Xorijiy aloqalar yana-da mustahkamlanmoqda
Xorijiy ilg‘or mamlakatlarda qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarini yaratishning yangi usullari, Turkiya va baʼzi mamlakatlarda gen o‘zgartirilgan GMO navlarni aniqlash, taqqoslash, urug‘larni sertifikatlashtirish, ko‘paytirish, ishlab chiqarish, saqlash texnologiyalari bo‘yicha olib borilgan eng so‘ngi tadqiqotlar bilan ilmiy-amaliy tarzda tanishtirish maqsadida O‘zagroinspeksiya va Inspeksiya qoshidagi Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi xodimlaridan iborat 7 nafar Delegatsiya aʼzolari Turkiyaning Anqara shahrida tashkil etilgan VIII Xalqaro urug‘chilik kongressida ishtirok etmoqdalar.
Kongress “Turkiya Urug‘chilar uyushmasi”, “Antaliya universiteti qishloq xo‘jaligi fakulteti” hamda “Turkiya Qishloq va o‘rmon xo‘jaligi vazirligi” hamkorligida o‘tkazilmoqda.
Kongressda AQSH, Yaponiya, Germaniya, Daniya, Vengriya va boshqa mamlakatlarning ilmiy qo‘mitalari, akademiklar, urug‘chilik tashkilotlari, ishlab chiqaruvchilaridan iborat jami 1100 dan ortiq nufuzli tashkilot vakillari ishtirok etmoqda.
Tadbirdan jahon urug‘chilik savdosidagi so‘ngi o‘zgarishlar, qishloq xo‘jaligida urug‘larni sertifikatlashning muhim ahamiyati, suvsizlik
va qurg‘oqchilikka chidamli bug‘doy va arpa navlari urug‘liklari haqida nav mualliflarining maʼruzalari tinglanmoqda.

Foreign relations are being further strengthened
In order to scientifically and practically familiarize with the latest research conducted in advanced foreign countries on new methods of creating agricultural crop varieties, identification, comparison of genetically modified GMO varieties, seed certification, reproduction, production, and storage technologies, 7 members of the Delegation consisting of employees of the Uzagroinspection and the Center for Agricultural Product Quality Assessment under the Inspection are participating in the VIII International Seed Congress organized in Ankara, Turkey.
The Congress is being held in cooperation with the "Turkish Seed Growers Association", "Antalia University Faculty of Agriculture" and "Turkish Ministry of Agriculture and Forestry".
More than 1,100 representatives of influential organizations, including scientific committees, academicians, seed organizations, and producers from the USA, Japan, Germany, Denmark, Hungary, and other countries, are participating in the Congress.
The event will feature presentations by breeders on recent developments in the global seed trade, the importance of seed certification in agriculture, and drought- and coastal-resistant wheat and barley seed varieties.