Хоразм: ёғ-мой ишлаб чиқарувчи корхоналарда бир қатор қонунчилик талаблари бузилганлиги аниқланди
Ҳукуматнинг 2023-йил 11-декабрдаги 653-сонли қарорига биноан Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш Инспекциянинг низомига қўшимча ва ўзгартиришлар киритилиб, бунга кўра Инспекция “мулкчилик шаклидан қатъи назар, қайта ишловчи корхоналар томонидан техник чигитни тўлиқ технологик циклда (мағизни янчиш, гидротермик ишлов бериш, пресслаш, экстракциялаш, рафинациялаш, дезодорациялаш ва қадоқлаш) мақсадли қайта ишланганлиги ва маҳсулот сифатини тасдиқловчи гигиеник хулосанинг мавжудлиги ҳамда техник регламент ва стандартлар билан белгиланган мажбурий талабларга мувофиқлиги таъминланганлиги устидан” назорат юритиши белгилаб берилган.
Мазкур қарор ижросини таъминлаш мақсадида, “Ўзагроинспекциянинг Хоразм вилояти бошқармаси томонидан вилоятда фаолият олиб бораётган ёғ-мой корхоналари тегишли меъёрий-ҳужжатларга асосан пахта техник чигитини тўлиқ технологик циклда мақсадли қайта ишлаётганлиги ҳамда маҳсулотларнинг сифатини тасдиқловчи гигиеник хулосага эга эканлиги ҳамда 2021-йил 2-июнидаги  ПФ-6240-сонли Фармони 3-банди иккинчи хатбошисига асосан қайта ишлаб олинган маҳсулотларнинг техник регламентлар ва стандартлар билан белгиланган мажбурий талабларга мувофиқлиги ўрганилди.
Хусусан, вилоятда фаолият юритаётган “К. С.” МЧЖ ва “Х. О. Ф. С.” масъулияти чекланган жамиятлари томонидан пахта техник чигити маҳсулотлари қонунчилик талабларига риоя қилинмасдан сотиб олиниб, техник чигит маҳсулотлари қайта ишламасдан Президентнинг 2022-йил 24-ноябридаги ПҚ-430-сон қарорининг тегишли қисми талабларини қўпол равишда бузиб, тўғридан-тўғри сотилганлиги аниқланди.
Ўрганиш давомида мазкур корхоналарда бир қатор қонунбузарликлар аниқланиб, белгиланган тартибда қонуний қарор қабул қилиш учун тўпланган ҳужжатлар Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти Хоразм вилояти бошқармасига юборилди.
Соҳага оид қонунчилик ҳужжатларига риоя қилиниши Инспекциянинг вилоят бошқармаси ходимлар томонидан мунтазам назоратга олинган, аниқланган ҳолатлар юзасидан қонуний чоралар кўрилиши таъминланмоқда.

Хорезм: установлено, что на нефтедобывающих предприятиях был нарушен ряд требований законодательства
10 Мая 2024 2096
Постановлением правительства №653 от 11 декабря 2023 года внесены дополнения и изменения в положение об Инспекции по контролю за АПК при Минсельхозе, согласно которому Инспекция «независимо от форма собственности, предприятия по переработке технических семян в полном технологическом цикле (дробление, гидротермальная обработка, прессование, экстракция, рафинирование, дезодорация, упаковка) при целенаправленной переработке и наличии гигиенического заключения, подтверждающего качество продукции и соответствие требованиям. с обязательными требованиями, установленными техническими регламентами и стандартами.
В целях обеспечения реализации данного решения Хорезмским областным управлением «Узагроинспекции» подтверждено, что нефтяные предприятия, действующие в области, перерабатывают семена хлопчатника по полному технологическому циклу согласно соответствующим нормативам и имеют гигиеническое заключение, подтверждающее качество продукции, а также Во исполнение абзаца второго пункта 3 Приказа № ПФ-6240 от 2 июня 2021 года изучено соответствие переработанной продукции обязательным требованиям, установленным техническими регламентами и стандартами.
В частности, «К. С." ООО и «Х. О.Ф.С.» обществами с ограниченной ответственностью, приобретая техническую семенную продукцию хлопчатника без соблюдения требований законодательства, а также без переработки технической семенной продукции, грубо нарушая требования соответствующей части Указа Президента № ПХ-430 от 24 ноября 2022 года, непосредственно это было обнаружил, что гры проданы.
В ходе исследования на данных предприятиях был выявлен ряд нарушений законодательства, а собранные документы были направлены в Управление по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан для принятия юридического решения в установленном порядке. образом.
Соблюдение нормативных документов, связанных с сферой, регулярно контролируется сотрудниками регионального отделения инспекции, а в связи с выявленными случаями принимаются меры правового характера.