“O‘ZAGROINSPEKSIYA” DELEGATSIYASI   “BUTUNJAHON URUG‘CHILIK KONGRESSI”DA ISHTIROK ETMOQDA
Ayni paytda, Turkiyaning Istanbul kongresslar markazida (ICC) Xalqaro urug‘chilik federatsiyasi (ISF), Xalqaro o‘simliklarni muhofaza qilish tashkiloti (UPOV), Xalqaro urug‘lik sinovlari assotsiatsiyasi (ISTA) hamkorligida tashkil etilgan “Butunjahon urug‘chilik kongressi” bo‘lib o‘tmoqda.
Kongressda, 100 dan ortiq mamlakatlarning vazirlik, idoralari va sohaga doir tashkilotlardan iborat jami 2000 dan ortiq vakillari ishtirok etmoqda. Nufuzli anjumanda jumladan, “O‘zagroinspeksiya” qoshidagi Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi davlat muassasi direktori Jahongir Karimov, Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi Andijon viloyati boshqarmasi boshlig‘i Davron Maqsudov ishtirok etmoqdalar.
Butunjahon urug‘chilik kongressida, jahon urug‘chilik savdosidagi so‘nggi o‘zgarishlar, xalqaro urug‘chilik savdosidagi jiddiy muammolar muhokama markaziga aylangan. Shu bilan birga kasbiy aloqalarni mustahkamlash va kengaytirish, o‘zaro hamkorlik munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqish hamda iqlim o‘zgarish jarayonlariga mos sifat ko‘rsatkichlari yuqori navlarni yaratishning muhim ahamiyati bo‘yicha tajribalar almashilmoqda. Anjumanning o‘zaro savol-javob tarzida o‘tkazilayotgani tajribalar almashinuvida muhim ahamiyat kasb etyapti.
Shu bilan birga, Kongressda Turkiya, AQSh va boshqa yetakchi xorijiy mamlakatlar tajribalari asosida qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarini yaratishning yangi usullari, nav urug‘liklarini aniqlash, taqqoslash, urug‘larni sertifikatlashtirish, ko‘paytirish, ishlab chiqarish, saqlash texnologiyalari bo‘yicha oxirgi olib borilgan tadqiqotlar bilan ilmiy-amaliy tarzda tanishtirish hamda o‘zaro hamkorlik munosabatlarni kengaytirish maqsad qilingan.

"UZAGROINSPEKSIA" DELEGATION PARTICIPATES IN THE "WORLD SEED CONGRESS"
Currently, the "World Seed Congress" is being held at the Istanbul Congress Center (ICC) in Turkey, organized in cooperation with the International Seed Federation (ISF), the International Plant Protection Organization (UPOV), and the International Seed Testing Association (ISTA).
More than 2,000 representatives from ministries, departments, and industry organizations from more than 100 countries are participating in the congress. The prestigious conference is attended by Jahongir Karimov, Director of the State Institution of the Center for Quality Assessment of Agricultural Products under "Uzagroinspeksiya", and Davron Maqsudov, Head of the Andijan Regional Department of the Inspection for Control over the Agro-Industrial Complex.
At the World Seed Congress, the latest developments in the world seed trade and serious problems in the international seed trade became the focus of discussion. At the same time, experiences are being exchanged on strengthening and expanding professional ties, bringing mutual cooperation to a new level, and the importance of creating varieties with high quality indicators suitable for climate change processes. The fact that the conference is held in a question-and-answer format plays an important role in the exchange of experiences.
At the same time, the Congress aims to introduce new methods of creating varieties of agricultural crops, based on the experiences of Turkey, the USA and other leading foreign countries, the latest research on the identification, comparison of varietal seeds, seed certification, reproduction, production, storage technologies, and expand mutual cooperation.