Prezidentning 2020-yil 17-yanvardagi “Pillachilik tarmog‘ida ipak qurti ozuqa bazasini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga asosan, viloyatda tutzorlarni kengaytirish, tutchilikda suv tejovchi sug‘orish texnologiyalarini qo‘llash hamda agrotexnika tadbirlarini samarali o‘tkazilishini rag‘batlantirish, pillachilik tarmog‘ida amalga oshirilayotgan islohotlarni yana-da chuqurlashtirish kabi muhim vazifalar belgilab berilgan.
Shuningdek, viloyat hokimligi tomonidan tasdiqlangan topshiriqda pilla xom ashyosini yetishtirish bo‘yicha qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtiruvchilar bilan pillani qayta ishlash korxonalari o‘rtasida kontraktatsiya shartnomalarini tuzish va ushbu shartnomalarni tuman qishloq xo‘jaligi bo‘limlaridan ro‘yxatdan o‘tkazish, mavsum davomida har bir fermer xo‘jaligi va kasanachilarga tegishli bo‘lgan tut daraxlari va tutzorlarni agrotexnika qoidalariga rioya qilgan holda ishlov berish va tut barglaridan unumli foydalanish kabi vazifalar belgilab berilgan.
Shunga ko‘ra, mazkur qaror va viloyat hokimining yig‘ilish bayonida berilgan topshiriqlar ijrosi “O‘zagroinspeksiya”ning viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari tomonidan nazoratga olingan bo‘lib, bugungi kunda viloyatdagi 11 ta pillani qayta ishlash korxonalari tomonidan fermer xo‘jaliklari va kasanachilar o‘rtasida shartnomalarning to‘liq imzolanishi taʼminlandi hamda 3 ming 325 tonna pilla yetishtirish topshirig‘ini bajarish maqsadida, 54 ming 284 ta zvenoga 57 ming 329 quti ipak qurti urug‘i tarqatildi.
Bugungi kuda viloyatda yetishtirilgan pilla xom ashyosini qabul qilish ishlari boshlangan boʼlib, viloyatda birinchilardan boʼlib Oqdaryo tumani 1-sektoriga qarashli “Qahramon” MMTP hududida faoliyat yuritayotgan “Pichoqchi klaster” fermer xoʼjaligi tomonidan 580 kilogramm pilla xom ashyosi yetishtirilib, belgilangan reja 102,7 foizga bajarildi.

Самарканд: контролировалось подписание договоров с 11 предприятиями по переработке кокона
Согласно постановлению Президента от 17 января 2020 года «О дополнительных мерах по развитию кормовой базы тутового шелкопряда в коконном хозяйстве», расширению тутовых хозяйств области, применению водосберегающих технологий орошения в тутовом хозяйстве и важным такие задачи, как поощрение эффективного осуществления агротехнических мероприятий, дальнейшее углубление реформ, проводимых в коконном производстве.
Также в порядке, утвержденном хокимиитом области, необходимо заключить договоры подряда между производителями сельскохозяйственной продукции и коконоперерабатывающими предприятиями на производство коконного сырья и зарегистрировать эти договоры в районных управлениях сельского хозяйства. определены задачи по обработке тутовых деревьев и тутовых рощ, принадлежащих каждому хозяйству и домовладельцу, с соблюдением агротехнических правил и эффективным использованием тутового листа.
Соответственно, выполнение данного решения и задач, поставленных в протоколе акимата области, контролировалось областным управлением и районными управлениями «Узагроинспекции», и на сегодняшний день в области 11 коконоперерабатывающих предприятий Завершено подписание договоров между джаликами и домохозяйками. было обеспечено, и 57 329 ящиков семян тутового шелкопряда были распределены на 54 284 единицы для выполнения задания по выращиванию 3 325 тонн коконов.
Сегодня начата работа по приему сырых коконов, выращенных в области, и хозяйство «Пичхачи кластер», действующее на территории ММТП «Кахрамон», относящееся к 1 сектору Окдарьинского района, одним из первых в области приступило к выращено 580 кг коконов сырья, план выполнен на 102,7%.