Urug‘lik paxta yetishtirishga mo‘ljallangan 10 ming gektardan ziyod maydonlar urug‘chilikdan chiqarildi
20 Sentyabr 2023 3324
Joriy yilda 119 ta tumanda 3187 ta subyektlar tomonidan 99 335 gektar maydonlarda urug‘lik paxta parvarish qilindi.
Urug‘lik paxta maydoni aprobatsiyasi — kelgusi yil hosili uchun zarur “poydevor” hisoblanadi. Shu sababli, Inspeksiyaning Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirishni nazorat qilish boshqarmasi tomonidan o‘tgan davr mobaynida bir qator ishlar amalga oshirilib kelinmoqda.
Jumladan, Paxta urug‘chiligi yo‘nalishi bo‘yicha Qishloq xo‘jaligi vazirligining 2023-yil 7-avgustdagi “Urug‘lik paxta maydonlarida dala aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish to‘g‘risida”gi buyrug‘i ijrosini taʼminlash maqsadida quyidagi tadbirlar amalga oshirildi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Urug‘chilikni rivojlantirish markazi va tegishli tashkilotlar mutaxassislari, soha olimlaridan iborat ishchi guruhlari tomonidan hududlarda, sifatli va kafolatlangan urug‘lik paxta jamg‘arish yuzasidan doimiy ravishda urug‘chilik subyektlarida monitoringlar olib borildi.
Monitoring va aprobatsiya tadbirlari natijasida urug‘lik paxta parvarishida xato va kamchiliklarga yo‘l qo‘yilgan 10,5 ming gektar maydonlar urug‘chilikdan chiqarildi.
Joriy yilda yaroqli deb topilgan 88,8 ming gektar maydonlardan 139,7 ming tonna urug‘lik paxta, shundan 99,1 ming tonna “asosiy fond” uchun, 40,6 ming tonna “zaxira fond” uchun jamg‘arish rejalashtirilgan.
Jumladan, 21 ta ertapishar navlardan 107,5 ming tonna 3 ta o‘rtapishar navlardan 19,4 ming tonna, 6 ta ingichka tolali navlardan 5,3 ming tonna, shuningdek, istiqbolli va yangi navlardan 7,5 ming tashkil qiladi.
Kelgusi yil hosili uchun jamg‘ariladigan urug‘lik paxtadan 73,3 ming tonna urug‘lik chigit qayta ishlanadi. Shundan, 56,4 ming tonna ertapishar navlar, 10,3 ming tonna o‘rtapishar navlar, 2,7 ming tonna ingichka tolali navlar, 3,9 ming tonna istiqbolli va yangi navlar ulushiga to‘g‘ri keladi.
Hududlarda faoliyat olib borayotgan Agroklasterlar va urug‘lik paxta yetishtiruvchi xo‘jaliklaridan aprobatsiya o‘tkazilishida amaliy yordam berilishini so‘rab yozgan 12 ta murojaatlarga o‘z vaqtida tegishli xulosalar berildi.
Shuningdek, Inspeksiyaning Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘lari yetishtirishni nazorat qilish boshqarmasi tomonidan paxta qabul qilish maskanlarida urug‘lik paxta qabul qilish dislokatsiyalari ishlab chiqilganligi, urug‘lik qabul qilish omborlari va maydonchalari taʼmirlanganligi, laboratoriya jihozlari va o‘lchov vositalarini davlat qiyoslovidan o‘tkazilganligini o‘rganib chiqilmoqda

Из семеноводства выведено более 10 тысяч гектаров площадей, предназначенных для выращивания семенного хлопка.
20 Сентября 2023 3146
В этом году семенной хлопок выращивали на 99 335 га земли 3 187 субъектами в 119 районах.
Утверждение площади семенного хлопка является необходимым «фундаментом» для урожая следующего года. Таким образом, за прошедший период отделом контроля производства семян сельскохозяйственных культур инспекции был проведен ряд работ.
В частности, в целях обеспечения реализации приказа Минсельхоза от 7 августа 2023 года «О проведении полевой разрешительной проверки на семенных хлопковых полях» в сфере производства семян хлопчатника реализованы следующие меры.
Министерство сельского хозяйства, Центр развития семеноводства и рабочие группы в составе экспертов и ученых профильных организаций осуществляли постоянный мониторинг предприятий семеноводства в регионах на предмет накопления качественного и гарантированного семенного хлопка.
В результате контрольно-согласовательных мероприятий из семеноводства исключено 10,5 тыс. га площадей, на которых были допущены ошибки и недостатки в уходе за семенным хлопчатником.
В этом году с 88,8 тыс. га площадей планируется собрать 139,7 тыс. тонн хлопка-сырца, из них 99,1 тыс. тонн - в "основной фонд" и 40,6 тыс. тонн - в "резервный фонд".
В частности, 107,5 тыс. тонн 21 раннеспелого сорта, 19,4 тыс. тонн 3 среднеспелых сортов, 5,3 тыс. тонн 6 тонковолокнистых сортов, а также 7,5 тыс. тонн перспективных и новых сортов.
Из хлопка-сырца будет переработано 73,3 тыс. тонн семян, которые будут заготовлены для урожая следующего года. Из них на долю приходится 56,4 тыс. тонн раннеспелых сортов, 10,3 тыс. тонн среднеспелых сортов, 2,7 тыс. тонн тонковолокнистых сортов, 3,9 тыс. тонн перспективных и новых сортов.
Соответствующие заключения были даны в срок по 12 обращениям действующих в регионах Агрокластеров и семенных хлопководческих хозяйств с просьбой оказать практическую помощь в процессе согласования.
Также отдел контроля семеноводства сельскохозяйственных культур инспекции расследует развитие дислокаций приема хлопка-сырца в хлопкоприемных сооружениях, ремонт складов и площадок приема семян, государственные сличения лабораторного оборудования и средств измерений.