Avstraliyaning paxta urug‘chiligidagi yetakchi kompaniyasiga tashrif tashkil etildi
Avstraliyaning qishloq xo‘jaligi sohasida muhim o‘rin tutadigan Cotton Seed Distributors Limited (CSD) kompaniyasi paxta urug‘chiligi bo‘yicha dunyodagi eng nufuzli tashkilotlardan biri hisoblanadi.
Joriy yilning 19-25 yanvar kunlari Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Prezident huzuridagi Paxtachilik kengashi vakillari hamda ‘zagroinskpeksiya” qoshidagi Qishloq xo’jaligi mahsulotlari sifatini baholash markazi rahbaridan iborat delegatsiya a’zolari Avstraliyaga amalga oshirayotgan xizmat safari doirasida ushbu kompaniyaga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida delegatsiya kompaniyaning zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan tadqiqot markazi, urug‘larni tozalash jarayonlari hamda hosildorlikni oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ilmiy ishlari bilan yaqindan tanishdi. O‘zbekiston delegatsiyasi CSD faoliyatini yuqori baholab, ushbu modelni O‘zbekistonda joriy etish imkoniyatlarini o‘rganishga katta qiziqish bildirdi.
O‘zbekiston delegatsiyasining tashrifi davomida ikki davlat o‘rtasida hamkorlik uchun kelishuvlarga erishildi.

Cotton Seed Distributors Limited (CSD), a major player in Australia's agricultural sector, is one of the world's most influential cotton seed companies.
On January 19-25 of this year, a delegation consisting of representatives of the National Center for Knowledge and Innovation in Agriculture, the Ministry of Agriculture, the Cotton Council under the President, and the head of the Center for Quality Assessment of Agricultural Products under the "Agroinspection" visited this company as part of their business trip to Australia.
During the visit, the delegation got acquainted with the company's research center equipped with modern equipment, seed cleaning processes, and scientific work on increasing productivity. The Uzbek delegation highly appreciated the activities of the SSD and expressed great interest in studying the possibilities of introducing this model in Uzbekistan.
During the visit of the Uzbek delegation, agreements were reached on cooperation between the two countries.