Prezidentimiz rahnamoligida yurtimizda suv madaniyatini yuksaltirish, suv xo‘jaligida islohotlarni jadallashtirish, soha moddiy-texnika bazasini mustahkamlashga jiddiy eʼtibor berilmoqda. Ekinlarni sug‘orishda suv tejaydigan texnologiyani joriy qilish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Ekin maydonlarini tomchilatib sug‘orish usuli o‘zining yuqori samaradorligi, yaʼni suv resurslari cheklanganlik sharoitida kam suv sarflab barqaror yuqori hosil olish imkonini berish bilan ajralib turadi.
Tomchilatib sug‘orishning afzalligi, eng avvalo, suv resurslarini tejashda namoyon bo‘ladi. Bunga sug‘orish rejimining o‘ziga xosligi, bug‘lanishning pastligi, obi-hayotning behuda oqib ketmasligi tufayli erishiladi, eng muhimi, tomchilatib sug‘orishda suv o‘simlikka shlanglar vositasida yetkazib berilganligi uchun dala tuprog‘i qotmaydi, natijada qatorlar oralig‘iga ishlov berishga ehtiyoj qolmaydi. Tuprog‘i qotgan maydon esa mavsum oxirida sifatli va oson haydaladi. O‘g‘it suv bilan birga berilganligi bois, o‘g‘itlash uchun texnika ishlatishning zaruriyati yo‘qoladi, mehnat va yonilg‘i-moylash materiallari tejaladi. Dalada suvchilarning qo‘l mehnati keskin kamayadi. Jumladan: suv sarfi 40-50 foizga tejalib, yonilg‘i miqdori 50-60 foizga iqtisod qilinadi, mineral o‘g‘itlar samaradorligi 25-30 foizga ortadi, mehnat resurslari, ish haqi xarajatlari tejaladi, hosilning pishish muddati 15-20 kunga tezlashadi, hosildorlik 25-30 foizga ortadi.
“O‘zagroinspeksiya”ning Oqqo‘rg‘on tuman bo‘limi xodimlari tomonidan tumanda mavjud foydalanilmaydigan tuproq o‘zanli sug‘orish tarmog‘ini tekislash hisobidan yaʼni, oshiqcha suvlarni behudaga oqishini oldini olish maqsadida tumanda 37.0 km uzunlikdagi qarovsiz va keraksiz bo‘lgan ichki sug‘orish tarmoqlarini ko‘milishi to‘g‘risida, hamda suvdan foydalanuvchi xo‘jaliklar tomonidan 2023 yil hosili uchun suvdan foydalanishiga doir shartnomalar o‘z vaqtida rasmiylashtirilib tuman adliya bo‘limida ro‘yxatdan o‘tkazilishi doimiy nazoratga olingan.
Bundan tashqari Hukumatning 2021 yil 3 apreldagi “Suvdan foydalanish va suv isteʼmolida suv resurslarining hisobi va hisobotini hamda monitoringini yuritish tartibini yana-da takomillashtirish chora tadbirlari to‘g‘risida”gi 174-sonli qarorining 4 bandiga asosan suv olish joylarini suvni boshqarish va hisobga olish vositalari bilan jihozlash, suvdan foydalanish, suv isteʼmolchilari tomonidan talabnomalarni o‘z vaqtida berilishi, suv isteʼmolida kundalik olinayotgan suv hisobini yuritilishi yuzasidan nazorat o‘rnatilgan.
Tumanda suv resurslaridan samarasiz va maqsadsiz foydalanish holatlari hamon uchrab bormoqda. Irrigatsiya tizimlaridan suv olish qoidalarini buzish, suvni xo‘jasizlarcha ishlatish, uning hisobini yuritish qoidalariga amal qilmaslik javobgarlik keltirib chiqarganligi sababli qonuniy choralar ko‘rib borilmoqda. Suv isrofgarchiligiga yo‘l qo‘ymaslik uchun joylarda suv isteʼmolchilari bilan uchrashuvlarda targ‘ibot va tashviqot ishlarini o‘tkazilishi “O‘zagroinspeksiya”ning Toshkent viloyat boshqarmasi hamda Oqqo‘rg‘on tuman bo‘limi xodimlari tomonidan alohida nazoratga olib borilmoqda.

Water accounting at water intake sites is under the control of the Agroinspection
Under the leadership of the President, serious attention is being paid to improving water culture, accelerating reforms in water management, and strengthening the material and technical base of the sector. Large-scale works are being carried out to introduce water-saving technology in crop irrigation. The method of drip irrigation of cultivated fields is distinguished by its high efficiency, that is, it allows obtaining a stable high yield with low water consumption in conditions of limited water resources.
The advantage of drip irrigation is, first of all, in saving water resources. This is achieved due to the uniqueness of the irrigation regime, low evaporation, no wasteful flow of water, and most importantly, the field soil does not harden, as the water is delivered to the plant through hoses during drip irrigation, as a result, the row spacing does not need to be processed. At the end of the season, the field with hardened soil is plowed with good quality and easily. Due to the fact that the fertilizer is given together with water, the need to use equipment for fertilizing disappears, labor and fuel and lubricants are saved. The manual labor of water workers in the field is drastically reduced. For example: water consumption is saved by 40-50%, fuel is saved by 50-60%, the efficiency of mineral fertilizers increases by 25-30%, labor resources and labor costs are saved, the ripening period of the crop is accelerated by 15-20 days. , productivity increases by 25-30 percent.
The employees of the Akkorgon District Department of "Uzagroinspeksiya" in order to level the unused soil irrigation network in the district, i.e., in order to prevent the wasteful flow of excess water, 37.0 km of neglected and unnecessary on the burial of internal irrigation networks, as well as contracts on the use of water for the harvest of 2023 by the water-using farms, were regularly formalized and registered in the district justice department.
In addition, according to paragraph 4 of the Government's decision No. 174 of April 3, 2021 "On measures to further improve the procedure for accounting and reporting and monitoring of water resources in water use and water consumption", water management and accounting of water intake points equipment, water use, timely submission of applications by water consumers, daily account of water consumption has been established.
There are still cases of inefficient and purposeless use of water resources in the district. Violation of the rules for taking water from irrigation systems, improper use of water, and non-compliance with the rules for keeping accounts are being taken as legal measures. In order to prevent water wastage, the staff of the Tashkent regional office of "Uzagroinspeksiya" and the Akkorgon district department are conducting special control of promotion and campaigning at meetings with water consumers.