Хоразм вилоятида уруғлик чигит тайёрлаш юзасидан кўргазмали семинар ташкил этилди
Ўзбекистон Республикасининг “Уруғчилик тўғрисидаги” Қонунида ва ҳукуматнинг тегишли қарорларида, қишлоқ хўжалик экинлари уруғлари етиштирилишини назорат қилиш бўйича Ўзагроинспекцияга бир қатор ваколат ва вазифаларлар белгилаб берилган.
Мазкур вазифаларни бажарилишида, ҳар йили январь ойида уруғликларни тайёрлаш, қайта ишлаш, дорилаш ва сақлаш жараёнларининг норматив ҳужжатлар талаблари асосида ташкил қилинишини назорат қилиб бориш мақсадида, кўргазмали  амалий семинарлар ўтказиш анъанага айланган.
Жорий йилда навбатдаги семинар Хоразм вилоятнинг Хонқа туманидаги Узбек бест сеэдсМЧЖ корхонасида ташкил қилиниб, унда вилоят ва туманларнинг мутасадди ташкилот раҳбарлари, туман ҳокимларининг Қишлоқ ва сув хўжалик масалалари бўйича ўринбосарлари, уруғлик тайёрловчи кластер корхоналари ва элита уруғчилик хўжаликлари масъуллари иштирокида ташкил этди.
Уруғлик чигит тайёрлашда Вазирлар Маҳкамасининг 641-сон қарори билан тасдиқланган Низомда белгиланган талабларга риоя қилиниши, ва маҳсулот етиштирувчиларни сифатли уруғлик чигит билан таъминлаш бўйича ҳар бир масъул ходимлар виждонан ёндашиши лозимлиги таъкидланди.
Хоразм вилояти туманларида 2025 йил ҳосили учун ғўза навлари жойлаштириш режаси 82,7 минг гектар бўлиб, шундан Хоразм-127 нави 42,4 минг гектар, Хоразм-150 нави 15,2 минг гектар, меҳнат нави 8,1 минг гектар, Султон нави 254 гектар, СП-40 нави 160 гектар ва янги навлар 2,4 минг гектар ҳамда хорижий навлар 14,1 минг гектарга экилиши режалаштирилган.
Шунингдек, вилоятда жорий йилда экилиши режалаштирилган 82,7 минг гектар пахта майдонларининг 31,4 минг гектарига тукли ва 51,3 минг гектарига туксиз уруғлик чигит экиш белгиланган бўлиб, ушбу майдонлар учун 3,7 минг тонна  уруғлик чигит талаб этилиши кўзда тутилган.
Кўргазмали семинар давомида уруғлик чигит тайёрлаш босқичлари, қўлланиладиган препаратлар турлари, туксизлантирилган чигит экишнинг афзалликлари ва дориланган уруғлик чигитни сақлаш қоидалари хусусида тўхталиб ўтилди.

О заготовке семенного картофеля в Хорезмской области Организована выставка-семинар.
Законом Республики Узбекистан «О семеноводстве» и соответствующими постановлениями правительства Узагроинспекции возложен ряд полномочий и задач по контролю за производством семян сельскохозяйственных культур.
Для выполнения этих задач стало традицией ежегодно в январе проводить демонстрационно-практические семинары по контролю за организацией процессов подготовки, обработки, протравливания и хранения семян на основе требований нормативных документов.
В этом году очередной семинар был организован на предприятии ООО «Uzbek Best Seeds» в Ханкайском районе Хорезмской области, где приняли участие руководители профильных организаций области и районов, заместители хокимов районов по сельскому и водному хозяйству, предприятий кластера семеноводства. и элитные, организованные с участием семеноводческих хозяйств.
Подчеркнуто, что при подготовке семян необходимо соблюдать требования, изложенные в Положении, утвержденном постановлением Кабинета Министров № 641, и каждый ответственный работник должен добросовестно подходить к вопросу обеспечения аграриев качественными семенами.
План размещения сортов хлопчатника по районам Хорезмской области под урожай 2025 года составляет 82,7 тыс. га, из них сорт Хорезм-127 занимает 42,4 тыс. га, сорт Хорезм-150 занимает 15,2 тыс. га, сорт Мехнат занимает 10,2 тыс. га. 8,1 тыс. га. Планируется посадка 1000 га сорта Султан, 254 га сорта СП-40, 160 га новых сортов, 14,1 тыс. га зарубежных сортов.
Также из 82,7 тыс. га хлопковых полей, запланированных к посеву в регионе в этом году, на 31,4 тыс. га планируется посеять мохнатые семена, на 51,3 тыс. га – голые, на эти цели потребуется 3,7 тыс. тонн семян. области. ожидается, что будет завершено.
В ходе демонстрационного семинара были рассмотрены этапы подготовки семян, виды используемых препаратов, преимущества посадки обезвоженных семян, правила хранения обработанных семян.