G‘alla-24: Don o‘rish kombaynlari mavsumga shaymi?
Ayni jarayonda “O‘zagroinspeksiya” tomonidan 2024-yil g‘alla o‘rimi mavsumida qatnashadigan don o‘rish kombaynlarini mavsumga tayyorlash ishlari- yaʼni kombaynlar sozligi, ularning mavsumga shayligi masalalarida o‘tkazayotgan nazorat tadbirlari muhim ahamiyatga ega.
Mavsumni uyushqoqlik bilan tashkil etish maqsadida, joriy yilgi mavsumda respublika bo‘yicha jami 3 008 dona don o‘rish kombaynlarini mavsumga tayyorlash rejalashtirilgan.
Ushbu kombaynlarning 1 061 donasini Keys va Nyu Xolland, 1 587 donasini Klass, 287 donasini Vektor va 73 donasini boshqa yuqori unumli g‘alla o‘rish kombaynlari tashkil etadi.
Bugungi kun holatiga Respublika bo‘yicha jami 2 953 dona yoki 98 foiz kombaynlarni taʼmirlash ishlari yakunlandi.
Taʼmirlash ishlari yakunlanmagan jami 55 dona, jumladan Toshkent viloyatida 27 dona,  Qashqadaryoda 21 dona va Buxoroda 7 dona kombaynlarni taʼmirlash ishlari yakunlash choralari ko‘rilmoqda.
Hududlarda "O‘zagroinspeksiya" va Ichki ishlar vazirligi hamda tegishli masʼullardan iborat ishchi guruhlari tashkil etilib, ular tomonidan taʼmirdan chiqarilgan kombaynlar maxsus sertifikat asosida qabul qilib olinmoqda.
Bunda, har bir kombayn 10-15 km masofaga yurgizilib, ularning ishchi organlari ishlatib ko‘rilib texnik ko‘rikdan o‘tkazilmoqda, Shuningdek, kombaynlarni yong‘in xavfsizlik jihozlari bilan to‘liq taʼminlash choralari ko‘rilmoqda.
Taʼmirdan chiqarilgan kombaynlar Surxondaryo, Xorazm va Navoiy viloyatlarida 100 foizga, Sirdaryo, Jizzax, Qashqadaryo va Namangan viloyatlarida 85-90 foizga tayyor bo‘lib, komissiya tomonidan qabul qilib olindi va texnik ko‘rikdan o‘tkazildi.
Boshqa hududlarda ham taʼmirdan chiqarilgan kombaynlarni maxsus sertifikat asosida qabul qilinib, texnik ko‘rikdan o‘tkazish ishlari davom etmoqda.

Зерно-24: Готовы ли комбайны к сезону?
Начинается также сезон уборки зерновых, который является одним из важнейших событий в сельском хозяйстве.
В этом процессе важное значение имеют контрольные мероприятия, проводимые «Узагроинспекцией» по подготовке комбайнов к участию в уборке зерновых 2024 года, то есть регулировке комбайнов и их готовности к сезону.
В целях организованной организации сезона в этом году планируется подготовить к сезону 3008 зерноуборочных комбайнов.
Из них 1061 — Case и New Holland, 1587 — Klass, 287 — Vector и 73 — другие высокопроизводительные комбайны.
На сегодняшний день по стране отремонтировано 2953 комбайна, или 98 процентов.
Принимаются меры по завершению ремонтных работ в общей сложности 55 недостроенных комбайнов, в том числе 27 комбайнов в Ташкентской области, 21 комбайна в Кашкадарьинской области, 7 комбайнов в Бухаре.
В регионах созданы рабочие группы в составе «Узагроинспекции», МВД и соответствующих должностных лиц, и комбайны, выведенные из ремонта, принимаются ими на основании специального сертификата.
При этом каждый комбайн проезжает 10-15 км, его рабочие органы эксплуатируются и проходят технический осмотр. Также проводятся мероприятия по полному обеспечению комбайнов противопожарными средствами.
Выпущенные из ремонта комбайны были готовы на 100% в Сурхандарьинской, Хорезмской и Навоийской областях, на 85-90% – в Сырдарьинской, Джизакской, Кашкадарьинской и Наманганской областях. Они были приняты комиссией и прошли технический осмотр.
В других регионах отремонтированные комбайны принимаются на основании специального сертификата и проходят технический осмотр.В других регионах отремонтированные комбайны принимаются на основании специального сертификата и проходят технический осмотр.