Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan maqsadli foydalanilishi nazoratda
Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan qatʼiy belgilangan maqsadlarda foydalanish ustidan nazorat bugungi kunda Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi "O‘zagroinspeksiya" ning Toshkent viloyati boshqarmasi tomonidan amalga oshirib kelinmoqda
Xususan, “Qishloq xo‘jaligida yer va suv resurslaridan samarali foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida” PF-5742-sonli Farmonini ijrosini taʼminlash maqsadida joylarda yer mutaxassislari tomonidan vakolat doirasida bir qator vazifalar bajarilmoqda.
Xususan, viloyatda yuridik va jismoniy shaxslarga ajratilgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer maydonlaridan maqsadli va samarali foydalanish holatlari o‘rganib chiqildi.
Jumladan, Yangiyo‘l tumanidagi “Niyozbosh” hududidagi “Universal AgroMCHJ (nomi o‘zgartirilgan) tomonidan sug‘oriladigan yer toifasiga kiradigan 39 ball bonitetli qishloq xo‘jaligi xaritasining 383q-konturidagi 10,15 gektar ekin yer maydonida O‘zbekiston Respublikasi Yer kodeksining 44-moddasiga zid ravishda baliq boqish uchun hovuz kovlash ishlarini olib borishi tufayli, ekin yer maydonining qishloq xo‘jaligi oborotidan chiqarilishiga sabab bo‘lgan. Buning natijasida jami 6 mlrd. 171 mln. 282 ming so‘m miqdorida zarar hisoblanib, huquqni muhofaza qilish tashkilotlariga taqdim etildi.
Bundan tashqari, ushbu hududdagi sabzavotchilik yo‘nalishdagi “Kelajak saxovati” (nomi o‘zgartirilgan) fermer xo‘jaligi tomonidan qishloq xo‘jaligi xaritasining 383q- konturdan 39 ball bonitetli 1,12 gektar sug‘oriladigan yer maydoni o‘zboshimchalik bilan  baliq hovuzi kovlanganligi oqibatida, yerga 680 mln. 969 ming so‘m miqdorida zarar hisoblanib, huquqni muhofaza qilish tashkilotlariga taqdim etildi.
Shuningdek, ushbu hududdagi g‘alla-sabzavotchilik yo‘nalishdagi “Ulkan LiderMCHJ (nomi o‘zgartirilgan) qishloq xo‘jaligi xaritasining 383k-konturda 39 ball bonitetli 0,12 gektar sug‘oriladigan yer maydoni o‘zboshimchalik bilan  baliq boqish uchun hovuz kovlanganligi oqibatida, yerga 72 mln. 960 ming 980 so‘m miqdorda zarar  hisoblanib, huquqni muhofaza qilish tashkilotlariga taqdim etildi.

Целевое использование земель сельскохозяйственного назначения находится под контролем
Сегодня контроль за использованием земель сельскохозяйственного назначения в строго определенных целях осуществляет Ташкентское областное управление «Узагроинспекции» Министерства сельского хозяйства.
В частности, в целях обеспечения реализации Указа № ПФ-5742 «О мерах по эффективному использованию земельных и водных ресурсов в сельском хозяйстве» местными земельными экспертами в пределах своих полномочий выполняется ряд задач. .В частности, в целях обеспечения реализации Указа № ПФ-5742 «О мерах по эффективному использованию земельных и водных ресурсов в сельском хозяйстве» местными земельными экспертами в пределах своих полномочий выполняется ряд задач. .
В частности, изучены случаи целевого и эффективного использования земель сельскохозяйственного назначения, выделенных юридическим и физическим лицам в регионе.
В частности, на площади 10,15 га пашни в 383к-контуре сельскохозяйственной карты с рейтингом 39 баллов, которая включена в категорию земель орошаемых ООО «Универсал Агро» (наименование изменено). изменено) на участке «Ниезбош» Янгиёлского района Республики Узбекистан В связи со строительством пруда для разведения рыбы в нарушение статьи 44 Земельного кодекса посевная площадь была выведена из сельскохозяйственного использования. В результате всего 6 млрд. руб. 171 млн. Ущерб на сумму 282 тысячи сумов подсчитан и передан в правоохранительные организации.
Кроме того, 1,12 га орошаемых земель с рейтингом 39 баллов из контура 383q сельскохозяйственной карты КХ «Келажак Сахавати» (наименование изменено) в зоне овощеводства произвольно обеспечено рыбой. пруд.680 млн.руб. Ущерб на сумму 969 тысяч сумов подсчитан и передан в правоохранительные организации.
Также 0,12 га орошаемых земель с рейтингом 39 баллов по контуру 383к сельскохозяйственной карты ООО «Улкан Лидер» (наименование изменено) на данном участке самовольно используется для разведения рыбы.72 млн. за счет раскопок пруда. Ущерб на сумму 960 980 сумов подсчитан и передан в правоохранительные организации.