O‘zagroinspeksiyada korrupsiyaviy holatlarni barvaqt aniqlash va ularning sabab va shart-sharoitlarini bartaraf etish, korrupsiyaviy xatti-harakatlar sodir etilishining oldini olish, Inspeksiya tizimi xodimlarida korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish maqsadida hamda ularning huquqiy ongi va madaniyatini oshirish, korrupsiyaga qarshi profilaktik chora-tadbirlarni tashkil etish, korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi hujjatlar ijrosini taʼminlash borasida 2023- yilning o‘tgan davrida muayyan ishlar amalga oshirildi.
Xususan, “O‘zagroinspeksiyaning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki lokal hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Hisobot davrida xodimlarning huquqiy savodxonligini oshirish maqsadida “O‘zagroinspeksiyaning Texnika holatini nazorat qilish boshqarmasi, Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan suv resurslaridan foydalanish va agrotexnik tadbirlar o‘tkazishni nazorat qilish boshqarmasi, Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi va ularning hududiy bo‘linmalari xodimlari bilan “Qonunchilik hujjatlariga rioya qilish va korrupsiya holatlariga yo‘l qo‘ymaslik”, “Korrupsiyaga qarshi kurashishning Konstitutsiyaviy asoslari va yo‘nalishlari” mavzularida profilaktik tadbir va o‘quv-vebinarlari tashkil etildi.
Mazkur tadbirlar huquqni muhofaza qiluvchi idoralar xodimlari ishtirokida  “O‘zagroinspeksiyaning hududiy boshqarmalarida tashkil etilib, materiallar rasmiy veb-saytga joylashtirildi.
Shuningdek, davlat xaridlarini amalga oshirishda manfaatlar to‘qnashuvini tahlil qilish va “O‘zagroinspeksiya” bilan shartnomaviy munosabatlarga kirishgan yuridik va jismoniy shaxslar bo‘yicha “O‘zagroinspeksiya” boshlig‘ining 2023-yil 1-martdagi 4-b-son buyrug‘iga asosan “O‘zagroinspeksiyaning rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari va ulardan foydalanishning ahvoli o‘rganilib, aniqlangan kamchilik va muammoli masalalarni hal etishga qaratilgan chora-tadbirlar belgilab olindi.
Bundan tashqari, korrupsiyaga oid murojaatlar bo‘yicha o‘tgan hisobot oyi tahlil qilinganida “O‘zagroinspeksiyaning” aloqa kanallari (Ishonch telefoni, pochta, telegram-kanal) orqali  biror marta murojaat kelib tushmagani aniqlandi.
Xuddi shuningdek, Agroinspeksiyada korrupsiyaga oid murojaatlarni qabul qilish bo‘yicha telegram bott (https://t.me/uzagroinbot) kanallari doimiy ravishda ishlab turishi taʼminlanmoqda.
Hisobot davrida “O‘zagroinspeksiyaga yuklatilgan funksiya bo‘yicha korrupsiyaviy xavflarni aniqlash va baholash jarayonlari o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 14-iyundagi PF-154-son farmonining 9.2-bandiga asosan “O‘zagroinspeksiyaning rasmiy veb-saytida Inspeksiyaning ish rejalari to‘g‘risidagi maʼlumotlar eʼlon qilib kelinmoqda.
O‘zagroinspeksiya” tomonidan ko‘rsatilayotgan 24 turdagi davlat xizmatlari sohasida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish maqsadida qonunchilik hujjatlari xatlovdan o‘tkazilib, normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari ishlab chiqildi, manfaatdor vazirlik va idoralar bilan kelishilib, natijada, loyiha bo‘yicha  2023- yil 29-aprelda Hukumatning 170-sonli Qarori qabul qilindi.
Qarorga asosan, qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalari sohasida 8 turdagi davlat xizmatlari ko‘rsatishning maʼmuriy reglamentlari tasdiqlandi.
Amalga oshirilgan ishlar yuzasidan, Hisob palatasi va Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi o‘rtasidagi qo‘shma Farmoyishiga asosan “O‘zagroinspeksiyada korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat tizimining joriy qilinganligi o‘rganib chiqilib, natijasiga ko‘ra bir necha tavsiyalar berib o‘tildi.
Ayni vaqtda “O‘zagroinspeksiyada mazkur tavsiyalarga asosan korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat yo‘nalishida amaliy ishlar davom ettirilmoqda.

In "Uzagroinspektsiya" early detection of corruption cases and elimination of their causes and conditions, prevention of corrupt behavior, formation of an intolerant attitude towards corruption among the employees of the Inspection system and increase of their legal consciousness and culture, preventive measures against corruption In the past period of 2023, certain works were carried out in the field of organization, ensuring the execution of documents in the field of fighting against corruption.
In particular, changes and additions were made to internal local documents of "Uzagroinspektsiya" on combating corruption.
In order to increase the legal literacy of employees during the reporting period, the Department of Technical Condition Control of "Uzagroinspektsiya", the Department of Control of the Use of Water Resources for Agriculture and the Conduct of Agrotechnical Activities, the Center for the Evaluation of the Quality of Agricultural Products and their regional divisions "Compliance with Legal Documents and Corruption" Preventive events and educational webinars were organized on the topics of "Constitutional foundations and directions of fighting corruption".
These events were organized in the regional offices of "Uzagroinspektsiya" with the participation of law enforcement agencies, and the materials were posted on the official website.
Also, in accordance with the order No. 4-b of the head of "Uzagroinspektsiya" dated March 1, 2023, regarding the analysis of the conflict of interests in the implementation of state procurement and the legal and natural persons who have entered into contractual relations with "Uzagroinspektsiya", the funds of the development fund of "Uzagroinspektsiya" and their use the situation was studied, and measures aimed at solving the identified deficiencies and problematic issues were determined.
In addition, during the analysis of last month's report on corruption complaints, it was found that no complaints were received through the communication channels of "Uzagroinspektsiya" (hotline, mail, telegram channel).
Also, Telegram bot (https://t.me/uzagroinbot) channels for receiving corruption complaints in the Agroinspektsya is ensured to work continuously.
During the reporting period, processes of identifying and assessing corruption risks were carried out in accordance with the function assigned to "Uzagroinspektsiya".
According to paragraph 9.2 of the decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-154 of June 14, 2022, information about the work plans of the Inspectorate is being published on the official website of "Uzagroinspektsiya".
In order to eliminate the risks of corruption in the field of 24 types of public services provided by "Uzagroinspektsiya", legislative documents were reviewed, drafts of regulatory legal documents were developed, agreed with the interested ministries and agencies, and as a result, on April 29, 2023, the 170th Government Decree on the project was approved. Resolution no.
According to the decision, administrative regulations for the provision of 8 types of state services in the field of agriculture, land reclamation and road construction equipment were approved.
Based on the joint order between the Chamber of Accounts and the Anti-Corruption Agency, the implementation of the internal control system for combating corruption in "Uzagroinspektsiya" was studied, and several recommendations were made based on the results.
At the same time, "Uzagroinspektsiya" is continuing practical work in the direction of internal control to fight against corruption based on these recommendations.