TOSHKENT VILOYATIDA 2026-YIL HOSILI UCHUN 25700 TONNA SIFATLI URUG‘LIK DON TAYYORLASH REJALASHTIRILGAN
2 May 2025 890
Mamlakatimiz aholisi sonining o‘sishi natijasida don mahsulotlariga bo‘lgan talab ortib bormoqda. Bu talabni qondirish va boshoqli don ekinlarida yuqori hosildorlikka erishish uchun sifatli urug‘lik don yetishtirish muhim ahamiyat kasb etadi
Qishloq xo‘jaligi ekinlaridan yuqori hosil olish va sifatli mahsulot yetishtirishda urug‘chilik tarmog‘i asosiy drayveri hisoblansa, urug‘chilikda esa eng muhim va dolzarb jarayon bu - aprobatsiya ko‘rigini sifatli o‘tkazilishi demakdir.
Aprobatsiya bu – (lotincha so‘zdan olingan bo‘lib Approbatio-tasdiqlash, ma’qullash ma’nosini anglatadi) o‘simliklarning genetik (nav) jihatdan sofligi, zararkunandalar bilan zararlangan-zararlanmaganligi, kasalliklarga chalingan-chalinmaganligini va ekish uchun mo‘ljallangan urug‘liklarning umumiy holatini aniqlash uchun dalada o‘tkaziladigan tadbir.
Shu sababli joylarda urug‘lik g‘alla yetishtirish bo‘yicha mas’ul mutaxassislar tomonidan kelgusi yil g‘alla hosili uchun serhosil, navdorlik sifat ko‘rsatkichlari davlat standartlariga to‘liq javob beradigan urug‘lik don jamg‘arish maqsadida, urug‘lik g‘alla maydonlarda aprobatsiya ko‘rigiga tayyorlash ishlari boshlab yuborilgan.
Toshkent viloyatida 2025-yil hosilidan 159 ta fermer xo‘jaliklari, elita urug‘lik xo‘jaliklari, ilmiy tadqiqot institutlari tomonidan 8001 gektar urug‘lik g‘alla maydonlarda boshoqli don ekinlarning 17 ta navidan jami 5700 tonna sifatli sara urug‘lik don tayyorlash belgilangan.
Shundan “ko‘paytirish ko‘chatzori” 1018 gektar, “original” avlodidan 6172 gektar, “elita” avlodidan 751 gektar maydon urug‘lik g‘alla parvarishlanmoqda.
Aytish joizki Inspeksiyaning hududiy boshqarmasi va tuman bo‘limlari inspektorlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktyabrdagi “Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘chiligiga oid ayrim normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi 641-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari asosida urug‘lik g‘alla maydonlarida aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazilishiga qat’iy amal qilish, navga xos bo‘lmagan aralashmalari va begona o‘tlar mavjud maydonlarni urug‘likdan chiqarish va yaroqsiz, deb topish bo‘yicha nazorat tadbirlari olib borilmoqda.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi “Urug‘chilik to‘g‘risida”gi Qonunining 35-moddasiga asosan urug‘lik don qabul qiluvchi urug‘lik sexlarining mas’ul va javobgar shaxslari tomonidan joriy yilda urug‘lik materiallarini qabul qilish, joylashtirishda standartlar talabiga amal qilinishi hamda aprobatsiya komissiya a’zolari aprobatsiya jarayonini belgilangan talabalar asosida o‘tkazish bo‘yicha Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining tegishli moddalariga asosan ma’muriy huquqbuzarliklar ko‘rilishi yuzasidan tushuntirish ishlari olib borilmoqda.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, viloyatda bugungi kunda, amalga oshirilayotgan bu tadbirlar natijasida 2026-yil g‘alla hosili uchun navdorlik sifat ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgan, serhosil g‘alla navlaridan urug‘lik don jamg‘arilishda Inspeksiyaning Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larining yetishtirilishini nazorat qilish sho‘basi, tuman bo‘limlari tomonidan tegishli choralar belgilanib, nazorat tadbirlari olib borilmoqda.

As a result of the growth of the population of our country, the demand for grain products is increasing. To meet this demand and achieve high yields in cereal crops, the cultivation of high-quality seed grain is of great importance.
If the seed industry is the main driver of high yields and quality products from agricultural crops, then the most important and urgent process in seed production is the qualitative conduct of the approval test.
Approval is a field event (derived from the Latin word Approbatio, meaning approval) to determine the genetic (varietal) purity of plants, whether they are damaged by pests, whether they are infected with diseases, and the general condition of seeds intended for planting.
Therefore, in order to accumulate high-yielding seed grains for the next year's grain harvest, specialists responsible for seed grain cultivation in the areas have begun work on preparing seed grain fields for the approval test.
In Tashkent region, 159 farms, elite seed farms, and scientific research institutes are planning to produce a total of 5,700 tons of high-quality seed grain from 17 varieties of cereal crops on 8,001 hectares of seed grain fields from the 2025 harvest.
Of this, 1,018 hectares are being cultivated in “breeding nurseries”, 6,172 hectares from the “original” generation, and 751 hectares from the “elite” generation.
It should be noted that the inspectors of the territorial department of the Inspection and district departments are carrying out control measures to strictly adhere to the approval inspection of seed grain fields, to exclude from seed and declare as unsuitable areas areas with non-varietal impurities and weeds, based on the requirements of the Regulation approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 641 dated October 12, 2021 "On approval of certain regulatory legal acts on seed production of agricultural crops".
At the same time, in accordance with Article 35 of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Seed Production", explanatory work is being carried out on the compliance of the responsible and accountable persons of the seed shops receiving seed grain with the requirements of the standards for the acceptance and placement of seed materials this year, and on the implementation of the approval process by members of the approval commission on the basis of established students, administrative violations are being committed in accordance with the relevant articles of the Code of Administrative Responsibility.
Based on the above, today in the region, as a result of these measures being implemented, the Department of Control over the Production of Agricultural Crop Seeds of the Inspection and district departments are determining appropriate measures and conducting control measures.
Tashkent Regional Department of the Uzagroinspection
Chief Specialist of the Department for Control of the Production of Agricultural Crop Seeds Sh.USUBALIEV