16 Sentyabr 2024 4796
Jumladan, rusumlar kesimida ko‘radigan bo‘lsak, 215 dona CASE, 286 dona John Deere, 230 dona MX-1.8, 449 dona TZST CE220, 473 dona Boshiran va 37 dona boshqa rusumli paxta terish mashinalari tashkil etadi.
Paxta terish mashinalarining 1 423 donasi yoki 84 foizi yuqori unumli texnikalar hisoblanadi. Ayniqsa paxta maydoni mashina terimi uchun agrotexnik talablar darajasida to‘g‘ri tayyorlangan bo‘lsa, ushbu yangi avlod paxta terish mashinasining har birini ish unumdorligi kuniga 50 tonnagacha bo‘lib, 800-1000 nafar terimchi o‘rnini bosa oladi.
Bu yil ilk bora imtiyozli lizing shartlari asosida 600 dan ortiq yuqori unumli paxta terish mashinalarini joylardagi fermer xo‘jaliklari va klasterlarga yetkazib berilishi kutilmoqda.
Paxta terish mashinalari yordamida terimni yana-da qo‘llab quvvatlash maqsadida, Hukumatning 2024-yil 13-sentyabrdagi 574-sonli qarori bilan joriy yilda barcha hududlarda paxta terish mashinalari tomonidan terilgan har bir tonna paxta xomashyosini yig‘ib-terib olish xizmati bahosini 20 foizi, biroq 250 ming so‘mdan oshmagan qismi Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan qoplanishi belgilangan.
Berilayotgan ushbu imtiyoz va imkoniyatlar natijasida, bugungi kunda respublikaning barcha hududlarida paxta terish mashinalari terimi boshlab yuborildi.
Hududlar kesimida oladigan bo‘lsak, mavsumda qatnashadigan mashinalarning asosiy qismi quyidagi hududlarga to‘g‘ri kelmoqda. Jumladan, 2024-yilda paxta hosili Jizzaxda 406 dona, Qashqadaryoda 281 dona, Sirdaryoda 201 dona, Toshkentda 184 dona va Namanganda 108 dona yuqori unumli paxta terish mashinalari orqali terib olinadi.
O‘zagroinspeksiya tomonidan joylarda paxta terish mashinalaridan samarali foydalanish bo‘yicha tushuntirish va ko‘rgazmali seminarlar tashkil etilmoqda.

COTTON-2024: for the first time, about 1,700 cotton picking machines are expected to participate in the season
16 September 2024 4861
This year, a total of 1,690 cotton picking machines are planned to be used in cotton harvesting across the country, of which 609 cotton picking machines will be purchased under a new lease in 2024.
In particular, in terms of models, there are 215 units of CASE, 286 units of John Deere, 230 units of MX-1.8, 449 units of TZST CE220, 473 units of Boshiran and 37 units of other types of cotton picking machines.
1,423 or 84 percent of the cotton picking machines are high-efficiency machines. Especially if the cotton field is properly prepared at the level of agrotechnical requirements for machine picking, the productivity of each new generation cotton picking machine is up to 50 tons per day, and it can replace 800-1000 pickers.
This year, for the first time, it is expected that more than 600 high-efficiency cotton picking machines will be delivered to local farms and clusters on the basis of preferential leasing conditions.
In order to further support picking with the help of cotton pickers, according to the decision of the Government No. 574 dated September 13, 2024, 20 percent of the price of the picking service for each ton of raw cotton harvested by cotton pickers in all regions this year, however, the part not exceeding 250,000 soums will be covered from the funds of the Fund.
As a result of these privileges and opportunities, cotton picking machines have been launched today in all regions of the republic.
In terms of regions, most of the cars participating in the season belong to the following regions. In particular, in 2024, 406 units of cotton will be picked in Jizzakh, 281 units in Kashkadarya, 201 units in Syrdarya, 184 units in Tashkent and 108 units in Namangan.
Uzagroinspeksia organizes explanatory and demonstration seminars on the effective use of cotton picking machines.