O‘zagroinspeksiyaning Andijon viloyat boshqarmasi qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlarlaridan foydalanishni nazorat qilish sho‘basi tomonidan nazorat tadbirlari davom etmoqda.
Xususan,Asaka tumani G‘.Yoqubov nomli massividagi “Oq bo‘yra agro” fermer xo‘jaligi fermer xo‘jaligi foydalanuvidagi qishloq xo‘jalik xaritasining 368-konturdagi 75 ball bonitetga ega bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan sug‘oriladigan yerlardan fuqarolar T.P, E.G‘, R.T, I.Mlarning har biri tomonidan 0.06 gektar maydon o‘zboshimchalik bilan egallab olinib, jami 0.0275 gektar maydonga noqonuniy beton poydevor va uy-joy qurilishi natijasida sug‘oriladigan yer maydonlarini qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan.
Shuningdek, Fuqaro M. I. tomonidan Asaka tumani “Sharq Haqiqati” massividagi “Ozod tarovati” fermer xo‘jaligi foydalanuvidagi qishloq xo‘jalik xaritasining 22-konturdagi 68.8 ball bonitetga ega bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan sug‘oriladigan yerlardan fuqaro Murotov Ilhom tomonidan 0.012 gektar maydonni o‘zboshimchalik bilan egallab olib, 0.0115 gektar maydonga noqonuniy uy-joy qurilishi natijasida sug‘oriladigan yer maydonlarini qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqargan.
Fuqaro Yo. B. tomonidan Asaka tumani “G‘alaba” massividagi “Saboli tong muruvvati” fermer xo‘jaligi foydalanuvidagi qishloq xo‘jalik xaritasining 328-konturdagi 64.1 ball bonitetga ega bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan sug‘oriladigan yerlardan 0.06 gektar maydonni o‘zboshimchalik bilan egallab olib, 0.0610 gektar maydonga noqonuniy uy-joy qurilishi natijasida sug‘oriladigan yer maydonlarini qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqargan. Sug‘oriladigan yerlarni qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarganligi natijasida 60 mln 958 ming 271 so‘m zarar yetkazilgan.
Fuqaro A. D. tomonidan Asaka tumani “G‘.Yoqubov” massividagi “Asaka ipak tola” MCHJ foydalanuvidagi qishloq xo‘jalik xaritasining 58-konturdagi 76.5 ball bonitetga ega bo‘lgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan sug‘oriladigan yerlardan 0.06 gektar maydonni o‘zboshimchalik bilan egallab olib, 0.0120 gektar maydonga noqonuniy beton poydevor qurilishi natijasida sug‘oriladigan yer maydonlarini qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqargan. Buning natijasida 14 mln 311 ming 575 so‘m zarar yetkazilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2011-yil 25-maydagi 146-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Yer uchastkalari egalari, foydalanuvchilari, ijarachilari va mulkdorlariga yetkazilgan zararlar, qishloq xo‘jaligi va o‘rmon xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiliklariga, shuningdek, yerlarning qishloq xo‘jalik muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar o‘rnini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi nizomida o‘zboshimchalik bilan  yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar miqdorlari hisoblanganda 7 ta holatda jami 156 mln 356 ming 302 so‘mni tashkil etadi.
Yuqoridagilarga asosan, o‘zboshimchalik bilan qurilish qilib olgan jismoniy shaxslarining harakatlariga huquqiy baho berish va yetkazilgan zarar miqdorini aybdor shaxslardan undirib, yer qonunbuzarlik holatlarini bartaraf etish yuzasidan to‘plangan hujjatlar huquqni muhofaza qilish organlariga yuborildi.

Андижан: рассчитанный в результате земельных нарушений ущерб будет взыскан с виновных
Меры контроля проводит филиал «Узагроинспекция» по контролю за использованием земель сельскохозяйственного назначения Андижанской областной администрации.
В частности, граждане Т.П., Е.Г., Р.Т., И. с орошаемых земель с кредитным рейтингом 75 по контуру 368 сельскохозяйственной карты, используемой совхозом «Ак Бойра Агро» в массиве имени Г', Асака. 0,06 га земли было произвольно занято каждым из ОМС, а в результате строительства незаконных бетонных фундаментов и домов на общей площади 0,0275 га орошаемые земли были выведены из сельскохозяйственного оборота.
Также гражданин М. Я. Гражданин Муротов Ильхом самовольно завладел 0,012 га орошаемой земли с кредитным рейтингом 68,8 на 22 контуре агрокарты совхоза «Озод Таровати» в массиве «Шарк Хакикати» Асакинского района и незаконно построил дом на участке В результате его строительства 0,0115 га орошаемые земли были исключены из сельскохозяйственного оборота.
Гражданин Йо. Б. путем самоправного изъятия 0,06 га орошаемых сельскохозяйственных земель с кредитным рейтингом 64,1 в контуре 328 сельскохозяйственной карты фермерского хозяйства «Саболи тонг муруввати» в массиве «Галаба» Асакинского района и орошаемых земель в результате незаконного жилищного строительства на 0,0610 га полей выведены из сельскохозяйственного оборота. В результате в результате исключения орошаемых земель из сельскохозяйственного использования нанесен ущерб на сумму 60 миллионов 958 тысяч 271 сум.
Гражданин А. Д. путем самовольного изъятия 0,06 га орошаемой земли с кредитным рейтингом 76,5 на 58-м контуре сельскохозяйственной карты ООО «Асака Ипак Тола» в массиве Г'Якубов Асакинского района и орошаемых земель в результате незаконного строительства бетонного фундамента на 0,0120 га .вывели поля из сельскохозяйственного оборота. В результате в результате исключения орошаемых земель из сельскохозяйственного использования нанесен ущерб на сумму 14 миллионов 311 тысяч 575 сумов.
№ 146 от 25 мая 2011 года Кабинета Министров Республики Узбекистан «Ущерб, причиненный собственникам, пользователям, арендаторам и собственникам земельных участков, ущерб, причиненный в случаях невыполнения сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства, а также изъятия земель из сельскохозяйственного назначения». использования» В положении о порядке возмещения размер ущерба, причиненного в случаях самовольного вывода земель из сельскохозяйственного использования, в 7 случаях составляет 156 миллионов 356 тысяч 302 сума.
На основании изложенного собранные документы были направлены в правоохранительные органы с целью правовой оценки действий лиц, самовольно построивших здания, взыскания с виновных сумм возмещения ущерба и устранения случаев земельных правонарушений.