Prezidentning 2020-yil 17-yanvardagi “Pillachilik tarmog‘ida ipak qurti ozuqa bazasini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga asosan, viloyatda tutzorlarni kengaytirish, tutchilikda suv tejovchi sug‘orish texnologiyalarini qo‘llash hamda agrotexnika tadbirlarini samarali o‘tkazilishini rag‘batlantirish, pillachilik tarmog‘ida amalga oshirilayotgan islohotlarni yana-da chuqurlashtirish kabi muhim vazifalar belgilab berilgan.
Shuningdek, viloyat hokimligi tomonidan tasdiqlangan topshiriqda pilla xom ashyosini yetishtirish bo‘yicha qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtiruvchilar bilan pillani qayta ishlash korxonalari o‘rtasida kontraktatsiya shartnomalarini tuzish va ushbu shartnomalarni tuman qishloq xo‘jaligi bo‘limlaridan ro‘yxatdan o‘tkazish, mavsum davomida har bir fermer xo‘jaligi va kasanachilarga tegishli bo‘lgan tut daraxlari va tutzorlarni agrotexnika qoidalariga rioya qilgan holda ishlov berish va tut barglaridan unumli foydalanish kabi vazifalar belgilab berilgan.
Shunga ko‘ra, mazkur qaror va viloyat hokimining yig‘ilish bayonida berilgan topshiriqlar ijrosi “O‘zagroinspeksiya”ning viloyat boshqarmasi hamda tuman bo‘limlari tomonidan nazoratga olingan bo‘lib, bugungi kunda viloyatdagi 11 ta pillani qayta ishlash korxonalari tomonidan fermer xo‘jaliklari va kasanachilar o‘rtasida shartnomalarning to‘liq imzolanishi taʼminlandi hamda 3 ming 325 tonna pilla yetishtirish topshirig‘ini bajarish maqsadida, 54 ming 284 ta zvenoga 57 ming 329 quti ipak qurti urug‘i tarqatildi.
Bugungi kuda viloyatda yetishtirilgan pilla xom ashyosini qabul qilish ishlari boshlangan boʼlib, viloyatda birinchilardan boʼlib Oqdaryo tumani 1-sektoriga qarashli “Qahramon” MMTP hududida faoliyat yuritayotgan “Pichoqchi klaster” fermer xoʼjaligi tomonidan 580 kilogramm pilla xom ashyosi yetishtirilib, belgilangan reja 102,7 foizga bajarildi.

Samarkand: the signing of contracts with 11 cocoon processing enterprises was controlled
According to the President's decision of January 17, 2020 "On additional measures for the development of the silkworm feed base in the cocoon industry", the expansion of mulberry farms in the region, the use of water-saving irrigation technologies in mulberry farming and important tasks such as encouraging the effective implementation of agrotechnical activities, further deepening of the reforms implemented in the cocoon industry.
Also, in the order approved by the regional hokimita, it is necessary to conclude contractual agreements between producers of agricultural products and cocoon processing enterprises for the production of cocoon raw materials, and to register these agreements with the district agricultural departments. During this period, tasks such as processing mulberry trees and mulberry groves belonging to each farm and householder in compliance with agrotechnical rules and using mulberry leaves effectively were defined.
Accordingly, the implementation of this decision and the tasks given in the minutes of the regional governor's meeting was controlled by the regional department and district departments of "Uzagroinspeksiya", and today 11 cocoon processing enterprises in the region Complete signing of contracts between Jaliks and homemakers was ensured, and 57,329 boxes of silkworm seeds were distributed to 54,284 units in order to fulfill the task of growing 3,325 tons of cocoons.
Today, the work of receiving raw cocoons grown in the region has begun, and 580 kilograms of cocoon raw materials were grown by "Pichhachi cluster" farm, which is one of the first in the region, operating in the territory of "Kahramon" MMTP, belonging to the 1st sector of Okdarya district, and the set plan was fulfilled by 102.7%. .