ДОН ЎРИШ КОМБАЙНЛАРИ МАВСУМГА ШАЙ ҲОЛАТГА КЕЛТИРИЛМОҚДА
“Ўзагроинспексия” томонидан 2025 йил ғалла ўримида қатнашадиган дон ўриш комбайнларини мавсумга тайёрлаш ишлари устидан доимий назорат ўрнатилган.
Жорий йилги мавсумда республика бўйича жами 2 914 дона дон ўриш комбайнларини мавсумга тайёрлаш режалаштирилган.
Ушбу комбайнларнинг 1 033 донаси “Кейс” ва “Ню Холланд”, 1 570 донаси “Класс”, 247 донаси “Вектор" ва 64 донасини бошқа русумли комбайнлар ташкил этади.
Бу йилдан комбайнларни мавсумга тайёрлашнинг янги тизим жорий этилиб, бунда аввало ҳудудларда комбайнларни марказлашган ҳолда сифатли таъмирини ташкил этиш мақсадида 258 та дислокация манзиллари аниқлаб олинди.
Ушбу масканларда таъмирлаш учун моддий-техника таъминоти (темирчилик цехи, пайвандлаш аппарати, станоклар ва бошқалар) билан таъминланди, шунингдек, таъмирлаш ишларига жалб этилган ишчи-хизматчилар учун иссиқ овқат ва бошқа шарт-шароитлар ташкил этилди.
Таъмирлаш масканларига киритилган 2 914 дона комбайнлар сервис корхоналари мутахассислари иштирокида бирма-бир кўздан кечирилиб, талаб қилинадиган эҳтиёт қисмлари бўйича ҳар бир комбайнга алоҳида дефект актлари тузилди ва ушбу дефект актлари асосида таъмирлаш ишларига киришилди.
Ишларини тизимли ташкил этилиши натижасида, бугунги кун ҳолатида 2 623 дона ёки 90 фоиз комбайнларни таъмирлаш ишлари якунланди.
Жумладан, комбайнларни таъмирлаш ишлари Сурхондарё, Хоразм ва Навоий вилоятларида тўлиқ, 100 фоиз, Наманган, Андижон ва Бухоро вилоятларида 90 фоиз якунланган.
Қолган ҳудудларда ҳам таъмирлаш ишларини қисқа муддатларда якунлаш бўйича зарур ишлар олиб борилмоқда.
Таъмирдан чиқарилган комбайнлар белгиланган тартибда техник кўрикдан ўтказилиши, шунингдек, ҳудудий комиссиялар томонидан 10-15 км масофага юргизиб, уларнинг ишчи органлари ишлатиб кўрилиб мавсумда ишлашга қабул қилиниши ташкил этилади.

КОМБАЙНЫ ГОТОВЯТСЯ К СЕЗОНУ
Узагроинспекцией установлен постоянный контроль за подготовкой зерноуборочных комбайнов к сезону, которые будут участвовать в уборке зерна 2025 года.
В этом году по республике к уборке урожая планируется подготовить 2914 зерноуборочных комбайнов.
Из них 1033 — Case и New Holland, 1570 — Class, 247 — Vector и 64 — других марок.
В этом году внедрена новая система подготовки комбайнов к сезону, определены 258 точек дислокации для организации централизованного качественного ремонта комбайнов в регионах.
На этих объектах было организовано материально-техническое обеспечение ремонтных работ (кузница, сварочное оборудование, станки и т. д.), а также горячее питание и другие условия для рабочих, занятых на ремонтных работах.
2914 комбайнов, доставленных на ремонтные базы, были поочередно осмотрены с участием специалистов сервисных предприятий, на каждый комбайн были составлены отдельные дефектные ведомости на необходимые запасные части, на основании которых начались ремонтные работы.
В результате планомерной организации работ на сегодняшний день завершен ремонт 2623 комбайнов, или 90 процентов.
В частности, в Сурхандарьинской, Хорезмской и Навоийской областях ремонт зерноуборочных комбайнов завершен в полном объеме – на 100 процентов, в Наманганской, Андижанской и Бухарской областях – на 90 процентов.
На оставшихся участках ведутся необходимые работы для завершения ремонта в короткие сроки.
Отремонтированные комбайны пройдут технический осмотр в установленном порядке, а также региональные комиссии проедут на расстояние 10-15 км, испытают рабочие органы, после чего примут их к эксплуатации в сезон.