URUG‘LIK G‘ALLA — SIFATLI HOSILNING ASOSI
Urug‘lik g‘alla – dehqonchilikda asosiy agrotexnik omillardan biri bo‘lib, yuqori hosil olish, ozuqa xavfsizligini ta’minlash va sifatli agrar mahsulot yetishtirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Urug‘lik sifatining yuqoriligi bevosita ekinlarning unib chiqishi, kasalliklarga chidamliligi hamda hosildorligiga ta’sir ko‘rsatadi. Shuning uchun urug‘lik g‘alla tanlash va tayyorlash jarayoniga alohida e’tibor berilishi zarur.
Navoiy viloyati Qiziltepa tumanida 2025-yil urug‘lik g‘alla hosili uchun jami 14 nafar subyektlar tomonidan 530,9 gektar maydonlarda urug‘lik g‘alla ekilib parvarishlanmoqda.
Tumanda 2025-yil urug‘lik g‘alla hosili uchun fermer xo‘jaliklari tomonidan bug‘doyning “Gurt’, “Alekseich”, “Asr”, “Vassa” va  “Grom” navlari hamda “Don va dukkakli ekinlar ITI” Navoiy ITS tomonidan  “Temeryazevka-150, “Grom”, “Graf”, “Axmad”, “Asr” va “Ultra” navlari  yetishtirilmoqda.
Ushbu urug‘lik g‘alla maydonlarida xo‘jaliklar tomonidan mineral o‘g‘itlar gektariga 800 kilogrammdan oziqlantirildi va gektariga 5 tonnadan mahalliy o‘g‘itlar chiqarilib, sug‘orish ishlari sharbat usulida amalga oshirildi.
Shu bilan birga, urug‘lik boshoqli don ekinlarini bargidan biostimulyatorlar orqali oziqlantirish (suspenziya) va g‘alla maydonlarida begona o‘t, kasalliklar va zararli hasharotlarga qarshi (gerbitsid, fungitsid, insektitsid) resurstejamkor texnologiyalar asosida kimyoviy vositalar bilan ishlov berish ishlari amalga oshirildi.  Hozirgi kunda urug‘lik g‘alla maydonlari boshoqlash fazasida rivojlanmoqda.
“O‘zagroinspeksiya”ning Qiziltepa tuman bo‘limi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi “Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘chiligini yanada rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-106-sonli Qarori va Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktyabrdagi “Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘chiligiga oid normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi 641-sonli qarorlarida belgilangan talablarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi yuzasidan tumandagi fermer xo‘jaliklari va boshqa tashkilotlarga tegishli ogohlantirish xatlari, kerakli tavsiyalar berilib, amaliy yordam ko‘rsatib kelinmoqda.
Albatta, urug‘lik g‘alla dehqonchilikning poydevoridir. Uning sifati va to‘g‘ri tanlanishi butun yilgi mehnatning samaradorligiga bevosita ta’sir ko‘rsatadi.

СЕМЯННЫЕ ЗЕРНА — ОСНОВА КАЧЕСТВЕННОГО УРОЖАЯ
Посевной материал является одним из основных агротехнических факторов в сельском хозяйстве, играя важную роль в получении высоких урожаев, обеспечении продовольственной безопасности и производстве высококачественной сельскохозяйственной продукции. Высокое качество семян напрямую влияет на всхожесть урожая, устойчивость к болезням и урожайность. Поэтому необходимо уделять особое внимание процессу отбора и подготовки семенного материала.
В Кызылтепинском районе Навоийской области 14 хозяйств ведут посев и возделывание семенных культур на площади 530,9 га под урожай семенных культур 2025 года.
Для урожая семенного зерна 2025 года в хозяйствах района выращиваются сорта пшеницы «Гурт», «Алексеич», «Аср», «Васса» и «Гром», а в Навоийском ИТС «ИТС зернобобовых культур» — сорта «Темерязевка-150», «Гром», «Граф», «Ахмад», «Аср» и «Ультра».
На этих посевных полях фермеры вносили по 800 кг минеральных удобрений на гектар и 5 тонн местных удобрений на гектар, а полив осуществлялся методом дождевания.
Одновременно проводились работы по некорневой подкормке семенных зерновых культур биостимуляторами (суспензиями) и обработкам посевов зерновых химическими препаратами против сорняков, болезней и вредных насекомых (гербицид, фунгицид, инсектицид) на основе ресурсосберегающих технологий. В настоящее время посевные площади находятся в фазе колошения.
Кызылтепинским районным отделом Узагроинспекции оказывается практическая помощь фермерским хозяйствам и другим организациям района соответствующими предупредительными письмами, необходимыми рекомендациями и необходимыми рекомендациями для своевременного и качественного выполнения требований, установленных в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года №ПП-106 «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию семеноводства сельскохозяйственных культур» и Постановлении Кабинета Министров от 12 октября 2021 года №641 «Об утверждении нормативно-правовых актов по вопросам семеноводства сельскохозяйственных культур».
Конечно, семенной материал является основой сельского хозяйства. Его качество и правильный подбор напрямую влияют на эффективность работы в течение всего года.