Yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarilishi oqibatida davlat manfaatlariga zarar yetmoqda
2 May 2024 1693
O‘zagroinspeksiyaning Samarqand viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan Pastdarg‘om tumani, “S.Mallayev” massivida faoliyat olib borayotganAlibobo” fermer xo‘jaligi hisobida bo‘lgan jami 0,1575 gektar sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligida foydalaniladigan yer maydonini qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarilishi oqibatida jami 169 mln 841 ming 613 so‘m miqdorida davlat manfaatlariga zarar keltirilganligi maʼlum bo‘ldi.
O‘rganish jarayonida, tumanning “Do‘stlik” massivida faoliyat olib borayotgan “Chortut” fermer xo‘jaligi hisobida bo‘lgan 40-konturdagi 68 bonitet balli, 0,25 gektar yer maydoni tumanning “Madaniy yurish” mahallasida yashovchi fuqaro A. G. tomonidan huquqiy hujjatlarsiz o‘zboshimchalik bilan egallab olinib, shundan 460,4 kv.metr o‘lchamda uy-joy va beton poydevor qurilishi ishlarini amalga oshirganligi maʼlum bo‘ldi.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligida foydalaniladigan 460,4 kv.metr yer maydoniga uy-joy va beton poydevor qurilishi ishlarini amalga oshirilishi natijasida yerlarning qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarilishi oqibatida davlatga 48 mln 807 ming 775 so‘m miqdorida zarar yetkazilganligi aniqlandi.
Aniqlangan holatlar bo‘yicha to‘plangan hujjatlar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga kiritilishi taʼminlandi.
Bugungi kunda Inspeksiyaning Samarqand viloyat boshqarmasi Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi tomonidan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanish nazoratga olingan.
A.Xolbekov, Inspeksiyaning Samarqand viloyat boshqarmasining Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish bo‘limi boshlig‘i

The state's interests are harmed as a result of the exclusion of land from agricultural use
Land is a national wealth, as the basis of life, activity and well-being of the people of the Republic of Uzbekistan, it is necessary to use it wisely and it is protected by the state.
Exclusion of 0.1575 hectares of land used for irrigated agriculture at the expense of "Alibobo" farm operating in "S. Mallaev" massif, Pastdargom district, by the Department of Control of the use of land intended for agriculture of the Samarkand Regional Department of "Uzagroinspektsiya" as a result, it became known that the state interests were damaged in the amount of 169 million 841 thousand 613 soums.Exclusion of 0.1575 hectares of land used for irrigated agriculture at the expense of "Alibobo" farm operating in "S. Mallaev" massif, Pastdargom district, by the Department of Control of the use of land intended for agriculture of the Samarkand Regional Department of "Uzagroinspektsiya" as a result, it became known that the state interests were damaged in the amount of 169 million 841 thousand 613 soums.
In the course of the study, a citizen living in the "Madaniy Yurish" neighborhood of the district has a credit rating of 68 points, 0.25 hectares of land in the 40th circuit at the expense of the "Chortut" farm operating in the "Dostlik" massif of the district. G. was arbitrarily occupied without legal documents, and it was found out that he carried out construction works of housing and concrete foundation in the size of 460.4 square meters.