16 Sentyabr 2024 4796
Jumladan, rusumlar kesimida ko‘radigan bo‘lsak, 215 dona CASE, 286 dona John Deere, 230 dona MX-1.8, 449 dona TZST CE220, 473 dona Boshiran va 37 dona boshqa rusumli paxta terish mashinalari tashkil etadi.
Paxta terish mashinalarining 1 423 donasi yoki 84 foizi yuqori unumli texnikalar hisoblanadi. Ayniqsa paxta maydoni mashina terimi uchun agrotexnik talablar darajasida to‘g‘ri tayyorlangan bo‘lsa, ushbu yangi avlod paxta terish mashinasining har birini ish unumdorligi kuniga 50 tonnagacha bo‘lib, 800-1000 nafar terimchi o‘rnini bosa oladi.
Bu yil ilk bora imtiyozli lizing shartlari asosida 600 dan ortiq yuqori unumli paxta terish mashinalarini joylardagi fermer xo‘jaliklari va klasterlarga yetkazib berilishi kutilmoqda.
Paxta terish mashinalari yordamida terimni yana-da qo‘llab quvvatlash maqsadida, Hukumatning 2024-yil 13-sentyabrdagi 574-sonli qarori bilan joriy yilda barcha hududlarda paxta terish mashinalari tomonidan terilgan har bir tonna paxta xomashyosini yig‘ib-terib olish xizmati bahosini 20 foizi, biroq 250 ming so‘mdan oshmagan qismi Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan qoplanishi belgilangan.
Berilayotgan ushbu imtiyoz va imkoniyatlar natijasida, bugungi kunda respublikaning barcha hududlarida paxta terish mashinalari terimi boshlab yuborildi.
Hududlar kesimida oladigan bo‘lsak, mavsumda qatnashadigan mashinalarning asosiy qismi quyidagi hududlarga to‘g‘ri kelmoqda. Jumladan, 2024-yilda paxta hosili Jizzaxda 406 dona, Qashqadaryoda 281 dona, Sirdaryoda 201 dona, Toshkentda 184 dona va Namanganda 108 dona yuqori unumli paxta terish mashinalari orqali terib olinadi.
O‘zagroinspeksiya tomonidan joylarda paxta terish mashinalaridan samarali foydalanish bo‘yicha tushuntirish va ko‘rgazmali seminarlar tashkil etilmoqda.

ХЛОПОК-2024: впервые в сезоне ожидается участие около 1700 хлопкоуборочных машин
В этом году на сборе хлопка по всей стране планируется использовать 1690 хлопкоуборочных машин, из них 609 хлопкоуборочных машин будут приобретены по новому договору аренды в 2024 году.
В частности, по моделям имеется 215 ед. CASE, 286 ед. John Deere, 230 ед. MX-1,8, 449 ед. TZST CE220, 473 ед. Boshiran и 37 ед. других типов хлопкоуборочных машин.
1423 или 84 процента хлопкоуборочной техники являются высокопроизводительными машинами. Особенно если хлопковое поле правильно подготовлено на уровне агротехнических требований к машинной уборке, производительность каждой хлопкоуборочной машины нового поколения составляет до 50 тонн в сутки и она может заменить 800-1000 сборщиков.
В этом году впервые ожидается, что более 600 высокопроизводительных хлопкоуборочных машин будут поставлены местным хозяйствам и кластерам на льготных условиях лизинга.
В целях дальнейшей поддержки сбора хлопка с помощью сборщиков хлопка, согласно постановлению Правительства № 574 от 13 сентября 2024 года, за каждую тонну хлопка-сырца, собранного сборщиками хлопка, взимается 20 процентов стоимости услуги по сбору хлопка. регионах в этом году, однако часть, не превышающая 250 тысяч сумов, будет покрыта за счет средств Фонда.
Благодаря этим льготам и возможностям сегодня во всех регионах республики запущена хлопкоуборочная техника.
По регионам большая часть автомобилей, участвующих в сезоне, принадлежит следующим регионам. В частности, в 2024 году в Джизаке будет собрано 406 единиц хлопка, в Кашкадарье - 281 единица, в Сырдарье - 201 единица, в Ташкенте - 184 единицы и в Намангане - 108 единиц.
Узагроинспексия организует разъяснительные и демонстрационные семинары по эффективному использованию хлопкоуборочной техники.