Жорий йилнинг ўтган даврида ерга оид қонунбузарлик ҳолатлари қандай?
Инспекциянинг Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими мутахассислари томонидан инспекция фаолиятини тартибга солувчи ҳуқуқий-меъёрий ҳужжатларга кўра белгиланган вазифалар юзасидан бир қатор ишлар амалга оширилди.
Жумладан, жорий йилнинг ўтган даврида жами 1 минг 521 та ҳолатда 304,7 гектар қишлоқ хўжалиги ер майдонларида ер қонунбузарлик ҳолатлари қайд этилган бўлиб, шундан суғориладиган ерларда -274 гектар, лалми ерларда -1,6 гектар, яйлов ерларда -25,5 гектар ва бўз ерларда- 3,4 гектар ер қонунбузарлик ҳолатларини ташкил этмоқда.
Қишлоқ хўжалиги ерлари ўзбошимчалик билан қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқарилганлиги оқибатида қишлоқ хўжалигига жами 206 миллиард 960 миллион сўм миқдорида зарар етказилганлиги аниқланди.
Аниқланган қонунбузарлик ҳолатлари бўйича чора кўриш учун прокуратура органларига 871 та, ИИВ ҳудудий бўлинмаларига 370 та ҳужжатлар, 229 та ҳолатда бошқа ташкилотларга, 12 та ҳолатда ердан фойдаланувчиларга огоҳлантириш хатлари юборилган бўлса, 39 та ҳолатда судларга даво аризалари киритилган.
Хусусан, ҳудудий бошқармалардаги мутахассислар томонидан 2024-йилнинг июль ойи давомида 338,9 минг гектар қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларда олиб борилган тезкор мониторинг тадбирлари натижалари бўйича ўрганишлар ўтказилиб, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда жами 21,5 гектар ер майдонларида ердан самарали фойдаланишда бир қатор камчиликларга йўл қўйилганлиги аниқланди.
Қишлоқ хўжалиги ерларини ўзбошимчалик билан эгаллаб қурилиш қуриш- 46 та ҳолатда 17,7 гектар, Ердан фойдаланувчи томонидан ўзини ерида рухсатсиз қурилиш қуриш ҳолатлари- 6 та ҳолатда 0,6 гектар, Рухсатсиз тупроқни унумдор қатламига зарар етказиш -5 та ҳолатда 3,2 гектарни ташкил этиб, ушбу аниқланган қонунбузарлик ҳолатлари бўйича тўпланган ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга белгиланган тартибда чора кўриш учун юборилган.
Ф.Тўхташев, Инспекциянинг Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими бошлиғи

Какие случаи земельных нарушений зафиксированы в прошлом году?
Специалисты отдела контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения инспекции выполнили ряд задач в соответствии с нормативно-правовыми документами, регулирующими деятельность инспекции.
В частности, за последний период текущего года всего на 304,7 га сельскохозяйственных угодий зафиксировано 1 тысяча 521 случаев земельных правонарушений, из них 274 га - на орошаемых землях, 1,6 га - на богарных землях, 25,5 га - пастбищных землях. и 3,4 га серой земли представляют собой нарушение закона.
В результате произвольного изъятия земель сельскохозяйственного назначения из сельскохозяйственного оборота установлено, что сельскому хозяйству нанесен ущерб в общей сложности на сумму 206 миллиардов 960 миллионов сумов.
В прокуратуру направлен 871 документ, в территориальные подразделения МВД – 370 документов, в другие организации – 229, землепользователям – 12, возбуждены иски по 39.
В частности, проведены исследования по результатам оперативно-мониторинговых мероприятий, проведенных на 338,9 тыс. га сельскохозяйственных угодий специалистами областных ведомств в течение июля 2024 года, а всего в 21,5 г. по Республике Каракалпакстан и областям установлено, что ряд допущены недостатки в эффективном использовании земли в гектарах земли.
Самовольное застройку земель сельскохозяйственного назначения - 17,7 га в 46 случаях, Самовольное строительство на земельном участке землепользователем - 0,6 га в 6 случаях, Повреждение плодородного слоя почвы без разрешения - 5 случаев по делу 3,2 га, собранные документы по Выявленные случаи нарушений законодательства направлены в правоохранительные органы для принятия мер в установленном порядке.
Тохташев Ф.А., начальник отдела контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения инспекции