G‘ALLA URUG‘CHILIGI INSPEKSIYA NAZORATIDA
Butun dunyoda bo‘lgani kabi, mamlakatimizda ham oziq-ovqat xavfsizligiga qarshi kurash va aholi iste’moli uchun ichki bozorni sifatli don mahsulotlari bilan ta’minlashda, mahalliy sharoitlarimizga mos, yuqori hosilli urug‘lik don yetishtirish ham, o‘zining alohida o‘rniga ega.
Shu maqsadda, Jizzax viloyatida 233 ta urug‘chilik fermer xo‘jaliklari tomonidan 6,4 ming gektar maydonlardan jami 22,6 ming tonna urug‘lik don yetishtirish belgilangan.
Urug‘lik don yetishtiruvchi qishloq xo‘jalik korxonalari va fermer xo‘jaliklari tomonidan bugungi kunda, 1,2 ming gektar “Super elita” avlodli, 5,0 ming gektar “Elita” avlodli va 0,2 ming gektar “R-1” avlodli urug‘lik don, alohida navlar bo‘yicha parvarish qilinmoqda.
Xususan, g‘allaning “Grom”, “Vassa”, “Aleksevich”, “Asr”, “Gurt”, “Vexa”, “Antonino” va boshqa navlaridan urug‘lik don yetishtirilyapti.
Bugungi kunda, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktyabrdagi “Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘chiligiga oid ayrim normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi 641-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari asosida, urug‘lik g‘alla maydonlarini aprobatsiya jarayoniga tayyorlash maqsadida, urug‘lik maydonlarida xo‘jalikning nomi, urug‘lik g‘alla navi, avlodi va maydoni aks ettirilgan pannolar o‘rnatilishi, kamida ikki martadan ajralishi qiyin bo‘lgan begona o‘tlardan, navlardan o‘toq qilish, tozalash ishlarining o‘tkazilishi yuzasidan monitoring tadbirlari olib borilmoqda.
“O‘zagroinspeksiya”ning viloyat boshqarmasi va tegishli soha tashkilotlari mutaxassislari bilan birgalikda o‘tkazilgan monitoringlar davomida, shu kungacha 506 gektar urug‘lik g‘alla maydonlarida belgilangan agrotexnik tadbirlar talab darajasida amalga oshirilmaganligi sababli, yaroqsiz deb topilib, tegishli tartibda dalolatnomalar rasmiylashtirilishi nazoratga olindi.
Viloyatda kelgusi yil hosili uchun yuqori sifatli urug‘lik don yetishtirishni ta’minlash yuzasidan Inspeksiyaning tuman bo‘limlari tomonidan “Urug‘chilik to‘g‘risida”gi Qonuning 8-moddasi va mazkur qarorning 1-ilovasi bilan tasdiqlangan nizomning 21-bandlariga asosan, 220 ta fermer xo‘jaliklari rahbarlariga tegishli tartiblarda ogohlantirish xatlari berib borilmoqda.
Inspeksiyaning Jizzax viloyati boshqarmasi
Qishloq xo‘jalik ekinlari urug‘lari yetishtirilishini nazorat qilish sho‘basi boshlig‘i  O‘.Qarshiboyev,

As in the rest of the world, in our country, in the fight against food security and in providing the domestic market with quality grain products for population consumption, the cultivation of high-yielding seed grains suitable for our local conditions also has a special place.
For this purpose, 233 seed farms in Jizzakh region are planning to grow a total of 22.6 thousand tons of seed grain from 6.4 thousand hectares of land.
Today, 1.2 thousand hectares of "Super Elite" generation, 5.0 thousand hectares of "Elita" generation and 0.2 thousand hectares of "R-1" generation seed grain are being cultivated by agricultural enterprises and farms producing seed grain, according to individual varieties.
In particular, seed grain is being grown from the following varieties of grain: "Grom", "Vassa", "Aleksevich", "Asr", "Gurt", "Vekha", "Antonino" and others.
Today, in accordance with the requirements of the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 641 dated October 12, 2021 “On approval of certain regulatory legal acts on seed production of agricultural crops”, in order to prepare seed grain fields for the approval process, monitoring activities are being carried out to install panels on seed fields with the name of the farm, seed grain variety, generation and area, and to conduct weeding and cleaning from weeds and varieties that are difficult to separate at least twice.
During the monitoring conducted jointly with the specialists of the regional department of “Uzagroinspection” and relevant industry organizations, it was found that 506 hectares of seed grain fields were found to be unsuitable due to the failure to implement the required agrotechnical measures, and the issuance of certificates was taken under control in the appropriate manner.
In order to ensure the production of high-quality seed grain for next year's harvest in the region, district departments of the Inspectorate are issuing warning letters to the heads of 220 farms in accordance with Article 8 of the Law "On Seed Production" and Paragraph 21 of the Regulation approved by Appendix 1 to this resolution.
Head of the Department of Control over the Production of Agricultural Crop Seeds of the Jizzakh Regional Department of the Inspection O. Karshiboyev.