Qishloq xo‘jaligi yerlariga oid qonunbuzilishlar aniqlanmoqda
O‘zagroinspeksiyaning Farg‘ona viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan Beshariq tumani, “Agrotexservis” massivida joylashgan tuman zaxirasidagi jami 1,44 gektar sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligida foydalaniladigan yer maydonini 0,52 gektar qismini qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarilishi oqibatida jami 341 mln 868 ming 324 so‘m miqdorida davlat manfaatlariga zarar keltirilganligi aniqlandi.
Bundan tashqari Bog‘dod tumani “Marqulobod chek saroyi” massivida faoliyat olib borayotgan “THE BEST FISHERMAN” fermer xo‘jaligi hisobida bo‘lgan 20,23-konturlardagi 49 bonitet balli, jami 13,47 gektar shundan 1,55 gektar yer maydonini sunʼiy baliq ko‘li tashkil qilishi natijasida ushbu yer maydonini qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarganligi oqibatida jami 1 mlrd 084 mln 788 ming 781 so‘m miqdorida davlat manfaatlariga zarar yetkazilganligi aniqlanib, to‘plangan hujjatlar qonuniy qaror qabul qilish uchun prokuratura organlariga yuborildi.
Bugungi kunda Inspeksiyaning Farg‘ona viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanish nazoratga olingan.
V.Boratov, Agroinspeksiyaning Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi boshlig‘i

Выявляются нарушения законодательства о землях сельскохозяйственного назначения
На 1,44 га орошаемых сельскохозяйственных земель в районном резерве, расположенном в Бешарыкском районе массива «Агротекссервис» Отделом по контролю за использованием земель, предназначенных для ведения сельского хозяйства Ферганского областного управления «Узагроинспекции» установлено, что В связи с исключением 0,52 га его площади из сельскохозяйственного оборота интересам государства нанесен ущерб на общую сумму 341 миллион 868 тысяч 324 сума.
Кроме того, хозяйство “THE BEST FISHERMAN” действующее в массиве «Маргулабад Чек Сарай» Багдадского района, имеет 49 кредитных точек в 20,23 контурах, общей площадью 13,47 га, из которых 1,55 га земли обработаны искусственно. создания рыбного озера установлено, что интересам государства причинен ущерб на сумму 1 миллиард 084 миллиона 788 тысяч 781 сум, собранные материалы переданы в прокуратуру и правоохранительные органы.
Сегодня использование земель сельскохозяйственного назначения контролируется Управлением по контролю за использованием земель сельскохозяйственного назначения Ферганского областного управления инспекции.
Боратов В., начальник отдела контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Агроинспекции