O‘zagroinspeksiyada korrupsiyaviy holatlarni barvaqt aniqlash va ularning sabab va shart-sharoitlarini bartaraf etish, korrupsiyaviy xatti-harakatlar sodir etilishining oldini olish, Inspeksiya tizimi xodimlarida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish maqsadida hamda ularning huquqiy ongi va madaniyatini oshirish, korrupsiyaga qarshi profilaktik chora-tadbirlarni tashkil etish, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi hujjatlar ijrosini taʼminlash borasida 2023- yilning o‘tgan davrida muayyan ishlar amalga oshirildi.
Xususan, “O‘zagroinspeksiyaning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki lokal hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Hisobot davrida xodimlarning huquqiy savodxonligini oshirish maqsadida “O‘zagroinspeksiyaning Texnika holatini nazorat qilish boshqarmasi, Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan suv resurslaridan foydalanish va agrotexnik tadbirlar o‘tkazishni nazorat qilish boshqarmasi, Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi va ularning hududiy bo‘linmalari xodimlari bilan “Qonunchilik hujjatlariga rioya qilish va korrupsiya holatlariga yo‘l qo‘ymaslik”, “Korrupsiyaga qarshi kurashishning Konstitutsiyaviy asoslari va yo‘nalishlari” mavzularida profilaktik tadbir va o‘quv-vebinarlari tashkil etildi.
Mazkur tadbirlar huquqni muhofaza qiluvchi idoralar xodimlari ishtirokida  “O‘zagroinspeksiyaning hududiy boshqarmalarida tashkil etilib, materiallar rasmiy veb-saytga joylashtirildi.
Shuningdek, davlat xaridlarini amalga oshirishda manfaatlar to‘qnashuvini tahlil qilish va “O‘zagroinspeksiya” bilan shartnomaviy munosabatlarga kirishgan yuridik va jismoniy shaxslar bo‘yicha “O‘zagroinspeksiya” boshlig‘ining 2023-yil 1-martdagi 4-b-son buyrug‘iga asosan “O‘zagroinspeksiyaning rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari va ulardan foydalanishning ahvoli o‘rganilib, aniqlangan kamchilik va muammoli masalalarni hal etishga qaratilgan chora-tadbirlar belgilab olindi.
Bundan tashqari, korrupsiyaga oid murojaatlar bo‘yicha o‘tgan hisobot oyi tahlil qilinganida “O‘zagroinspeksiyaning” aloqa kanallari (Ishonch telefoni, pochta, telegram-kanal) orqali  biror marta murojaat kelib tushmagani aniqlandi.
Xuddi shuningdek, Agroinspeksiyada korrupsiyaga oid murojaatlarni qabul qilish bo‘yicha telegram bott (https://t.me/uzagroinbot) kanallari doimiy ravishda ishlab turishi taʼminlanmoqda.
Hisobot davrida “O‘zagroinspeksiyaga yuklatilgan funksiya bo‘yicha korrupsiyaviy xavflarni aniqlash va baholash jarayonlari o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 14-iyundagi PF-154-son farmonining 9.2-bandiga asosan “O‘zagroinspeksiyaning rasmiy veb-saytida Inspeksiyaning ish rejalari to‘g‘risidagi maʼlumotlar eʼlon qilib kelinmoqda.
O‘zagroinspeksiya” tomonidan ko‘rsatilayotgan 24 turdagi davlat xizmatlari sohasida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish maqsadida qonunchilik hujjatlari xatlovdan o‘tkazilib, normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari ishlab chiqildi, manfaatdor vazirlik va idoralar bilan kelishilib, natijada, loyiha bo‘yicha  2023- yil 29-aprelda Hukumatning 170-sonli Qarori qabul qilindi.
Qarorga asosan, qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalari sohasida 8 turdagi davlat xizmatlari ko‘rsatishning maʼmuriy reglamentlari tasdiqlandi.
Amalga oshirilgan ishlar yuzasidan, Hisob palatasi va Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi o‘rtasidagi qo‘shma Farmoyishiga asosan “O‘zagroinspeksiyada korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat tizimining joriy qilinganligi o‘rganib chiqilib, natijasiga ko‘ra bir necha tavsiyalar berib o‘tildi.
Ayni vaqtda “O‘zagroinspeksiyada mazkur tavsiyalarga asosan korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat yo‘nalishida amaliy ishlar davom ettirilmoqda.

АНАЛИЗ: Обращений по делам о коррупции нет
В «Узагроинспекции» своевременное выявление фактов коррупции и устранение их причин и условий, профилактика коррупционного поведения, формирование нетерпимого отношения к коррупции у работников Инспекционной системы и повышение их правосознания и культуры, профилактические меры против коррупции. В прошедшем периоде 2023 года были проведены определенные работы в сфере организации, обеспечения исполнения документов в сфере противодействия коррупции.
В частности, внесены изменения и дополнения во внутренние локальные документы «Узагроинспекции» по противодействию коррупции.
В целях повышения правовой грамотности работников за отчетный период были организованы отдел контроля технического состояния «Узагроинспекция», отдел контроля использования водных ресурсов для сельского хозяйства и проведения агротехнических мероприятий, центр оценки Качество сельхозпродукции и их региональные подразделения «Соблюдение нормативно-правовой базы и коррупция» Были организованы профилактические мероприятия и обучающие вебинары на тему «Конституционные основы и направления противодействия коррупции».
Данные мероприятия были организованы в региональных отделениях «Узагроинспекции» с участием правоохранительных органов, а материалы размещены на официальном сайте.
Также в соответствии с приказом № 4-б начальника «Узагроинспекции» от 1 марта 2023 года в части проведения анализа конфликта интересов при осуществлении государственных закупок и юридических и физических лиц, вступающих в договорные отношения с «Узагроинспекцией ", средств фонда развития "Узагроинспекции" и их использования изучена ситуация, и определены меры, направленные на решение выявленных недостатков и проблемных вопросов.
Кроме того, в ходе анализа прошлого месяца отчета о жалобах на коррупцию было установлено, что по каналам связи «Узагроинспекции» (горячая линия, почта, телеграм-канал) жалоб не поступало.
Также обеспечена постоянная работа Telegram-бота (https://t.me/uzagroinbot) каналов приема жалоб на коррупцию в Агроинспекцию.
В течение отчетного периода процессы выявления и оценки коррупционных рисков проводились в соответствии с функцией, возложенной на «Узагроинспекцию».
Согласно п. 9.2 Указа Президента Республики Узбекистан № ПФ-154 от 14 июня 2022 года информация о планах работы Инспекции публикуется на официальном сайте «Узагроинспекция».
В целях устранения коррупционных рисков в сфере 24 видов государственных услуг, оказываемых «Узагроинспекцией», были рассмотрены законодательные документы, разработаны проекты нормативно-правовых документов, согласованы с заинтересованными министерствами и ведомствами, в результате чего на 29 апреля 2023 г. утверждено 170-е Постановление Правительства о проекте.
На основании решения утверждены административные регламенты оказания 8 видов государственных услуг в сфере сельского хозяйства, мелиорации и дорожно-строительной техники.
На основании совместного приказа Счетной палаты и Агентства по борьбе с коррупцией было изучено внедрение системы внутреннего контроля по противодействию коррупции в «Узагроинспекция», и по результатам был дан ряд рекомендаций.
В то же время «Узагроинспекция» продолжает практическую работу в направлении внутреннего контроля по борьбе с коррупцией на основе данных рекомендаций.