CHIGIT EKILGAN MAYDONLARDA AGROTEXNIK TADBIRLARNING SIFATLI O‘TKAZILISHI “O‘ZAGROINSPEKSIYA” NAZORATIDA
29 Aprel 2025 706
“O‘zagroinspeksiya”ning hududiy boshqarmalari va tuman bo‘limlari tomonidan 2025-yil paxta hosili uchun chigit ekish mavsumida doimiy nazorat tadbirlari olib borildi.
Xususan, joriy yilda Respublikamiz bo‘ylab 875,6 ming gektar maydonga chigit ekilish ishlari amalga oshirildi.
Shundan, 181,2 ming gektar maydonga yuqori intensiv agrotexnologiyalar asosida xorijiy va mahalliy g‘o‘za navlari ekildi.
“O‘zagroinspeksiya” tomonidan chigit ekish mavsumida 9 ming 669 ta nazorat tadbirlari o‘tkazilib, ushbu tadbirlari davomida 8 ming 736 nafar fermer xo‘jaliklarining 56 ming 221 gektar maydonlarida kamchiliklar aniqlandi.
Aniqlangan kamchiliklarni bartaraf qilish yuzasidan mahalliy hokimliklar hamda soha mas’ullariga 149 ta taqdimnomalar kiritilib, fermer xo‘jaliklariga 8 ming 505 ta ogohlantirish va 1015 ta yozma ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, “O‘zagroinspeksiya” tomonidan hududlarda chigit ekilgan maydonlarda agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazilishi bo‘yicha ham doimiy tarzda nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Xususan, bugungi kunda chigit ekilgan maydonlarning 630 ming gektari yoki 72 foizida chigit unib chiqqan bo‘lib, ushbu maydonlarning qator oralariga birinchi ishlov berish tadbirlarini amalga oshirish maqsadida 18 ming 617 dona kultivatorlar jalb qilinib, bugungacha 558 ming gektar yoki 64 foizi maydonlarda birinchi kultivatsiya ishlari amalga oshirildi.
Ayni kunlarda Respublika bo‘yicha 91 ming (10%) maydonda yaganalash, 190 ming yoki 22 foiz maydonda chopiq qilish, 191 ming gektar maydonda chuqur yumshatish ishlari o‘tkazilganligi ma’lum bo‘ldi.
Shu bilan birga, chigit ekilgan maydonlarda zararkunandalarga qarshi kurashish maqsadida 297 ming gektar maydonga “Oltinko‘z” va 243 ming gektar maydonga “Trixogramma” biomahsulotlari chiqarilganligi aniqlandi.
“O‘zagroinspeksiya” tomonidan chigit ekilgan maydonlarda agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazilishi doimiy nazoratga olib boriladi.

КАЧЕСТВЕННОЕ ПРОВЕДЕНИЕ АГРОТЕХНИЧЕСКИХ МЕРОПРИЯТИЙ НА РАССАДЕ НАХОДИТСЯ ПОД КОНТРОЛЕМ «УЗАГРОИНСПЕКЦИИ»
29 Апреля 2025 224
Территориальными управлениями и районными отделами Узагроинспекции проводились сплошные контрольные мероприятия в ходе посевной кампании хлопчатника урожая 2025 года.
В частности, в этом году по республике сев семян проведен на площади 875,6 тыс. га.
Из них 181,2 тыс. га засеяно хлопчатником зарубежных и местных сортов с применением высокоинтенсивной агротехники.
В ходе севной кампании Узагроинспекцией проведено 9669 проверок, в ходе которых выявлены недостатки на 56221 га земель, принадлежащих 8736 фермерским хозяйствам.
Для устранения выявленных недостатков в хокимияты и должностные лица отраслей внесено 149 представлений, фермерским хозяйствам выдано 8505 предупреждений и 1015 письменных предписаний.
Также Узагроинспекцией на постоянной основе проводятся контрольные мероприятия по обеспечению своевременного и качественного проведения агротехнических мероприятий на участках посева семян в регионах.
В частности, на сегодняшний день семена дали всходы на 630 тыс. га или 72 процента посевных площадей, а в первичной обработке этих площадей между рядами задействовано 18 617 агрономов, а на сегодняшний день первичная обработка проведена на 558 тыс. га или 64 процента площадей.
Сообщается, что за последние дни по республике проведена очистка земель на площади 91 тыс. га (10%), расчистка – на площади 190 тыс. га (22%), глубокое рыхление – на площади 191 тыс. га.
При этом установлено, что для борьбы с вредителями на полях, засеянных семенами, на площади 297 тыс. га были внесены биопрепараты «Олтинкоз», на площади 243 тыс. га – «Трихограмма».
Узагроинспекция осуществляет постоянный контроль за своевременным и качественным проведением агротехнических мероприятий на полях, где производится посев семян.