Inspeksiya tomonidan o‘tgan chorak davomida ikki yarim mingga yaqin texniklar davlat ro‘yxatiga olindi
4 Aprel 2024 2170
Keyingi yillarda mamlakatimizda qishloq xo‘jaligini yuqori unumli mashinalar va texnika vositalari bilan taʼminlash borasida bir qator davlat dasturlari va qarorlar qabul qilinib ularni hayotga tatbiq etish bo‘yicha yirik chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Islohotlar samarasi o‘laroq, yildan- yilga qishloq xo‘jaligi sohasida eng katta kuchlardan sanalgan texnikalarning so‘ngi avlodi shakllanmoqda. Soha yangi, zamonaviy, unumdor texniklar bilan boyimoqda.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi “O‘zagroinspeksiya” faoliyatini tartibga soluvchi meʼyoriy-huquqiy hujjatlarga ko‘ra, Inspeksiyaga idoraviy bo‘ysunuvi va mulk shakllaridan qatʼiy nazar traktorlar, traktor tirkamalari, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikasi, o‘ziyurar mashinalar hamda qishloq xo‘jaligi texnikalari sonining hisobini yuritilishi, saqlanishi va hisobdan chiqarish, davlat ro‘yxatdan o‘tkazish, texnik ko‘rikdan o‘tkazish, shuningdek, davlat raqami belgisi, texnik pasport va texnik guvohnoma berish kabi muhim vazifalar yuklatilgan.
Xususan, 2024-yilning 1-choragi mobaynida “O‘zagroinspeksiya” tomonidan 2,4 mingta yangi qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalari davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi, bu o‘tgan yilning 1-choragiga (520 ta) nisbatan 126,3 foizga, 2022-yil 1-choragiga  (750 ta) nisbatan 145,7 foizga ko‘p demakdir..
Eʼtiborli jihati, ushbu texnikalarning barchasini zamonaviy resurs-tejamkor texnikalar tashkil etadi.
Texnikalarning ro‘yxatga olish sonining jadallik bilan o‘sishi sohada raqamli texnologiyalarni qo‘llash orqali texnikalarni ro‘yxatga olish vaqtining va talab etiladigan hujjatlarni qisqarishi, shuningdek, texnikalar ishlab chiqaruvchi yoki maxsus savdo tashkilotlarida xaridorlarga sotilgan yangi texnikalarga “Hisob-maʼlumotnoma” berish amaliyotining joriy etilishi bunga zamin bo‘lib hizmat qilmoqda.
Yana bir eng asosiy omillardan biri bu – mamlakatimizda yangi texnikalarni olib kirishda bojxona imtiyozlari qo‘llanilishi va yangi texnika sotib olganda subsidiyalar beriliyotganligidir.

За последний квартал инспекция зарегистрировала около двух с половиной тысяч технических специалистов.
4 Апреля 2024 555
За последние годы принят ряд государственных программ и решений по обеспечению сельского хозяйства высокопроизводительными машинами и оборудованием и принимаются серьезные меры по их реализации. В результате реформ ежегодно формируется новейшее поколение техники, которая является одной из величайших сил в области сельского хозяйства. Область обогащается новыми, современными и производительными специалистами.
Согласно нормативным документам, регламентирующим деятельность «Узагроинспекции» при Минсельхозе, количество тракторов, тракторных прицепов, мелиоративной и дорожно-строительной техники, самоходных транспортных средств и сельскохозяйственной техники независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности, хранится и списывается., государственная регистрация, технический осмотр, а также выдача номерных знаков, технических паспортов и технических сертификатов.Согласно нормативным документам, регламентирующим деятельность «Узагроинспекции» при Минсельхозе, количество тракторов, тракторных прицепов, мелиоративной и дорожно-строительной техники, самоходных транспортных средств и сельскохозяйственной техники независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности, хранится и списывается., государственная регистрация, технический осмотр, а также выдача номерных знаков, технических паспортов и технических сертификатов.
В частности, за 1 квартал 2024 года в Узагроинспекции зарегистрировано 2400 новых сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин, что на 126,3% по сравнению с 1 кварталом предыдущего года (520), то есть на 145,7% больше, чем последний квартал (750).
Важно отметить, что все эти методы являются современными ресурсосберегающими технологиями.
Быстрый рост количества регистраций оборудования обусловлен использованием цифровых технологий в отрасли, сокращением сроков и необходимых документов для регистрации оборудования, а также внедрением практики выдачи «Учетных справок» новым оборудование, реализуемое покупателям у производителей оборудования или специальных торговых организаций.
Одним из важнейших факторов является то, что при ввозе новой техники в нашу страну используются таможенные льготы и предоставляются субсидии на приобретение новой техники.