Surxondaryo: 7 ming gektardan ortiq maydonda urug‘lik paxta yetishtirilmoqda
Surxondaryo viloyati Angor tumani “Mustaqillikning 10 yilligi” hududidagi “Zamin Angor klaster” MCHJ ning urug‘lik paxta maydonlarida dala aprobatsiyasi ko‘rigini o‘tkazish bo‘yicha o‘quv-amaliy seminari o‘tkazildi.
Seminarga “O‘zagroinspeksiyaning Surxondaryo viloyat boshqarmasi, viloyat Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi va ularning tuman bo‘limlari boshliqlari hamda sohaga aloqador bo‘lgan boshqa tashkilot vakillari ishtirok etishdi.
Surxondaryo viloyatida 2024-yil hosilidan urug‘lik paxta yetishtirish huquqiga ega bo‘lish uchun tender tanlovidan o‘tgan 211 nafar subyektlarning 7 ming 684 gektar maydonida urug‘lik paxta yetishtirish uchun g‘o‘zaning yuqori avlodli navlari ekib parvarishlanib kelmoqda. Bugungi kunga qadar ushbu maydonlarda mutaxassislar tomonidan uch marotaba monitoring tadbirlari o‘tkazilib, 260 gektar maydon kasallik va zararkunandalar bilan zararlanganligi, begona o‘t bosganligi, va boshqa sabablarga ko‘ra urug‘lik olish uchun yaroqsiz deb topildi.
Endigi vazifa urug‘lik paxta olinadigan maydonlarda kelgusi yil hosili uchun urug‘lik paxta olinadigan maydonlarni oqilona tanlab olishdir.
O‘quv seminarida 2024-yil paxta hosilidan viloyatning tuproq-iqlim sharoitiga mos, tezpishar, serhosil, kasallik va zararkunandalarga chidamli navlaridan tanlab olish bo‘yicha barcha qishloq xo‘jaligi tizimidagi tashkilotlarga, asosan viloyat va tumanlarda urug‘lik olinadigan maydonlarda aprobatsiyani o‘tkazish bo‘yicha tuzilgan komissiya aʼzolariga tegishli topshiriqlar yetkazildi.
Aprobatsiya ko‘rigini nazorat qilib borish bo‘yicha "O‘zagroinspeksiya"ning viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlarida ham bir qator vazifalar belgilab olindi.

Сурхандарьинская: хлопок-семенной выращивается на площади более 7 тысяч гектаров
Проведен учебно-практический семинар по полевой приемочной проверке на семенных хлопковых полях ООО «Замин Ангорский кластер» в районе «10-летия независимости» Ангорского района Сурхандарьинской области.
В семинаре приняли участие руководители Сурхандарьинского областного управления «Узагроинспекции», областного управления сельского хозяйства и их районных отделов, а также представители других организаций, имеющих отношение к сфере.
В Сурхандарьинской области 211 субъектов, прошедших тендерный конкурс на право выращивания семенного хлопка урожая 2024 года, выращивают высокогенерационные сорта хлопка для выращивания семенного хлопка на 7 тысячах 684 га. На сегодняшний день специалистами проведено три мониторинговых мероприятия на этих участках, и 260 га территории признаны непригодными для приема семян из-за болезней и пораженности вредителями, засоренностью и другими причинами.
Задача теперь состоит в том, чтобы грамотно выбрать площади, где будет заготовлен семенной хлопок для урожая следующего года.
На обучающем семинаре всем организациям аграрной системы, в основном членам комиссии по утверждению площадей сбора семян в областях и районах, по отбору быстрорастущих, урожайных , устойчивые к болезням и вредителям сорта, подходящие для почвенно-климатических условий региона, начиная с урожая хлопка 2024 года.
В областной администрации и районных управлениях «Узагроинспекции» определен ряд задач по надзору за проведением разрешительной проверки.