Mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining sifat va xavfsizlik ko‘rsatkichlarini xalqaro standartlarga muvofiqligini taʼminlash bo‘yicha so‘nggi yillarda bir qator yutuqlar qo‘lga kiritildi.
Shulardan biri, "O‘zagroinspeksiya" tomonidan zamonaviy shart -sharoitga ega laboratoriya tashkil etish va uni Xalqaro tashkilotlar talablariga muvofiqlashtirib, akkreditatsiyadan o‘tkazish maqsad qilingan. Bugungi kunda Jahon banki tomonidan ajratilgan 6 mln AQSH dollari miqdoridagi grant mablag‘lari hisobiga  AQSH, Yaponiya, Germaniya, Fransiya hamda Xitoy kabi 10 dan ortiq xorijiy davlatlarda ishlab chiqarilgan zamonaviy o‘lchov vositalari va sinov qurilmalari xarid qilinib, nafaqat markaz balki, navbati bilan uzoq hududlarda ham yangi laboratoriyalar barpo etilib, to‘liq jihozlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil Xorazm viloyatiga tashrifi davomida "Xorazm viloyatini 2024-2026 yillarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha belgilangan ustuvor vazifalarning ijrosini taʼminlash yuzasidan ishlab chiqilgan “YO‘L XARITASI”da Urganch shahrida qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larini sertifikatlash laboratoriyasini tashkil etish choralarini ko‘rish topshirig‘i berilgan edi.
Mazkur topshiriq ijrosini taʼminlash maqsadida bugun 25 aprel kuni Urganch shahridagi Qishloq xo‘jalik mahsulotlari sifatini baholash markazining Xorazm filialida mazkur laboratoriyaning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda viloyat hokimligi, tegishli tashkilotlar va soha rahbarlar hamda OAV vakillari ishtirok etdilar.
Endilikda viloyatda yetishtirilgan qishloq xo‘jalik ekinlarining ekinboplik sifat ko‘rsatkichlarini shu yerning o‘zida laboratoriya tahlilidan o‘tkazib, sertifikat berish imkoniyati yaratiladi.
Mazkur yangi laboratoriya “O‘zargoinspeksiyaning urug‘chilik laboratoriyalarini modernizatsiya qilish dasturi doirasida 200 ming AQSH dollari miqdoridagi grant mablag‘lari evaziga xarid qilingan 30 turdagi 80 ta o‘lchov vositalari va sinov qurilmalari bilan to‘liq jihozlanib, modernizatsiya qilindi.
Yangi laboratoriya barpo qilish orqali doimiy 15 ta ish o‘rni va qo‘shimcha ravishda mavsumiy 11 ta ish o‘rni yaratildi.
Shuningdek, Laboratoriyani modernizatsiya qilish natijasida: Xorazm viloyatida Paxta - to‘qimachilik klasterlari va urug‘lik bilan shug‘ullanuvchi korxonalarda urug‘liklarni yetishtirish, jamg‘arish, saqlash, qayta ishlash va ekish uchun realizatsiya qilish jarayonlarida urug‘liklarni sifatini taʼminlashga hamda sifati past urug‘liklarni ekilib ketishining oldini olishga erishiladi.
Bugungi kunda, “O‘zagroinspeksiya” tomonidan bu kabi laboratoriyalarni barpo qilish amaliyoti Respublikaning Qashqadaryo va Farg‘ona viloyatlarida amalga oshirish rejalashtirilgan.

Хорошие новости: в Хорезмской области сдана в эксплуатацию новая лаборатория
За последние годы в нашей стране достигнут ряд успехов в обеспечении соответствия показателей качества и безопасности сельскохозяйственной продукции международным стандартам.
Одним из них является создание «Узагроинспекцией» лаборатории с современными условиями и ее аккредитация в соответствии с требованиями международных организаций. Сегодня за счет грантовых средств в размере 6 миллионов долларов США, выделенных Всемирным банком, созданы современные измерительные приборы и испытательные приборы, производимые более чем в 10 зарубежных странах, таких как США, Япония, Германия, Франция и Китай. Приобретены не только в центре, но и в отдаленных районах строятся и полностью оснащаются лаборатории.
В частности, в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Хорезмскую область в этом году в «ДОРОЖНОЙ КАРТЕ», разработанной в целях обеспечения реализации приоритетных задач, поставленных по социально-экономическому развитию Хорезмской области в В 2024-2026 годах ему поручено принять меры по созданию лаборатории по сертификации сельскохозяйственных культур в городе Ургенче.
В целях обеспечения реализации этой задачи сегодня, 25 апреля, в Хорезмском филиале Центра оценки качества сельскохозяйственной продукции в городе Ургенче состоялась церемония открытия данной лаборатории. В мероприятии приняли участие администрация области, профильные организации и лидеры отрасли, а также представители средств массовой информации.В целях обеспечения реализации этой задачи сегодня, 25 апреля, в Хорезмском филиале Центра оценки качества сельскохозяйственной продукции в городе Ургенче состоялась церемония открытия данной лаборатории. В мероприятии приняли участие администрация области, профильные организации и лидеры отрасли, а также представители средств массовой информации.
Теперь можно будет пройти лабораторный анализ сельскохозяйственных культур, выращиваемых в регионе, и оформить сертификат.
Эта новая лаборатория была полностью оснащена и модернизирована 80 измерительными приборами и испытательными приборами 30 типов, приобретенными на средства гранта в размере 200 000 долларов США в рамках программы модернизации семеноводческих лабораторий «Узаргоинспекции».
Создание новой лаборатории создало 15 постоянных и еще 11 сезонных рабочих мест.
Также в результате модернизации Лаборатории можно обеспечить качество семян и предотвратить посев некачественных семян в процессах выращивания, накопления, хранения, переработки и реализации семян в хлопководстве. текстильные кластеры и семенные предприятия Хорезмской области.
Сегодня «Узагроинспекция» планирует реализовать подобные лаборатории в Кашкадарьинской и Ферганской областях республики.