Ekish mavsumiga tayyorgarlik: urug‘lik chigit zo‘r bo‘lsa, hosil mo‘l bo‘ladi
Qishloq xo‘jaligi ekinlaridan yuqori hosil va sifatli mahsulot yetishtirish urug‘likka bog‘liq. Sifatli urug‘lik yetkazib berish zamirida urug‘larni yetishtirish, qayta ishlash hamda navdorlik va ekinboplik sifat ko‘rsatgichlarini nazorat qilish soha xodimlaridan jiddiy masʼuliyatni talab qiladi.
2023-yil hosilidan Toshkent viloyatida jamg‘arilgan urug‘lik paxta xom-ashyosini qayta ishlash natijasida 2 ming 943 tonna urug‘lik chigitni tozalash hamda 2 ming 60 tonnasini tuksizlantirib dorilash belgilab olingan.
Shuningdek, Davlat reyestri ro‘yxatidan o‘tgan, viloyatga ekish uchun tavsiya etilgan g‘o‘za navlaridan 194 tonna elita, 1 ming 296 tonna birinchi va 570 tonna ikkinchi avlodli urug‘lik chigitini tayyorlash rejalashtirilgan.
Viloyatda ekilishi belgilangan urug‘lik chigitlar tuksizlantirilgan holda tayyorlanishi hamda nav tozaligi super elita va elita avlodli urug‘lik chigitda 100%, birinchi avlodda 99%, ikkinchi avlodda 98%, uchinchi avlodda esa 96% dan kam bo‘lmasligi, shuningdek, unuvchanlik, ifloslik, namlik, mexanik shikastlanganlik va qoldiq tola kabi sifat ko‘rsatkichlari davlat standarti meʼyorlariga mos bo‘lishi talab etiladi.
Qabul qilingan urug‘lik paxta xom-ashyosi g‘aramlarda kamida ikki oy tinim davrida sifatli saqlanib, paxta xom-ashyosidagi chigitlar to‘liq fiziologik yetilganidan so‘ng, qayta ishlashga berish va ishlab chiqarishdan olingan urug‘lik chigitni urug‘lik tayyorlashga ixtisoslashgan korxonalarga tashish, dorilash, saqlash va fermer xo‘jaliklarga yetkazib berilishini tashkil etish bosqichma-bosqich amalga oshirildi.
Shu boisdan urug‘lik chigit tayyorlash uchun mavjud paxta klasterlariga tegishli paxta tozalash korxonalarida “O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari, “Urug‘chilikni rivojlantirish markazi” DM, O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi hududiy bo‘limlari bilan birgalikda urug‘lik paxtani tozalash hamda mavjud ikkita urug‘lik chigit dorilash sexlarining ishlashi kunlik monitoring qilib borilmoqda.
Ayniqsa, Respublika bo‘ylab ob-havoning keskin sovib ketishi urug‘lik chigit tayyorlash sexlarining omborxonalarida isitish choralarining ko‘rilganligi, dorilash jarayonlarida namlikning belgilangan meʼyorida bo‘lishi hamda urug‘lik chigitning unuvchanligini yo‘qotmaslik yuzasidan barcha zaruriy choralar ko‘rilishi eʼtibordan chetda qoldirilmadi.
-Hozirgi kunda viloyatdagi paxta-to‘qimachilik klasterlari va urug‘lik tayyorlash sexlarida jami 2 ming 762 tonna urug‘lik paxta tozalanib, saralanib, 1 ming 222 tonnasi tuksizlantirilib, dorilash ishlari amalga oshirildi. “O‘zagroinspeksiyaning Toshkent viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘lim mutaxassislari tomonidan amalga oshirilayotgan nazorat tadbirlari natijasida viloyatda sifatli urug‘lik chigit tayyorlanishiga erishilmoqda. Bu esa kelgusida fermer xo‘jaliklari tomonidan paxtadan mo‘l hosil olinishida muhim ahamiyat kasb etadi- deydi "O‘zagroinspeksiya" Toshkent viloyat boshqarmasi sho‘ba boshlig‘i ShUsubaliyev.

Preparing for sowing: the better the seeds, the better the harvest
Obtaining high yields and quality products from agricultural crops depends on seeds. At the core of supplying quality seeds, cultivation, processing and quality control of yield and yield require significant commitment on the part of field personnel.
Based on the results of processing the cotton seed raw materials accumulated in the Tashkent region from the 2023 harvest, it was decided to clean 2 thousand 943 tons of seed cotton and depilate and process 2 thousand 60 tons.Based on the results of processing the cotton seed raw materials accumulated in the Tashkent region from the 2023 harvest, it was decided to clean 2 thousand 943 tons of seed cotton and depilate and process 2 thousand 60 tons.
It is also planned to produce 194 tons of elite seeds, 1 thousand 296 tons of first-generation seeds and 570 tons of second-generation seeds from cotton varieties registered in the State Register and recommended for sowing in the region.
Seeds intended for sowing in the region must be prepared without dehydrogenation, and the purity of super-elite and elite-generation seeds must be 100%, 99% in the first generation, 98% in the second generation and 96% in the third generation. generation, as well as fertility, quality indicators such as contamination, humidity, mechanical damage and fiber residues must comply with state standards.
The resulting raw cotton seed is stored in warehouses for at least two months during the dormant period, and after complete physiological maturation of the seeds in the cotton raw material, it is sent for processing and specialized in the preparation of seeds obtained from production. The organization of transportation to enterprises, processing, storage and delivery to farms was carried out step by step.
Therefore, at cotton ginning enterprises that are part of existing cotton clusters, the regional administration and district offices of Uzagroinspektsii, DM Seed Development Center, as well as regional departments of the Agency for Quarantine and Plant Protection carry out joint work on seed procurement. Seed cotton and two existing seed processing workshops are being cleaned.Therefore, at cotton ginning enterprises that are part of existing cotton clusters, the regional administration and district offices of Uzagroinspektsii, DM Seed Development Center, as well as regional departments of the Agency for Quarantine and Plant Protection carry out joint work on seed procurement. Seed cotton and two existing seed processing workshops are being cleaned.
In particular, in connection with the sharp cooling of the weather throughout the Republic, it is important to take into account that heating measures have been taken in the warehouses of seed shops, that during processing processes the air humidity is at a given level, and that all necessary measures are taken to ensure that lose seed viability.
- Today, in the cotton-textile clusters and seed preparation shops of the region, a total of 2,762 tons of raw cotton were cleaned and sorted, 1,222 tons were dust-free and processed. As a result of control measures carried out by the Tashkent regional department of the Uzagroinspectorate and specialists of the district department, high-quality seeds can be produced in the region. This will be of great importance to ensure that farms receive a good cotton harvest in the future,” says Sh. Usubaliev.