Urug‘lik paxta yetishtirishga mo‘ljallangan 10 ming gektardan ziyod maydonlar urug‘chilikdan chiqarildi
20 Sentyabr 2023 3324
Joriy yilda 119 ta tumanda 3187 ta subyektlar tomonidan 99 335 gektar maydonlarda urug‘lik paxta parvarish qilindi.
Urug‘lik paxta maydoni aprobatsiyasi — kelgusi yil hosili uchun zarur “poydevor” hisoblanadi. Shu sababli, Inspeksiyaning Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirishni nazorat qilish boshqarmasi tomonidan o‘tgan davr mobaynida bir qator ishlar amalga oshirilib kelinmoqda.
Jumladan, Paxta urug‘chiligi yo‘nalishi bo‘yicha Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2023-yil 7-avgustdagi “Urug‘lik paxta maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish to‘g‘risida”gi buyrug‘i ijrosini taʼminlash maqsadida quyidagi tadbirlar amalga oshirildi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Urug‘chilikni rivojlantirish markazi va tegishli tashkilotlar mutaxassislari, soha olimlaridan iborat ishchi guruhlari tomonidan hududlarda, sifatli va kafolatlangan urug‘lik paxta jamg‘arish yuzasidan doimiy ravishda urug‘chilik subyektlarida monitoringlar olib borildi.
Monitoring va aprobatsiya tadbirlari natijasida urug‘lik paxta parvarishida xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘yilgan 10,5 ming gektar maydonlar urug‘chilikdan chiqarildi.
Joriy yilda yaroqli deb topilgan 88,8 ming gektar maydonlardan 139,7 ming tonna urug‘lik paxta, shundan 99,1 ming tonna “asosiy fond” uchun, 40,6 ming tonna “zaxira fond” uchun jamg‘arish rejalashtirilgan.
Jumladan, 21 ta ertapishar navlardan 107,5 ming tonna 3 ta o‘rtapishar navlardan 19,4 ming tonna, 6 ta ingichka tolali navlardan 5,3 ming tonna, shuningdek, istiqbolli va yangi navlardan 7,5 ming tashkil qiladi.
Kelgusi yil hosili uchun jamg‘ariladigan urug‘lik paxtadan 73,3 ming tonna urug‘lik chigit qayta ishlanadi. Shundan, 56,4 ming tonna ertapishar navlar, 10,3 ming tonna o‘rtapishar navlar, 2,7 ming tonna ingichka tolali navlar, 3,9 ming tonna istiqbolli va yangi navlar ulushiga to‘g‘ri keladi.
Hududlarda faoliyat olib borayotgan Agroklasterlar va urug‘lik paxta yetishtiruvchi xo‘jaliklaridan aprobatsiya o‘tkazilishida amaliy yordam berilishini so‘rab yozgan 12 ta murojaatlarga o‘z vaqtida tegishli xulosalar berildi.
Shuningdek, Inspeksiyaning Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirishni nazorat qilish boshqarmasi tomonidan paxta qabul qilish maskanlarida urug‘lik paxta qabul qilish dislokatsiyalari ishlab chiqilganligi, urug‘lik qabul qilish omborlari va maydonchalari taʼmirlanganligi, laboratoriya jihozlari va o‘lchov vositalarini davlat qiyoslovidan o‘tkazilganligini o‘rganib chiqilmoqda

More than 10 thousand hectares of areas intended for growing seed cotton have been withdrawn from seed production.
20 September 2023 3117
This year, seed cotton was grown on 99,335 hectares of land by 3,187 entities in 119 districts.
Approval of the area of seed cotton is a necessary “foundation” for next year’s harvest. Thus, over the past period, the department for monitoring the production of agricultural seeds of the inspectorate has carried out a number of works.
In particular, in order to ensure the implementation of the order of the Ministry of Agriculture dated August 7, 2023 “On conducting a field permitting inspection on seed cotton fields,” the following measures have been implemented in the field of cotton seed production.
The Ministry of Agriculture, the Center for Seed Development and working groups consisting of experts and scientists from specialized organizations carried out constant monitoring of seed production enterprises in the regions for the accumulation of high-quality and guaranteed seed cotton.
As a result of control and approval measures, 10.5 thousand hectares of areas were excluded from seed production where errors and shortcomings were made in the care of seed cotton.
This year, from 88.8 thousand hectares of area, it is planned to collect 139.7 thousand tons of raw cotton, of which 99.1 thousand tons will go to the “main fund” and 40.6 thousand tons to the “reserve fund” .
In particular, 107.5 thousand tons of 21 early-ripening varieties, 19.4 thousand tons of 3 mid-ripening varieties, 5.3 thousand tons of 6 fine-fiber varieties, as well as 7.5 thousand tons of promising and new varieties.
73.3 thousand tons of seeds will be processed from raw cotton, which will be stored for next year's harvest. Of these, the share is 56.4 thousand tons of early-ripening varieties, 10.3 thousand tons of mid-ripening varieties, 2.7 thousand tons of fine-fiber varieties, 3.9 thousand tons of promising and new varieties.
The corresponding conclusions were given on time on 12 requests from Agroclusters and cotton seed farms operating in the regions with a request to provide practical assistance in the approval process.
Also, the department for control of seed production of agricultural crops of the inspection is investigating the development of dislocations for receiving raw cotton in cotton receiving facilities, repairs of warehouses and seed receiving sites, state comparisons of laboratory equipment and measuring instruments.