G‘alla-24: Don o‘rish kombaynlari mavsumga shaymi?
Ayni jarayonda “O‘zagroinspeksiya” tomonidan 2024-yil g‘alla o‘rimi mavsumida qatnashadigan don o‘rish kombaynlarini mavsumga tayyorlash ishlari- yaʼni kombaynlar sozligi, ularning mavsumga shayligi masalalarida o‘tkazayotgan nazorat tadbirlari muhim ahamiyatga ega.
Mavsumni uyushqoqlik bilan tashkil etish maqsadida, joriy yilgi mavsumda respublika bo‘yicha jami 3 008 dona don o‘rish kombaynlarini mavsumga tayyorlash rejalashtirilgan.
Ushbu kombaynlarning 1 061 donasini Keys va Nyu Xolland, 1 587 donasini Klass, 287 donasini Vektor va 73 donasini boshqa yuqori unumli g‘alla o‘rish kombaynlari tashkil etadi.
Bugungi kun holatiga Respublika bo‘yicha jami 2 953 dona yoki 98 foiz kombaynlarni taʼmirlash ishlari yakunlandi.
Taʼmirlash ishlari yakunlanmagan jami 55 dona, jumladan Toshkent viloyatida 27 dona,  Qashqadaryoda 21 dona va Buxoroda 7 dona kombaynlarni taʼmirlash ishlari yakunlash choralari ko‘rilmoqda.
Hududlarda "O‘zagroinspeksiya" va Ichki ishlar vazirligi hamda tegishli masʼullardan iborat ishchi guruhlari tashkil etilib, ular tomonidan taʼmirdan chiqarilgan kombaynlar maxsus sertifikat asosida qabul qilib olinmoqda.
Bunda, har bir kombayn 10-15 km masofaga yurgizilib, ularning ishchi organlari ishlatib ko‘rilib texnik ko‘rikdan o‘tkazilmoqda, Shuningdek, kombaynlarni yong‘in xavfsizlik jihozlari bilan to‘liq taʼminlash choralari ko‘rilmoqda.
Taʼmirdan chiqarilgan kombaynlar Surxondaryo, Xorazm va Navoiy viloyatlarida 100 foizga, Sirdaryo, Jizzax, Qashqadaryo va Namangan viloyatlarida 85-90 foizga tayyor bo‘lib, komissiya tomonidan qabul qilib olindi va texnik ko‘rikdan o‘tkazildi.
Boshqa hududlarda ham taʼmirdan chiqarilgan kombaynlarni maxsus sertifikat asosida qabul qilinib, texnik ko‘rikdan o‘tkazish ishlari davom etmoqda.

Grain-24: Are combine harvesters ready for the season?
The season of grain harvesting, which is one of the most important events in agriculture, is also starting.
In this process, the control activities carried out by "Uzagroinspeksiya" on the preparation of the combine harvesters participating in the 2024 grain harvest season - i.e. the adjustment of the combine harvesters and their readiness for the season - are important.
In order to organize the season in an organized manner, it is planned to prepare a total of 3,008 grain harvesters for the season this year.
Of these combines, 1,061 are Case and New Holland, 1,587 are Klass, 287 are Vector, and 73 are other high-performance combine harvesters.
As of today, a total of 2,953 or 98 percent of combine harvesters have been repaired across the country.
Measures are being taken to complete the repair work of a total of 55 uncompleted combine harvesters, including 27 combine harvesters in Tashkent region, 21 combine harvesters in Kashkadarya, and 7 combine harvesters in Bukhara.
Working groups consisting of "Uzagroinspeksiya" and the Ministry of Internal Affairs and relevant officials have been established in the regions, and combine harvesters removed from repair are accepted by them on the basis of a special certificate.
In this case, each harvester is driven for 10-15 km, their working bodies are used and subjected to technical inspection. Also, measures are being taken to fully provide harvesters with fire safety equipment.
Combines released from repair were 100% ready in Surkhandarya, Khorezm and Navoi regions, and 85-90% ready in Sirdarya, Jizzakh, Kashkadarya and Namangan regions. They were accepted by the commission and underwent technical inspection.
In other regions, the overhauled combines are accepted on the basis of a special certificate and technical inspection is ongoing.