20 Sentyabr 2024 2174
Xorazm viloyati tumanlarida 2025 yilgi g‘alla hosili uchun ekin ekiladigan jami maydonlar 33 ming 200 gektar bo‘lib, shundan ochiq maydonga 2 ming 275 gektar va g‘o‘za qator orasiga 30 ming 925 gektar don urug‘lari qadalishi rejalashtirilgan.
Mazkur tadbir uchun yer tayyorlash ishlariga 73 ta texnika va 639 ta moslamalar, 63 ta don ekish seyalkalari jalb qilinishi belgilangan bo‘lib, bugungi kunda ushbu texnikalar to‘liq mavsumga tayyorlangan holda safarbar qilindi.
Hukumat tomonidan qabul qilingan sohaga doir qarorlar (24.11.2022 yil, 672-son) dehqon va fermer xo‘jalik rahbarlariga bir qator imtiyozlar bermoqda. Imtiyozlardan foydalangan dehqon va fermer xo‘jaliklari o‘zlarining moddiy texnik bazalarini yangilab olishga erishdilar.
Jumladan, viloyatdagi dehqon va fermer xo‘jaliklarida 2022 yilda don ekish seyalkalari 25 tani tashkil qilgan bo‘lsa, imtiyozlardan foydalangan holda 2024 yilga kelib 63 tani, Xuddi shunday lazerli yer tekislagichlar soni 2022 yilda 142 ta bo‘lgan bo‘lsa, 2024 yilga kelib 435 tani tashkil etmoqda.
Viloyatdagi barcha turdagi qishloq xo‘jalik texnikalarini mavsumga tayyorgarligi hukumatning “Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalaridan foydalanish sohasida davlat xizmatlari ko‘rsatish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan talablar asosida tumanlardagi texnika nazorati mutaxassislari tomonidan doimiy nazoratga olingan.
Imtiyoz asosida yangidan xarid qilingan qishloq xo‘jalik texnikalari va moslamalarining hisobi elektron bazada yuritilib, o‘z vaqtida davlat ro‘yxatidan o‘tkazib kelinmoqda.
Amaldagi qonunchilik hujjatlari bilan O‘zagroinspeksiyaga berilgan vakolatlardan kelib chiqib, qishloq xo‘jalik texnikalarini paxta yig‘im terim mavsumiga tayyorlash bo‘yicha kunlik nazorat tadbirlari davom ettirilib, aniqlangan kamchiliklar yuzasidan tegishli taʼsir choralari ko‘rib borilmoqda.

KHORAZM: machinery purchased on the basis of the benefits established by government decisions is under the control of the Inspectorate
20 September 2024 2171
In the districts of Khorezm region, the total area for sowing crops for the grain harvest of 2025 is 33 thousand 200 hectares, of which 2 thousand 275 hectares are planned to be planted in the open area and 30 thousand 925 hectares of grain seeds are planned to be planted between the rows of cotton.
73 machines and 639 devices, 63 seed drills were scheduled to be involved in land preparation for this event, and today these machines were mobilized in preparation for the full season.
Decisions on the sector adopted by the government (November 24, 2022, No. 672) provide a number of benefits to farmers and farm managers. Farmers and farms that took advantage of the benefits managed to update their material and technical base.
For example, in 2022, farmers and farms in the region had 25 seed drills, and by 2024, with the use of incentives, they will have 63. Similarly, the number of laser levelers was 142 in 2022, and will be 435 by 2024.
Seasonal readiness of all types of agricultural machinery in the region was constantly monitored by district technical inspection specialists based on the requirements set out in the government's decision "On measures to improve the state service provision system in the field of agricultural, reclamation and road construction machinery use".
The account of newly purchased agricultural machinery and equipment based on the privilege is kept in the electronic database and is being transferred to the state register on time.
Based on the powers granted to Uzagroinspektsiya by the current legal documents, daily control measures for preparing agricultural machinery for the cotton harvest season are being continued, and appropriate measures are being considered for the identified deficiencies.