Ekish mavsumiga tayyorgarlik: urug‘lik chigit zo‘r bo‘lsa, hosil mo‘l bo‘ladi
Qishloq xo‘jaligi ekinlaridan yuqori hosil va sifatli mahsulot yetishtirish urug‘likka bog‘liq. Sifatli urug‘lik yetkazib berish zamirida urug‘larni yetishtirish, qayta ishlash hamda navdorlik va ekinboplik sifat ko‘rsatgichlarini nazorat qilish soha xodimlaridan jiddiy masʼuliyatni talab qiladi.
2023-yil hosilidan Toshkent viloyatida jamg‘arilgan urug‘lik paxta xom-ashyosini qayta ishlash natijasida 2 ming 943 tonna urug‘lik chigitni tozalash hamda 2 ming 60 tonnasini tuksizlantirib dorilash belgilab olingan.
Shuningdek, Davlat reyestri ro‘yxatidan o‘tgan, viloyatga ekish uchun tavsiya etilgan g‘o‘za navlaridan 194 tonna elita, 1 ming 296 tonna birinchi va 570 tonna ikkinchi avlodli urug‘lik chigitini tayyorlash rejalashtirilgan.
Viloyatda ekilishi belgilangan urug‘lik chigitlar tuksizlantirilgan holda tayyorlanishi hamda nav tozaligi super elita va elita avlodli urug‘lik chigitda 100%, birinchi avlodda 99%, ikkinchi avlodda 98%, uchinchi avlodda esa 96% dan kam bo‘lmasligi, shuningdek, unuvchanlik, ifloslik, namlik, mexanik shikastlanganlik va qoldiq tola kabi sifat ko‘rsatkichlari davlat standarti meʼyorlariga mos bo‘lishi talab etiladi.
Qabul qilingan urug‘lik paxta xom-ashyosi g‘aramlarda kamida ikki oy tinim davrida sifatli saqlanib, paxta xom-ashyosidagi chigitlar to‘liq fiziologik yetilganidan so‘ng, qayta ishlashga berish va ishlab chiqarishdan olingan urug‘lik chigitni urug‘lik tayyorlashga ixtisoslashgan korxonalarga tashish, dorilash, saqlash va fermer xo‘jaliklarga yetkazib berilishini tashkil etish bosqichma-bosqich amalga oshirildi.
Shu boisdan urug‘lik chigit tayyorlash uchun mavjud paxta klasterlariga tegishli paxta tozalash korxonalarida “O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari, “Urug‘chilikni rivojlantirish markazi” DM, O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi hududiy bo‘limlari bilan birgalikda urug‘lik paxtani tozalash hamda mavjud ikkita urug‘lik chigit dorilash sexlarining ishlashi kunlik monitoring qilib borilmoqda.
Ayniqsa, Respublika bo‘ylab ob-havoning keskin sovib ketishi urug‘lik chigit tayyorlash sexlarining omborxonalarida isitish choralarining ko‘rilganligi, dorilash jarayonlarida namlikning belgilangan meʼyorida bo‘lishi hamda urug‘lik chigitning unuvchanligini yo‘qotmaslik yuzasidan barcha zaruriy choralar ko‘rilishi eʼtibordan chetda qoldirilmadi.
-Hozirgi kunda viloyatdagi paxta-to‘qimachilik klasterlari va urug‘lik tayyorlash sexlarida jami 2 ming 762 tonna urug‘lik paxta tozalanib, saralanib, 1 ming 222 tonnasi tuksizlantirilib, dorilash ishlari amalga oshirildi. “O‘zagroinspeksiyaning Toshkent viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘lim mutaxassislari tomonidan amalga oshirilayotgan nazorat tadbirlari natijasida viloyatda sifatli urug‘lik chigit tayyorlanishiga erishilmoqda. Bu esa kelgusida fermer xo‘jaliklari tomonidan paxtadan mo‘l hosil olinishida muhim ahamiyat kasb etadi- deydi "O‘zagroinspeksiya" Toshkent viloyat boshqarmasi sho‘ba boshlig‘i ShUsubaliyev.

Подготовка к посевной: чем лучше семена, тем лучше урожай
От семян зависит получение высокой урожайности и качества продукции из сельскохозяйственных культур. В основе поставок качественных семян выращивание, обработка и контроль качественных показателей урожайности и урожайности требуют серьезной ответственности со стороны полевого персонала.
По итогам переработки накопленного в Ташкентской области хлопко-семенного сырья от урожая 2023 года решено очистить 2 тысячи 943 тонны семенного хлопка и провести депиляцию и обработку 2 тысяч 60 тонн.По итогам переработки накопленного в Ташкентской области хлопко-семенного сырья от урожая 2023 года решено очистить 2 тысячи 943 тонны семенного хлопка и провести депиляцию и обработку 2 тысяч 60 тонн.
Также планируется заготовить 194 тонны элитных, 1 тысячу 296 тонн семян первого и 570 тонн семян второго поколения из сортов хлопчатника, зарегистрированных в Госреестре и рекомендованных к посевам в регионе.
Семена, предназначенные для посева в регионе, должны быть подготовлены без дегидрирования, а чистота семян суперэлитного и элитного поколений должна быть 100%, 99% в первом поколении, 98% во втором поколении и 96% в третьем поколении. генерации, а также плодородия, качественные показатели, такие как загрязненность, влажность, механические повреждения и остатки волокна, должны соответствовать нормам государственного стандарта.
Полученное семенное хлопковое сырье хранят на складах не менее двух месяцев в период покоя, а после полного физиологического созревания семян в хлопковом сырье отдают на переработку и специализируются на подготовке семян, полученных от производства. Поэтапно осуществлялась организация транспортировки на предприятия, обработки, хранения и доставки в хозяйства.
Поэтому на хлопкоочистительных предприятиях, входящих в состав существующих хлопковых кластеров, областная администрация и районные отделения «Узагроинспекции», ДМ «Центр развития семян», а также областные управления Агентства по карантину и защите растений проводят совместную работу по заготовке семян. ведется очистка семенного хлопка и двух действующих цехов обработки семян.Поэтому на хлопкоочистительных предприятиях, входящих в состав существующих хлопковых кластеров, областная администрация и районные отделения «Узагроинспекции», ДМ «Центр развития семян», а также областные управления Агентства по карантину и защите растений проводят совместную работу по заготовке семян. ведется очистка семенного хлопка и двух действующих цехов обработки семян.
В частности, в связи с резким похолоданием погоды на всей территории Республики, важно учитывать, что на складах семенных цехов приняты меры по обогреву, что в ходе процессов обработки влажность воздуха находится на заданном уровне, и что принимаются все необходимые меры для того, чтобы не потерять жизнеспособность семян.
- Сегодня в хлопко-текстильных кластерах и семяподготовительных цехах области в общей сложности было очищено и отсортировано 2762 тонны хлопка-сырца, обеспылено и обработано 1222 тонны. В результате контрольных мероприятий, проводимых Ташкентским областным управлением «Узагроинспекции» и специалистами районного отдела, в регионе можно производить высококачественные семена. Это будет иметь большое значение для того, чтобы в будущем хозяйства получали хороший урожай хлопка, - говорит Ш. Усубалиев.