Сайҳунобод туманида қишлоқ хўжалиги техникалари рақамлаштирилмоқда
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги "Ўзагроинспекция" ҳамда Сирдарё вилояти ҳокимлиги билан ҳамкорликда жорий йилда республикада биринчи марта эксперимент тариқасида Сайҳунобод туманидаги қишлоқ хўжалиги техникаларини рақамлаштириш ишлари амалга оширилмоқда.
Бундан кўзланган асосий мақсад, қишлоқ хўжалиги техникаларини реал вақт режимида техник ҳолатини кузатиб бориш ва ундан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, шунингдек, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришда ёқилғи сарфини камайтириш ва техникалар ёрдамида бажариладиган агротехник тадбирлар сифатини ошириш ҳисобига маҳсулот таннархини камайтиришдир.
Бугунги кунгача тумандаги “Polytex Sirdaryo” пахта-тўқимачилик кластерининг жами 103 дона қишлоқ хўжалиги техникаларига GPRS навигатор мосламалари ўрнатилиб, рақамлаштирилган тизим ишга туширилди.
Жорий йилнинг 16-17 феврал кунлари “Ўзагроинспекция”  UZGPS ва “Poly tex Sirdaryo” пахта-тўқимачилик кластерининг мутахассислари томонидан тумандаги қишлоқ хўжалиги техникалари мавжуд бўлган фермер хўжаликлари масъулларига техникаларни рақамлаштиришнинг афзалликлари ва унинг имкониятларини янада яқинроқ таништириш мақсадида семинар-тренинглар ташкил этилди.
Ушбу семинар-тренингларда техникаларга қўйиладиган GPRS навигатор мосламаларнинг ишлаш жараёнлари, техникаларни ёқилғи сарфини камайтириш ва бажариладиган агротехник тадбирлар сифатини аниқлаш юзасидан атрофлича маълумотлар бериб кетилди. Иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларига мутахассислардан тўлиқ жавоб олдилар.

Agricultural equipment is being digitized in the Saykhunabad district
The digitalization of agricultural machinery in the Saykhunabad region is being carried out for the first time in the republic this year together with the Uzagroinspectorate under the Ministry of Agriculture and the administration of the Syrdarya region.
The main goal of this is to monitor the technical condition of agricultural machinery in real time and increase the efficiency of its use, as well as reduce production costs by reducing fuel consumption in the production of agricultural products and improving the quality of agricultural activities carried out using equipment.The main goal of this is to monitor the technical condition of agricultural machinery in real time and increase the efficiency of its use, as well as reduce production costs by reducing fuel consumption in the production of agricultural products and improving the quality of agricultural activities carried out using equipment.
To date, GPRS navigator devices have been installed on only 103 units of agricultural machinery in the cotton-textile cluster “Politex Syrdarya” of the region, and a digitized system has been launched.
On February 16-17 of this year, specialists from the UZGPS UZGPS and the Syrdarya cotton-textile cluster “Polytech” explained to the heads of farms equipped with agricultural machinery in the region the advantages and possibilities of digitalization of equipment. to get to know each other better.
At these training seminars, detailed information was given about the work processes of GPRS navigator devices installed on machines, which reduce the fuel consumption of machines and determine the quality of agricultural activities performed. Participants received complete answers to their questions from experts.At these training seminars, detailed information was given about the work processes of GPRS navigator devices installed on machines, which reduce the fuel consumption of machines and determine the quality of agricultural activities performed. Participants received complete answers to their questions from experts.