Инспекция билимдонлари "Заковат"нинг вилоят босқичида беллашдилар
Инспекциянинг туман бўлимлари ходимларидан иборат жамоалар ўртасида ташкил этилган “Заковат” интеллектуал ўйининг биринчи (ҳудудий) босқичида 150 та тумандан 600 нафар ходимлар иштирок этди. Жамоалар қизғин баҳслар давомида уюшқоқлик билан ўз билим ва салоҳиятини намоён этдилар.
Иқтидорли ёшларнинг мантиқий билимларини ошириш, уларни саралаш ва интеллектуал ўйинларга кенг жалб қилиш, ушбу ўйинлар ташкил қилинишини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш ва зарур шарт-шароитлар яратиш, шунингдек, аҳолининг интеллектуал салоҳиятини юксалтириш мақсадида 2022 йил 20 декабрда Ўзбекистон Республикаси Президентининг "«Заковат» интеллектуал ўйинини аҳоли ўртасида оммавий-маърифий ҳаракатга айлантириш ва бошқа интеллектуал ўйинларни ривожлантиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида"ги Қарори қабул қилинган эди.
Натижада, интеллектуал ўйинларни нафақат ёшлар, балки аҳолининг барча қатламлари ўртасида тарғиб қилиш, ушбу ўйинларни оммавий-маърифий ҳаракатга айлантириш бўйича чора-тадбирларни белгилаб олиш ва амалга ошириш давлат сиёсати даражасига кўтарилиб, бугунги кунда "Заковат" билимлар беллашуви ҳар бир давлат органи ва ташкилотларида ўтказилиши анъанавий тус олди.
Худди шундай тадбирлардан бири куни-кеча 21 февраль куни "Ўзгароинспекция"нинг вилоят бошқармаларида ҳам ташкил этилди.
Биринчи босқич натижаларига кўра, Инспекциянинг республика бўйича жами 13 та туман бўлимлари (жамоалари) жорий йилнинг 28 февраль куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган финал босқичида иштирок этиш учун йўлланма олдилар.

Инспекция билимдонлари «Заковат»нинг вилоят боскичида беллашдилар
В первом (территориальном) этапе интеллектуальной игры «Заковат», организованной среди команд сотрудников районных отделов инспекции, приняли участие 600 сотрудников из 150 районов. Команды организованно продемонстрировали свои знания и потенциал в ходе напряженных дебатов.
20 декабря 2022 года в целях повышения логических знаний талантливой молодежи, ее отбора и широкого вовлечения в интеллектуальные игры, поддержать организацию этих игр государством и создать необходимые условия, а также повышение интеллектуального потенциала населения.Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по превращению интеллектуальной игры «Заковат» в массово-просветительское движение среди населения и развитию других интеллектуальных игр».20 декабря 2022 года в целях повышения логических знаний талантливой молодежи, ее отбора и широкого вовлечения в интеллектуальные игры, поддержать организацию этих игр государством и создать необходимые условия, а также повышение интеллектуального потенциала населения.Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по превращению интеллектуальной игры
«Заковат» в массово-просветительское движение среди населения и развитию других интеллектуальных игр».
В результате пропаганда интеллектуальных игр не только среди молодежи, но и среди всех слоев населения, определение и реализация мер по превращению этих игр в массово-просветительское движение поднялись на уровень государственной политики, и сегодня Конкурс знаний «Заковат» стал традицией проводиться в каждом государственном органе и организации.
Одно из таких же мероприятий было организовано днем ​​и ночью 21 февраля в региональных отделениях «Узгароинспекции».
По итогам первого этапа всего 13 районных отделов (команд) инспекции по республике получили билеты для участия в заключительном этапе, который пройдет в Ташкенте 28 февраля текущего года.По итогам первого этапа всего 13 районных отделов (команд) инспекции по республике получили билеты для участия в заключительном этапе, который пройдет в Ташкенте 28 февраля текущего года.