Sara urug‘-mo‘l hosil garovi
Xalqmizda “Sara urug‘ – mo‘l hosil garovi” degan naql bor. Tajribali, mirishkor-paxtakorlar taʼbiri bilan aytganda, paxtadan mo‘l hosil olishda avvalo, yerga qadaladigan urug‘lik chigitning sifati muhim ahamiyatga ega.
Shu bois, ayni kunlarda mamlakatimizda urug‘lik chigitni tozalash-saralash, tuksizlantirish hamda kasallik va zararkunandalarga qarshi dorilash ishlari amalga oshirilmoqda.
Inspeksiyaning soha mutaxassislari tomonidan Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktyabridagi 641-sonli qarori talablari asosida, 2024-yil hosilidan qabul qilingan urug‘lik paxta xom-ashyosini qayta ishlash va undan olinadigan urug‘lik chigitni dorilash ishlari bo‘yicha tizimli nazorat tadbirlari o‘tkazilib borilmoqda.
Xususan, paxta-to‘qimachilik klasterlari va urug‘chilik korxonalariga qarashli 42 ta urug‘lik tayyorlash sexlarida 2025-yil hosili uchun 29 ming tonna urug‘lik chigitlarni dorilash bo‘yicha amaliy tadbirlar olib borilmoqda.
Urug‘lik tayyorlovchi buyurtmachilarning urug‘lik chigitlarni sertifikatlashtirish yuzasidan bergan talabnomalariga asosan 8,7 ming tonna urug‘lik chigit partiyalaridan namunalar tanlab olinib, “Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sifatini baholash markazi”ning laboratoriyalariga sinov uchun qabul qilingan.
Bugungi kunda urug‘liklarni tahlildan o‘tkazish uchun Markazda barcha zamonaviy jihozlar mavjud bo‘lib, tahlil uchun keltirilgan urug‘lik chigitning 2,4 ming tonnasiga sifati bo‘yicha muvofiqlik sertifikatlari rasmiylashtirilib, urug‘lik tayyorlovchi korxonalarga berildi.
Qishloq xo‘jaligi ekinlaridan yuqori hosil olish va sifatli mahsulot yetishtirish, asosan urug‘likning sifatiga bog‘liq bo‘ladi.
Bu borada Inspeksiya tomonidan joylarda amaldagi normativ hujjatlar talablari asosida urug‘lik chigitni tayyorlash bo‘yicha seminarlar o‘tkazilib, korxonalarning tegishli mutasaddi xodimlariga tavsiya va ko‘rsatmalar berib borildi.
Shuningdek, Inspeksiya tomonidan 2025-yil hosili uchun fermer xo‘jaliklar va boshqa qishloq xo‘jaligi korxonalarining paxta ekilishi rejalashtirilgan maydonlari uchun urug‘liklarni tayyorlanishi, sifatli urug‘lik yetkazib berilishi, sertifikatlangan urug‘liklarni ekilishi va ushbu muhim tadbirlarni belgilangan muddatlarga qadar yakunlash chora-tadbirlari nazoratga olingan.

Семя Сарры — залог обильного урожая
У нашего народа есть поговорка: «Хорошее семя — залог богатого урожая». По словам опытных хлопководов, качество семян, высаженных в землю, имеет первостепенное значение для получения обильного урожая хлопка.
Поэтому в настоящее время в нашей стране проводятся работы по очистке, сортировке, шелушению семян, а также по обработке от болезней и вредителей.
На основании требований Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 октября 2021 года № 641 специалистами инспекции проводятся системные контрольные мероприятия за переработкой хлопкового сырья урожая 2024 года и обработкой полученных из него семенных семян.
В частности, реализуются практические мероприятия по доработке 29 тыс. тонн семян урожая 2025 года в 42 семенных цехах хлопко-текстильных кластеров и семенных предприятий.
На основании заявок, поданных производителями семян на сертификацию семян, из 8,7 тыс. тонн партий семян отобраны образцы и приняты для испытаний в лабораториях ГУ «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции».
На сегодняшний день Центр располагает всем современным оборудованием для анализа семян, на 2,4 тыс. тонн переданных на анализ семян выданы сертификаты качества, выданные семеноводческим предприятиям.
Высокая урожайность и качество продукции сельскохозяйственных культур во многом зависят от качества семян.
В связи с этим Инспекцией проведены семинары по подготовке семян в соответствии с требованиями действующих нормативных документов, даны рекомендации и указания соответствующим работникам предприятий.
Инспекция также контролировала подготовку семян для фермерских хозяйств и других сельскохозяйственных предприятий к урожаю 2025 года, поставку качественных семян, посадку сертифицированных семян, а также меры по выполнению этих важных мероприятий в установленные сроки.