G‘ALLA URUG‘CHILIGI INSPEKSIYA NAZORATIDA
Butun dunyoda bo‘lgani kabi, mamlakatimizda ham oziq-ovqat xavfsizligiga qarshi kurash va aholi iste’moli uchun ichki bozorni sifatli don mahsulotlari bilan ta’minlashda, mahalliy sharoitlarimizga mos, yuqori hosilli urug‘lik don yetishtirish ham, o‘zining alohida o‘rniga ega.
Shu maqsadda, Jizzax viloyatida 233 ta urug‘chilik fermer xo‘jaliklari tomonidan 6,4 ming gektar maydonlardan jami 22,6 ming tonna urug‘lik don yetishtirish belgilangan.
Urug‘lik don yetishtiruvchi qishloq xo‘jalik korxonalari va fermer xo‘jaliklari tomonidan bugungi kunda, 1,2 ming gektar “Super elita” avlodli, 5,0 ming gektar “Elita” avlodli va 0,2 ming gektar “R-1” avlodli urug‘lik don, alohida navlar bo‘yicha parvarish qilinmoqda.
Xususan, g‘allaning “Grom”, “Vassa”, “Aleksevich”, “Asr”, “Gurt”, “Vexa”, “Antonino” va boshqa navlaridan urug‘lik don yetishtirilyapti.
Bugungi kunda, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktyabrdagi “Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘chiligiga oid ayrim normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi 641-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari asosida, urug‘lik g‘alla maydonlarini aprobatsiya jarayoniga tayyorlash maqsadida, urug‘lik maydonlarida xo‘jalikning nomi, urug‘lik g‘alla navi, avlodi va maydoni aks ettirilgan pannolar o‘rnatilishi, kamida ikki martadan ajralishi qiyin bo‘lgan begona o‘tlardan, navlardan o‘toq qilish, tozalash ishlarining o‘tkazilishi yuzasidan monitoring tadbirlari olib borilmoqda.
“O‘zagroinspeksiya”ning viloyat boshqarmasi va tegishli soha tashkilotlari mutaxassislari bilan birgalikda o‘tkazilgan monitoringlar davomida, shu kungacha 506 gektar urug‘lik g‘alla maydonlarida belgilangan agrotexnik tadbirlar talab darajasida amalga oshirilmaganligi sababli, yaroqsiz deb topilib, tegishli tartibda dalolatnomalar rasmiylashtirilishi nazoratga olindi.
Viloyatda kelgusi yil hosili uchun yuqori sifatli urug‘lik don yetishtirishni ta’minlash yuzasidan Inspeksiyaning tuman bo‘limlari tomonidan “Urug‘chilik to‘g‘risida”gi Qonuning 8-moddasi va mazkur qarorning 1-ilovasi bilan tasdiqlangan nizomning 21-bandlariga asosan, 220 ta fermer xo‘jaliklari rahbarlariga tegishli tartiblarda ogohlantirish xatlari berib borilmoqda.
Inspeksiyaning Jizzax viloyati boshqarmasi
Qishloq xo‘jalik ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish sho‘basi boshlig‘i  O‘.Qarshiboyev,

СЕМЕНА ЗЕРНА ПОД ИНСПЕКЦИОННЫМ КОНТРОЛЕМ
Как и во всем мире, в нашей стране в борьбе за продовольственную безопасность и обеспечение внутреннего рынка качественной зерновой продукцией для потребления населением особое место занимает выращивание высокоурожайных семенных культур, пригодных для наших местных условий.
Для этого в Джизакской области 233 семеноводческими хозяйствами планируется заготовить в общей сложности 22,6 тыс. тонн семенного зерна с 6,4 тыс. гектаров земель.
На сегодняшний день в сельскохозяйственных предприятиях и фермерских хозяйствах, выращивающих семенной материал различных сортов, возделывается 1,2 тыс. га посевного материала поколения «Суперэлита», 5,0 тыс. га посевного материала поколения «Элита» и 0,2 тыс. га посевного материала поколения «Р-1».
В частности, семенной материал выращивается из следующих сортов зерна: «Гром», «Васса», «Алексевич», «Аср», «Гурт», «Веха», «Антонино» и других.
На сегодняшний день в соответствии с требованиями Положения, утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 октября 2021 года № 641 «Об утверждении некоторых нормативно-правовых актов по вопросам семеноводства сельскохозяйственных культур», в целях подготовки семенных полей к севу проводятся контрольные мероприятия по установке на семенных полях табло с указанием наименования хозяйства, сорта семенного материала, поколения и площади, а также по проведению не менее двух прополок и уборок от сорняков и трудноудаляемых сортов.
В ходе мониторинга, проведенного совместно с областным управлением Узагроинспекции и специалистами профильных отраслевых организаций, установлено, что 506 га посевных площадей зерновых культур не освоены в должной мере из-за того, что не выполнены в необходимом объеме указанные агротехнические мероприятия, взят под контроль выдача соответствующих актов.
В целях обеспечения производства высококачественного семенного материала под урожай следующего года в области районными отделами инспекции в соответствии со статьей 8 Закона «О семеноводстве» и пунктом 21 Положения, утвержденного приложением 1 к настоящему постановлению, руководителям 220 хозяйств направляются предупредительные письма.