Inspeksiya tomonidan o‘tgan chorak davomida ikki yarim mingga yaqin texniklar davlat ro‘yxatiga olindi
4 Aprel 2024 2170
Keyingi yillarda mamlakatimizda qishloq xo‘jaligini yuqori unumli mashinalar va texnika vositalari bilan taʼminlash borasida bir qator davlat dasturlari va qarorlar qabul qilinib ularni hayotga tatbiq etish bo‘yicha yirik chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Islohotlar samarasi o‘laroq, yildan- yilga qishloq xo‘jaligi sohasida eng katta kuchlardan sanalgan texnikalarning so‘ngi avlodi shakllanmoqda. Soha yangi, zamonaviy, unumdor texniklar bilan boyimoqda.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi “O‘zagroinspeksiya” faoliyatini tartibga soluvchi meʼyoriy-huquqiy hujjatlarga ko‘ra, Inspeksiyaga idoraviy bo‘ysunuvi va mulk shakllaridan qatʼiy nazar traktorlar, traktor tirkamalari, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikasi, o‘ziyurar mashinalar hamda qishloq xo‘jaligi texnikalari sonining hisobini yuritilishi, saqlanishi va hisobdan chiqarish, davlat ro‘yxatdan o‘tkazish, texnik ko‘rikdan o‘tkazish, shuningdek, davlat raqami belgisi, texnik pasport va texnik guvohnoma berish kabi muhim vazifalar yuklatilgan.
Xususan, 2024-yilning 1-choragi mobaynida “O‘zagroinspeksiya” tomonidan 2,4 mingta yangi qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalari davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi, bu o‘tgan yilning 1-choragiga (520 ta) nisbatan 126,3 foizga, 2022-yil 1-choragiga  (750 ta) nisbatan 145,7 foizga ko‘p demakdir..
Eʼtiborli jihati, ushbu texnikalarning barchasini zamonaviy resurs-tejamkor texnikalar tashkil etadi.
Texnikalarning ro‘yxatga olish sonining jadallik bilan o‘sishi sohada raqamli texnologiyalarni qo‘llash orqali texnikalarni ro‘yxatga olish vaqtining va talab etiladigan hujjatlarni qisqarishi, shuningdek, texnikalar ishlab chiqaruvchi yoki maxsus savdo tashkilotlarida xaridorlarga sotilgan yangi texnikalarga “Hisob-maʼlumotnoma” berish amaliyotining joriy etilishi bunga zamin bo‘lib hizmat qilmoqda.
Yana bir eng asosiy omillardan biri bu – mamlakatimizda yangi texnikalarni olib kirishda bojxona imtiyozlari qo‘llanilishi va yangi texnika sotib olganda subsidiyalar beriliyotganligidir.

About two and a half thousand technicians were registered by the inspectorate during the last quarter
4 April 2024 2331
In recent years, a number of state programs and decisions on providing agriculture with high-performance machines and equipment have been adopted and major measures are being taken to implement them. As a result of the reforms, the latest generation of machinery, which is one of the greatest forces in the field of agriculture, is being formed every year. The field is enriched with new, modern, productive technicians.
According to the legal documents regulating the activity of "Uzagroinspektion" under the Ministry of Agriculture, the number of tractors, tractor-trailers, land reclamation and road construction equipment, self-propelled vehicles and agricultural machinery, regardless of departmental subordination and ownership forms, is kept and written off. , state registration, technical inspection, as well as issuing license plates, technical passports and technical certificates.According to the legal documents regulating the activity of "Uzagroinspektion" under the Ministry of Agriculture, the number of tractors, tractor-trailers, land reclamation and road construction equipment, self-propelled vehicles and agricultural machinery, regardless of departmental subordination and ownership forms, is kept and written off. , state registration, technical inspection, as well as issuing license plates, technical passports and technical certificates.
In particular, during the 1st quarter of 2024, 2,400 new agricultural, land reclamation and road construction equipment were registered by "Uzagroinspektsiya", which is 126.3% compared to the 1st quarter of the previous year (520). It means 145.7% more than last quarter (750).
Importantly, all these techniques are modern resource-saving techniques.
The rapid increase in the number of equipment registrations is due to the use of digital technologies in the industry, the reduction of the time and required documents for equipment registration, as well as the introduction of the practice of issuing "Account-references" to new equipment sold to customers in equipment manufacturers or special trade organizations.
One of the most important factors is the fact that customs benefits are used for the import of new equipment in our country and subsidies are given for the purchase of new equipment.