Paxta tozalash korxonalarida urug‘lik paxta qanday saqlanmoqda?
Bugungi kunda paxta korxonasida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar (tola, ulyuk, lint va momiq) O‘z DSt 641:1997 talablari asosida o‘rab, tamg‘a (upakovka, markirovka) qo‘yilgan holda yopiq omborlarda saqlanmoqda.
Qayta ishlashdan olingan paxta texnik chigitlari toza, turli hidlardan holi aktiv ventilyatsiyasi bor yopiq omborlarda sanoat navlari va seleksiyalari alohida-alohida g‘aramlarda saqlanib xaridorlarga jo‘natilmoqda.
Xususan, joriy yilda Namangan viloyatining Kosonsoy  tumanida 148 ta fermer xo‘jaliklari tomonidan 6,3 ming tonna  paxta yetishtirildi. Qimmatbaho sanoat xom-ashyosining o‘zagini tashkil etuvchi – urug‘lik paxta yetishtirishga ham tumanda alohida eʼtibor qaratilmoqda. Maʼlumotlarga ko‘ra,  Kosonsoy tumanida jami 4 ta fermer xo‘jaligi urug‘chilik yo‘nalishida 2024 yilda jami 97,4 tonna hosil yetishtirilgan va ayni kunlarda uning barchasi yig‘ishtirib olindi. Tumandagi “Namangan paxta teks” klasteriga qarashli 1 ta qabul punktlarida ularni qabul qilish, g‘aramlash va saqlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Bugungi kungacha jami 97,4 tonna, shundan  zaxira fondga 97,4 tonna urug‘lik paxta jamg‘arilgan. 97,4 tonna urug‘lik paxtadan  51,2  tonna urug‘lik chigit jamg‘arish prognoz qilinmoqda.  Alohida ajratilgan to‘plamlardagi paxta “Urug‘chilik to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 25-moddasi va O‘z DSt 642:2013 Urug‘lik paxta. Texnikaviy shartlar davlat standartlari asosida saqlanishi taʼminlanyapti. Bu jarayon «O‘zagroinspeksiya»ning Namangan viloyati boshqarmasi mutaxassislari tomonidan doimiy monitoring qilib borilmoqda.  Bunda asosiy eʼtibor fermer xo‘jaliklaridan qabul qilib olingan urug‘lik paxta  48-49 tonnadan qilib seleksion navi, avlodi, nav tozaligi, dala guruhi, sanoat navi, kelib chiqishi, sinfiga qarab alohida-alohida to‘dalarga to‘planishiga qaratilgan.
Paxta xom-ashyosi va ularni qayta ishlashdan  olingan  mahsulotlardan foydalanishni  nazorat qilish sho‘basi boshlig‘i

Как хранится хлопок-сырец в хлопкоочистительных машинах?
Сегодня продукция, производимая на хлопковом предприятии (волокно, шерсть, ворс и пух), упаковывается и маркируется (упаковка, маркировка) в соответствии с требованиями Национального трудового кодекса 641:1997 и хранится на закрытых складах.
Семена технического хлопка, полученные в результате переработки, чистые, не имеют различных запахов, а технические сорта и селекции хранятся в отдельных емкостях на закрытых складах с активной вентиляцией и отправляются покупателям.
В частности, в 148 хозяйствах Косонсойского района Наманганской области в этом году выращено 6,3 тысячи тонн хлопка. Особое внимание уделяется выращиванию хлопка-сырца, который является основой ценного промышленного сырья. По данным, всего в 2024 году в 4 хозяйствах в области семеноводства Косонсойского района было выращено 97,4 тонны урожая, причем все они были собраны одновременно. Они принимаются, перерабатываются и складируются на 1 приемном пункте, принадлежащем кластеру «Наманганский хлопкотек» района.
На сегодняшний день в резервном фонде накоплено 97,4 тонны, из них 97,4 тонны хлопка-сырца. Из 97,4 тонн семенного хлопка прогнозируется собрать 51,2 тонны семян.Хлопок в отдельных пачках Статья 25 Закона Республики Узбекистан «О семеноводстве» и Собственный ДСт 642:2013 Хлопок-семя. Обеспечивается соблюдение технических условий на основе государственных стандартов. Этот процесс постоянно контролируется специалистами Наманганского областного управления Узагроинспекции. При этом основное внимание уделяется сбору 48-49 тонн поступающего от хозяйств хлопка-сырца на отдельные группы в зависимости от типа селекции, поколения, сортовой чистоты, полевой группы, промышленного типа, происхождения, класса.