Joriy yilda Navoiy viloyatida 847 nafar fermer xo‘jaliklari tomonidan   28 ming 155 gektar yer maydonlariga chigit ekish rejalashtirilgan bo‘lib, O‘zgidromet agentligining maʼlumotlariga ko‘ra, viloyatda bahor oylari chigit ekish va bir tekis nihol undirib olish uchun qulay kelishi prognoz qilinmoqda.
Bunday paytlarda klaster va fermerlar chigit ekish ishlariga o‘ta masʼuliyat bilan yondashishlari, omilkorlik bilan ish ko‘rishlari, olim mutaxassislarning tavsiyalari hamda ilg‘or tajribalarga tayangan holda ishlarni tashkil qilishlari lozim bo‘ladi.
Hududlarda, tuproq iqlim sharoitidan hamda tuproqning 0-10 sm chuqurlikdagi o‘rtacha harorati inobatga olib, tukli chigitlarni ekish uchun o‘rtacha 12 gradus, tuksizlantirilgan chigit ekish uchun 14 gradus bo‘lganda ekish ishlari amalga oshirish maqbul hisoblanadi.
Xususan, tumanlarda 2024-yil hosili uchun bir kunda 2 ming 116 gektar, mavsumda 21 435 gektar maydonlarda yer tayyorlanib, bugungi kunga qadar 20 ming 138 gektar maydonlarda chigit ekish ishlari amalga oshirildi hamda ishlar “O‘zagroinspeksiyaning viloyat va tuman bo‘limlari tomonidan doimiy nazorat qilib borilmoqda.
Shuningdek, ekish oldi beriladigan mineral o‘g‘itlar zaxirasining yaratilishi tuman bo‘limlari tomonidan klasterlar korxonalarida o‘rganilib yillik meʼyori talab etiladigan fosforli 6 ming 601 tonna va kaliyli 2 948 tonna o‘g‘itlar zaxirasi yaratilishi taʼminlandi.
Bundan tashqari, chigit ekilgan maydonlarda agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazilishini taʼminlash maqsadida, viloyatda 602 dona chopiq traktori, 602 dona kultivator, 179 dona yuqori unumli chigit ekish seyalkalari,  92 dona purkagichlar, 118 dona mineral o‘g‘it sepkichlar taʼmirdan chiqarilib, mavsumga shay holatga keltirilgani “O‘zagroinspeksiyaning tuman bo‘limlari tomonidan to‘liq o‘rganib chiqilib, ularga maxsus sertifikatlar berildi.
Viloyatda chigit ekishga yer tayyorlash, chigit ekish hamda chigit ekilgan maydonlarda agrotexnik tadbirlarni bajarilishi mavsum davomida “O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari tomonidan doimiy nazoratga olinib fermer xo‘jaliklari rahbarlariga kerakli tavsiya va tushunchalar berib borilmoqda.

Navoi: Preparation for seed planting is under control
This year, 847 farms in Navoi region plan to plant seeds on 28 thousand 155 hectares of land, and according to the information of the Uzgidromet agency, it is forecasted that the spring months will be favorable for sowing seeds and collecting uniform sprouts in the region.
At such times, clusters and farmers should approach seed planting very responsibly, work efficiently, organize work based on the recommendations of scientific experts and best practices.At such times, clusters and farmers should approach seed planting very responsibly, work efficiently, organize work based on the recommendations of scientific experts and best practices.
In the regions, taking into account the soil climatic conditions and the average temperature of the soil at a depth of 0-10 cm, it is acceptable to carry out planting when the average temperature is 12 degrees for planting hairy seeds and 14 degrees for planting depilated seeds.
In particular, 2 thousand 116 hectares of land were prepared for the harvest of 2024 in one day, 21 435 hectares in the season, and seed planting works were carried out on 20 thousand 138 hectares of land. is going
In addition, the creation of mineral fertilizers reserve for planting was ensured by the district departments, the creation of 6 thousand 601 tons of phosphorous and 2 948 tons of potassium fertilizers, the required annual rate of which was studied in cluster enterprises.
In addition, in order to ensure timely and high-quality agrotechnical activities in the fields planted with seeds, 602 mower tractors, 602 cultivators, 179 high-performance seed drills, 92 sprayers, 118 mineral fertilizer spreaders were repaired and put in a state ready for the season. They were fully examined by the district departments of "Uzagroinspektsiya" and special certificates were issued to them.
During the season, the regional administration of "Uzagroinspektsiya" and district departments are constantly monitoring the preparation of land for planting seeds, planting seeds, and carrying out agrotechnical activities in the areas planted with seeds, giving the necessary recommendations and insights to the heads of farms.