BMTning oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) vakillari bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekistonda oziq-ovqat xavfsizligi tizimidagi vaziyatni baholash doirasida FAO ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamda FAO mintaqaviy byurosining vakillaridan biri janob Orjon Djodji boshchiligidagi xalqaro ekspertlar guruhi "O‘zagroinspeksiya" huzuridagi "Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi“ davlat muassasasiga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida, xalqaro ekspertlar Markazda joylashgan laboratoriyalar majmuasi faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Shu bilan birga, xalqaro ekspertlarga "O‘zagroinspeksiya"ning agrar va oziq-ovqat xavfsizligi tizimidagi o‘rni hamda mahsulotlarni sifatini baholash va sertifikatlashtirish faoliyatiga doir jarayonlar yuzasidan taqdimotlar namoyish etildi.
Uchrashuv tomonlar o‘rtasida savol-javob tarzida tashkil etilib, xalqaro ekspertlarning savollariga "O‘zagroinspeksiya" mutaxassislari tomonidan atroflicha javob va tushuntirishlar berildi.
Uchrashuv yakunida, xalqaro ekspertlar "O‘zagroinspeksiya"ning agrar va oziq-ovqat xavfsizligi tizimida olib borayotgan ishlar yaxshi yo‘lga qo‘yilganligi va xalqaro darajada amalga oshirilayotganligini taʼkidladi, shuningdek, O‘zbekistonda urug‘chilik xo‘jaliklariga yetkazib berilayotgan urug‘liklarning sifatiga katta eʼtibor qaratilayotganiga yo‘naltirilgan ishlarni alohida eʼtirof etdi.
Uchrashuv tomonlar o‘rtasida samimiy va ko‘tarinki ruhda kechdi.
Eslatib o‘tamiz, 2023 yil sentyabr oyida Samarqandda bo‘lib o‘tgan Oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha xalqaro konferensiya doirasida Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh. Mirziyoyev va  FAO bosh direktori Syuy Dunyuy bilan o‘tgan rasmiy uchrashuvda O‘zbekiston va FAO o‘rtasidagi 2030 yilgacha bo‘lgan yangi hamkorlik dasturiga uchta yo‘nalish bo‘yicha qo‘shma tadbirlarni kiritish bo‘yicha kelishuvga erishilgan edi.
Ular:
• qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, jumladan, tuproqni tartibga solish, urug‘larni saqlash va tanlash;
• qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish, jumladan, «Qo‘lni qo‘lga» tashabbusi doirasida maʼlumotlardan foydalanish va «1000 ta raqamli qishloq» tashabbusini amalga oshirish;

Состоялась встреча с представителями Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО)
В рамках оценки ситуации в системе продовольственной безопасности в Узбекистане международная экспертная группа во главе с г-ном Орджоном Джоджи, одним из представителей представительства ФАО в Узбекистане и регионального бюро ФАО, посетила государственное учреждение «Центр по оценке качества сельскохозяйственной продукции» при «Узагроинспекции».
В ходе визита международные эксперты ознакомились с деятельностью комплекса лабораторий, расположенных в Центре.
Одновременно с этим перед международными экспертами были сделаны презентации о роли «Узагроинспекции» в системе аграрной и пищевой безопасности, а также процессах оценки и сертификации качества продукции.
Встреча между сторонами была организована в формате вопросов и ответов, а на вопросы международных экспертов были даны подробные ответы и пояснения эксперты «Озагроинспекции».
В завершение встречи международные эксперты отметили, что работа, проводимая Узагроинспекцией в системе аграрной и пищевой безопасности, хорошо налажена и проводится на международном уровне, а также признали работу, ориентированную на качество семян, поставляемых в семеноводческие хозяйства Узбекистана.
Встреча между сторонами прошла в сердечной и веселой атмосфере.
Напоминаем, что в рамках Международной конференции по безопасности пищевых продуктов, состоявшейся в Самарканде в сентябре 2023 года, Президент Республики Узбекистан Ш. В ходе официальной встречи Мирзиёева и генерального директора ФАО Цуй Дунюй достигнута договоренность о включении совместной деятельности по трем направлениям в новую программу сотрудничества между Узбекистаном и ФАО до 2030 года.
Они есть:
• модернизация сельского хозяйства, включая регулирование почвы, сохранение и селекцию семян;
• цифровизация сельского хозяйства, в том числе использование информации в рамках инициативы «Рука об руку» и реализация инициативы «1000 цифровых деревень»;