Коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш юзасидан семинар-тренинг ташкил этилди
«Ўзагроинспекция» ҳузуридаги “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази” давлат муассасаси тизимида коррупцияга қарши ички назорат тузилмаси 2024-йил учун тузилган иш-режаси тегишли бандлари ижросини таъминлаш мақсадида Марказнинг Хоразм вилояти филиали биносида “Коррупция нима ва унинг олдини олиш учун қандай профилактика чоралари зарур” мавзусида семинар тренинг бўлиб ўтди.
Тадбирда коррупцияга қарши курашиш ички назорат хизмати томонидан Марказнинг - Коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги давлат сиёсатининг ҳуқуқий асослари ҳақида тушунтиришлар берилди.
Ўзбекистон Республикасининг Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг “Коррупцияга қарши кураш конвенциясига қўшилиш тўғрисида”ги Қонуни (2008), Ўзбекистон Республикаси “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни (2017), Ўзбекистон Республикаси “Коррупцияга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони (2020) ҳамда Ўзбекистон Республикаси “Коррупцияга қарши муросасиз муносабатда бўлиш муҳитини яратиш, давлат ва жамият бошқарувида коррупциявий омилларни кескин камайтириш ва бунда жамоатчилик иштирокини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида” Фармонлари (2021) сўнгги йилларда соҳага оид қабул қилинган консептуал аҳамиятга эга норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, коррупцияни олдини олишга қаратилган маъмурий ислоҳотлар мисолида кўриш мумкин.
Бу ҳуқуқий асосларнинг устуворлиги, демократия ва инсон ҳуқуқлари устуворлиги тамойилларига асосланган ҳужжатлар ҳисобланиши таъкидлаб ўтилди.
Коррупциянинг олдини олиш ва ходимларнинг коррупцион ҳатти-ҳаракатларига йўл қўймаслик учун бино ва иншоотларга, ахборот стендларига ижтимоий реклама плакатларини жойлаштириш ҳамда юзага келувчи коррупцион ҳати-ҳаракатни олдини олиш мақсадида филиал масъулларига кўрсатмалар берилди.
Тадбир давомида иштирокчилар коррупцияга қарши фаолиятни амалга оширувчи ва унда иштирок етувчи органлар ва ташкилотлар ҳамда уларнинг ваколатлари, коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларни содир етганлик учун жавобгарлик чоралари, коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар учун жазо муқаррарлигини тўғрисида атрофлича маълумотлар бериб ўтилди.
Тадбир сўнгида Хоразм вилояти филиали ходимлари томонидан коррупцияга оид ўзларини қизиқтирган саволлари бўйича тегишли жавоблар берилди.

Организован семинар-тренинг по вопросам предотвращения и борьбы с коррупцией
В целях обеспечения выполнения соответствующих пунктов плана работы структуры внутреннего контроля по борьбе с коррупцией на 2024 год в системе государственного учреждения «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции» при «Узагроинспекции» В здании Хорезмского областного филиала Центра прошел семинар «Что такое коррупция» и семинар-тренинг на тему «какие профилактические меры необходимы для ее предотвращения».
На мероприятии служба внутреннего контроля по борьбе с коррупцией дала разъяснения о правовых основах государственной политики Центра в сфере борьбы с коррупцией.На мероприятии служба внутреннего контроля по борьбе с коррупцией дала разъяснения о правовых основах государственной политики Центра в сфере борьбы с коррупцией.
Закон Республики Узбекистан «О присоединении к Конвенции ООН против коррупции» (2008 г.), Закон Республики Узбекистан «О борьбе с коррупцией» (2017 г.), Указ Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию антикоррупционной системы» (2020 г.) и Указ Республики Узбекистан «О создании среды нулевой толерантности к коррупции, резком снижении коррупционных факторов в государственном и общественном управлении» «О мерах по сокращению и расширению участия общественности» (2021 г.) ) можно рассматривать как пример концептуально важных законодательных документов и административных реформ, направленных на предотвращение коррупции.
Подчеркивалось, что эти документы основаны на приоритете правовых основ, принципов демократии и прав человека.
В целях предотвращения коррупции и коррупционных действий сотрудников руководителям филиалов дано указание размещать в зданиях и сооружениях, информационных стендах плакаты социальной рекламы, а также предупреждать возможные коррупционные действия.
В ходе мероприятия участникам была предоставлена ​​подробная информация об органах и организациях, осуществляющих и участвующих в антикоррупционной деятельности, и их полномочиях, мерах ответственности за совершение коррупционных правонарушений, неотвратимости наказания за коррупционные правонарушения.
В завершение мероприятия сотрудники Хорезмского областного филиала дали соответствующие ответы на интересующие их вопросы, касающиеся коррупции.