Qishloq xo‘jaligi yerlaridan samarali foydalanilishi shart, aks holda..
So‘nggi yillarda respublikada yer uchastkalaridan oqilona va maqsadli foydalanilishini taʼminlash, ularni muhofaza qilish, yangi yerlarni o‘zlashtirish hamda qayta muomalaga kiritish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Biroq, hududlarda yer qonunchiligiga rioya qilmaslik,  qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan maqsadsiz va samarasiz foydalanish, jumladan, noqonuniy qurilmalar qurish, shuningdek, yerlarni o‘zboshimchalik bilan egallash holatlari uchrayotganligi bu borada nazorat tadbirlarini kuchaytirishni taqozo etmoqda.
Xususan, “O‘zagroinspeksiyaning Buxoro viloyat boshqarmasi tomonidan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish sho‘basi tomonidan nazorat tadbirlari o‘tkazildi.
O‘rganish natijalariga ko‘ra, G‘ijduvon tumani hokiming 2019-yil 28-yanvaridagi 477-sonli qaroriga asosan S.Ayniy massividagi “Shahzodjon Shaxinabonu dalasi” fermer xo‘jaligiga jami 53,5 gektar shundan, 33,6 gektar sug‘oriladigan ekin yeri,  5,0 gektar bog‘, 2,0 gektar uzum hamda 12,9 gektar qishloq xo‘jaligida foydalanilmaydigan yer maydonlari 49 yil ijaraga ajratib berilgan.
Biroq, “Shahzodjon Shaxinabonu dalasi” fermer xo‘jaligi raisi A.r. tomonidan fermer xo‘jaligi hisobida bo‘lgan 220-239-konturlarida noqonuniy ravishda tegishli hujjatlarni rasmiylashtirmasdan, o‘zboshimchalik bilan 0,24 gektar yer maydonining holati buzilib, yangidan yo‘l chiqarish ishlari amalga oshirilgan.
Buning natijasida, ijaraga ajratilgan 0,24 gektar yer maydoni qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqib, yo‘l chiqarilganligi sababli paxta ekilmay qoldirilgan.
Hukumatning 2011-yil 25-maydagi 146-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Yer uchastkalari egalari, foydalanuvchilari, ijarachilari va mulkdorlariga yetkazilgan zararlar, qishloq xo‘jaligi va o‘rmon xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiliklariga, shuningdek, yerlarning qishloq xo‘jalik muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar o‘rnini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomida o‘zboshimchalik bilan  yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar miqdori hisoblanganda 209 mln 046 ming 702 so‘mni tashkil etadi.
Yuqoridagilarga asosan, “Shahzodjon Shaxinabonu dalasi” fermer xo‘jaligi rahbari yer maydonini qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarganligi sababli fermer xo‘jaligi mansabdor shaxsining harakatlari hamda yuqoridagi holatga huquqiy baho berish va yetkazilgan zarar miqdorini undirib, yer qonunbuzarlik holatlarini bartaraf etish yuzasidan to‘plangan hujjatlar huquqni muhofaza qilish organlariga yuborildi.

In recent years, systematic work has been carried out in the republic to ensure the rational and purposeful use of land plots, their protection, development of new lands and re-circulation.
However, non-compliance with land legislation, purposeless and inefficient use of agricultural land, including construction of illegal facilities, as well as cases of arbitrary occupation of land, require strengthening control measures in this regard.
In particular, control activities were carried out by the department of control over the use of agricultural land by the Bukhara regional office of "Uzagroinspektsiya".
According to the results of the study, according to the decision No. 477 of the Gijduvon district governor dated January 28, 2019, a total of 53.5 hectares, 33.6 hectares of irrigated cropland, 5.0 hectares of garden, were allocated to the farm "Shahzodjon Shakhinabonu dalasi" in the S. Ayni massif. 2.0 hectares of vineyards and 12.9 hectares of non-agricultural land are leased for 49 years.
However, the chairman of the farm "Shahzodjon Shakhinabonu dalasi" A.r. 220-239, which is owned by the farm, illegally damaged the condition of 0.24 hectares of land without issuing the relevant documents, and re-construction of roads was carried out.
As a result, 0.24 hectares of leased land was left out of agricultural use and cotton was left uncultivated due to the construction of the road.
"Procedure for compensation for damages caused to the owners, users, tenants and owners of land plots, agricultural and forestry production disruptions, as well as in cases where land is withdrawn from agricultural use", approved by the decision of the Government No. 146 dated May 25, 2011 "On" Regulation, the amount of damage caused in cases of arbitrarily leaving the land from agricultural circulation is 209 million 046 thousand 702 soums.
Based on the above, due to the fact that the head of the farm "Shahzodjon Shakhinabonu dalasi" excluded the land from agricultural use, the actions of the farm official, as well as the legal assessment of the above situation and the recovery of the amount of damage caused, the collected documents were sent to the law enforcement authorities.