Qishloq xo‘jaligi yerlariga yetkazilgan zararlar undirilishi yuzasidan monitoringlar o‘tkazilmoqda
O‘zagroinspeksiyaning Samarqand viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlaridan belgilangan maqsadlarda foydalanilishi hamda o‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligida foydalanishdan chiqishiga sabab bo‘lgan holatlar natijasida yetkazilgan zararlarning undirilishi yuzasidan monitoring tahlillari olib borilmoqda.
Jumladan, viloyatning Payariq tumani “Taraqqiyot” massivi hududida faoliyat yuritib kelayotgan “Paxtakorlar zamin dala” fermer xo‘jaligi hisobida bo‘lgan, xo‘jalik xaritasining 489-konturidagi 58,7 ball bonitet suvli haydalma yer maydonidan “Taraqqiyot” mahallasida yashovchi fuqaro M. s. tomonidan jami 0,20 gektar yer maydonni o‘zboshimchalik bilan egallab olib, shundan 200 kv.metr yer maydoniga uy-joy qurilishi ishlarini va shu mahallada yashovchi fuqaro s. R. tomonidan jami 0,08 gektar yer maydonni o‘zboshimchalik bilan egallab olib, shundan 144 kv.metr yer maydoniga beton poydevor qurilish ishlarini amalga oshirganligi holatlari aniqlandi.
Ushbu aniqlangan holatlar yuzasidan, hukumatning 2011-yil 25-maydagi 146-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Yer uchastkalari egalari, foydalanuvchilari, ijarachilari va mulkdorlariga yetkazilgan zararlar, qishloq xo‘jaligi va o‘rmon xo‘jaligi ishlab chiqarishi nobudgarchiliklariga, shuningdek, yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar o‘rinini qoplash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomining 55-bandiga muvofiqO‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqishiga sabab bo‘lgan hollarda yetkazilgan zarar miqdorlari aniqlanib, belgilangan tartibda huquqni muhofaza qiluvchi organlarga taqdim qilinmoqda.
A.Xolbekov, Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi boshlig‘i

Осуществляется мониторинг ущерба, причиненного сельскохозяйственным землям
В связи с обстоятельствами, приведшими к использованию земель сельскохозяйственного назначения в определенных целях отделом контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Самаркандского областного управления «Узагроинспекции» и самовольному выводу земель из сельскохозяйственного использования, в г. в связи с возмещением ущерба.
В частности, гражданин М, проживающий в микрорайоне «Тараккиет», с площади пашни по качеству воды 58,7 балла по контуру 489 карты хозяйства, находящейся на учете фермерского хозяйства «Пахтакорлар замин дала», действующего на территории Массив «Тараккиет», Паярикский район области. самовольно заняв в общей сложности 0,20 га земли, построив на ней дом на 200 квадратных метрах, а гражданин, проживающий в этом микрорайоне с. Установлено, что Р. самовольно занял в общей сложности 0,08 га земли и произвел работы по строительству бетонного фундамента на 144 квадратных метрах земли.
В связи с выявленными случаями утвержден постановлением Правительства № 146 от 25 мая 2011 года «Ущерб, причиненный собственникам, пользователям, арендаторам и собственникам земельных участков, уничтожению сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства, а также уничтожению сельских земель в соответствии со статьей 55 Положения «О порядке возмещения ущерба в случаях лишения сельскохозяйственного использования» представляется в правоохранительные органы в установленном порядке.
Холбеков А.А., начальник управления контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения