117 foiz, chopiq traktorlari 127 foiz, kultivatorlar 127 foiz, chigit ekish seyalkalari 112 foiz, yer tekislagichlar 139 foiz, pushta olish moslamalari 109 foiz, don o‘rish kombaynlari 110 foizga taʼminlangan bo‘lsa, chizellar 82 foizga, tishli boronalar 66 foizga taʼminlangan.
O‘tgan yil davomida xizmat muddatini o‘tagan, ish unumdorligi past texnikalar o‘rniga yangi yuqori unumli texnikalar bilan taʼminlash maqsadida, viloyat “Agrolizing” kompaniyasi tomonidan viloyatdagi 665 subyekt bilan 812 ta 85,6 milliard so‘mlik qishloq xo‘jalik texnikalarining lizing shartlari asosida yetkazib berish yuzasidan shartnoma tuzilib, Uychi tumaniga 127 ta, Uchqo‘rg‘on tumaniga 103 ta, Mingbuloq tumaniga 102 ta, Kosonsoy, Norin, va Pop tumanlariga 97 tadan, Namangan tumaniga 71 ta, Chust tumaniga 45 ta, To‘raqo‘rg‘on tumaniga 34 ta, Chortoq tumaniga 28 ta hamda Yangiqo‘rg‘on tumaniga 5 ta qishloq xo‘jaligi texnikasi yetkazib berildi.
Viloyatda 2025-2029 yillarda texnikalar sotib olish bo‘yicha ishlab chiqilgan dasturga ko‘ra, texnika parklarni yangilash va ularni zamonaviy, yuqori unumli va iqtisodiy tejamkor texnikalar bilan taʼminlash ishlari joriy yilda ham izchil davomida ettirilib, 720 ta umumiy qiymati 318 milliard 40 million so‘mlik qishloq xo‘jaligi texnikalarini sotib olish rejalashtirilgan.

Сельское хозяйство: Весенний сезон в самом разгаре
Сельскохозяйственные рабочие заняты двенадцать месяцев в году. Поэтому зима для них также является ответственным периодом. То есть, оборудование для весенних полевых работ адаптируется к сезону в зимний период.
Как же обстоят дела с ремонтом сельскохозяйственной техники в ходе весенних полевых работ 2025 года в Наманганской области? Об этом корреспонденту УзА сообщил начальник Наманганского областного управления Инспекции по надзору в агропромышленном комплексе при Кабинете Министров Абдукаххор Акбаров.
– Разработаны дислокации, обеспечивающие своевременный и качественный ремонт сельскохозяйственной техники, участвующей в весенне-полевых работах текущего года. Соответственно было организовано 46 ремонтных работ. Планируется участие 1244 тракторов, 1244 культиваторов, 470 сеялок, 2416 зубовых борон, 402 чизельных орудия, 278 измельчителей, 271 планировщика, 278 опрыскивателей OVX, 342 разбрасывателей минеральных удобрений и 243 зерноуборочных комбайна.
Состояние сельскохозяйственной техники и оборудования, участвовавших в сезоне, поочередно проверялось специалистами, определялись запасные части и средства, необходимые для устранения неисправностей.
Областным управлением и районными отделами «Узагроинспекции» осуществлялся контроль за ходом осмотра районными комиссиями отремонтированной и приведенной в готовность к сезону техники на всех ремонтных участках, приемкой и выдачей актов после устранения имеющихся недостатков. недостатки.
Кроме того, каждая сельскохозяйственная техника и механизмы, задействованные в сезонных работах на полях, должны быть перерегистрированы в проверяющих органах и проходить ежегодный технический осмотр согласно требованиям положения, утвержденного соответствующим постановлением Кабинета Министров от 1 апреля. 29, 2023, а также трактористы должны пройти обучение. - Ведется пропаганда среди владельцев недвижимости и механиков по реализации решения, с особым контролем замены водительских удостоверений и технических документов на новые пластиковые документы.
При анализе уровня обеспеченности сельскохозяйственной техникой в ​​Наманганской области было выявлено, что доля тракторов составляет 117 процентов, тракторов – 127 процентов, культиваторов – 127 процентов, сеялок – 112 процентов, планировщиков – 139 процентов, уборочных машин – 109 процентов, зерноуборочных комбайнов. 110 процентов, долота — 82 процента, а зубчатые бороны — 66 процентов.
За последний год в целях замены устаревшей, малопроизводительной техники на новую, высокопроизводительную, областной компанией «Агролизинг» у 665 субъектов области закуплено 812 единиц сельскохозяйственной техники на сумму 85,6 млрд. сумов. Заключен договор на поставка в Уйчинский район 127 единиц автотранспорта, в Учкурганский район 103 единицы, в Мингбулокский район 102 единицы, в Касансайский, Норинский и Папский районы по 97 единиц, в Наманганский район 71 единицу, в Чустский район 45 единиц, в Токийский район 10 единиц сельскохозяйственной техники. В Ракурганский район было доставлено 28 единиц, в Чортокский район – 28 единиц, в Янгикурганский район – 5 единиц.
Согласно разработанной в регионе программе закупки техники на 2025-2029 годы, в текущем году последовательно продолжится работа по обновлению парка техники, оснащению его современным, высокоэффективным и экономичным оборудованием. Всего закуплено 720 единиц на общую сумму 318 млрд. 40 млн. сум. Планируется закупить сельскохозяйственную технику.