Жорий йилнинг ўтган даврида ерга оид қонунбузарлик ҳолатлари қандай?
Инспекциянинг Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими мутахассислари томонидан инспекция фаолиятини тартибга солувчи ҳуқуқий-меъёрий ҳужжатларга кўра белгиланган вазифалар юзасидан бир қатор ишлар амалга оширилди.
Жумладан, жорий йилнинг ўтган даврида жами 1 минг 521 та ҳолатда 304,7 гектар қишлоқ хўжалиги ер майдонларида ер қонунбузарлик ҳолатлари қайд этилган бўлиб, шундан суғориладиган ерларда -274 гектар, лалми ерларда -1,6 гектар, яйлов ерларда -25,5 гектар ва бўз ерларда- 3,4 гектар ер қонунбузарлик ҳолатларини ташкил этмоқда.
Қишлоқ хўжалиги ерлари ўзбошимчалик билан қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқарилганлиги оқибатида қишлоқ хўжалигига жами 206 миллиард 960 миллион сўм миқдорида зарар етказилганлиги аниқланди.
Аниқланган қонунбузарлик ҳолатлари бўйича чора кўриш учун прокуратура органларига 871 та, ИИВ ҳудудий бўлинмаларига 370 та ҳужжатлар, 229 та ҳолатда бошқа ташкилотларга, 12 та ҳолатда ердан фойдаланувчиларга огоҳлантириш хатлари юборилган бўлса, 39 та ҳолатда судларга даво аризалари киритилган.
Хусусан, ҳудудий бошқармалардаги мутахассислар томонидан 2024-йилнинг июль ойи давомида 338,9 минг гектар қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларда олиб борилган тезкор мониторинг тадбирлари натижалари бўйича ўрганишлар ўтказилиб, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда жами 21,5 гектар ер майдонларида ердан самарали фойдаланишда бир қатор камчиликларга йўл қўйилганлиги аниқланди.
Қишлоқ хўжалиги ерларини ўзбошимчалик билан эгаллаб қурилиш қуриш- 46 та ҳолатда 17,7 гектар, Ердан фойдаланувчи томонидан ўзини ерида рухсатсиз қурилиш қуриш ҳолатлари- 6 та ҳолатда 0,6 гектар, Рухсатсиз тупроқни унумдор қатламига зарар етказиш -5 та ҳолатда 3,2 гектарни ташкил этиб, ушбу аниқланган қонунбузарлик ҳолатлари бўйича тўпланган ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга белгиланган тартибда чора кўриш учун юборилган.
Ф.Тўхташев, Инспекциянинг Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими бошлиғи

What are the cases of land violations in the past year?
Specialists of the Agricultural Land Use Control Department of the Inspectorate performed a number of tasks in accordance with the legal and regulatory documents regulating the activity of the Inspectorate.
In particular, in the last period of this year, in total 1 thousand 521 cases of land violations were recorded on 304.7 hectares of agricultural land, of which 274 hectares were on irrigated land, 1.6 hectares were on dry land, 25.5 hectares of pasture land and 3.4 hectares of gray land constitute violations of the law.
As a result of the arbitrary withdrawal of agricultural land from agricultural circulation, it was found that a total of 206 billion 960 million soums of damage was caused to agriculture.
871 documents were sent to the prosecutor's office, 370 documents were sent to the regional units of the Ministry of Internal Affairs, 229 were sent to other organizations, 12 were sent to land users, and 39 were filed lawsuits. .
In particular, studies were conducted on the results of rapid monitoring activities carried out on 338.9 thousand hectares of agricultural land by experts in regional departments during July 2024, and a total of 21.5 in the Republic of Karakalpakstan and regions it was found that a number of shortcomings were allowed in the effective use of land in hectares of land.
Arbitrary construction of agricultural land - 17.7 hectares in 46 cases, Unauthorized construction on the land by the land user - 0.6 hectares in 6 cases, Damage to the fertile soil layer without permission - 5 cases in the case of 3.2 hectares, the collected documents on the identified cases of violations of the law were sent to the law enforcement agencies for taking action in the prescribed manner.