Қўшкўпир: ғалла ўримига тайёргарлик ишлари назорат қилиб борилмоқда
Соҳа фаолиятини тартибга солувчи меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларга кўра, "Ўзагроинспекция"га берилган ваколатлардан келиб чиқиб, қишлоқ хўжалигида агротехник тадбирларнинг ўз вақтида ўтказилиши, айниқса қишлоқ хўжалик техникаларини мавсумга тайёрлаш, дон ўриш комбайнларининг ғалла ўрим мавсумига тайёргарлиги Инспекциянинг Қўшкўпир туман бўлими томонидан кунлик назорат қилиб борилмоқда.
Жорий йил ҳосили учун туманда жами 3 700 гектар майдонга кузги буғдой экилган бўлиб, шундан 7 та фермер хўжалиги томонидан 173 гектар майдонга уруғлик ғалла экилди. Бугунги кунда ғалланинг ривожланиш фазаси жами 3700 гектар майдонларда тўлиқ бошоқлаш даврига ўтди.
Туманда 2024 йил ғалла ўримини қисқа фурсатларда ўтказиш учун жами 13 та дон ўриш комбайнлари талаб этилиб, ҳозирги кунда режалаштирилган 13 та комбайнлар тўлиқ таъмирлаш масканига йиғилган ҳамда таъмирлаш ишлари якунланиб, мавсумга шай ҳолатга келтирилган.
Келгусида қишлоқ хўжалик техникларининг техник ҳолатига масъул бўлган ташкилотлар ходимлари иштирокида комиссия тузилиб, таъмирлаш масканига йиғилган ва тўлиқ таъмирдан чиқарилган комбайнларни 1 км масофага тўлиқ ишчи ҳолатида ҳаракатлантирган ҳолда махсус синовдан ўтказилади ҳамда мавсумга яроқли деб топилган техника воситаларига сертификат тақдим этилади.
Туманда қишлоқ хўжалик техникаларини назорат қилиш борасида жорий йилнинг ўтган даври мобайнида 72 та назорат тадбирлари ўтказилган бўлиб, аниқланган қонунбузарликлар юзасидан масъулларга нисбатан 14 та огоҳнома, 68 та кўрсатмалар киритилиши таъминланди.
Инспекциянинг туман бўлими томонидан қишлоқ хўжалигидаги агротехник тадбирлар ва техникалардан фойдаланиш ишлари доимий назорат қилиб борилмоқда.

Кошкопир: подготовка к уборке зерновых находится под контролем
Согласно нормативно-правовым документам, регулирующим деятельность отрасли, на основании полномочий, предоставленных «Узагроинспексии», своевременное проведение агротехнических мероприятий в сельском хозяйстве, особенно подготовка сельхозтехники к сезону, уборка зерна. Подготовка комбайнов к сезону. Сезон уборки зерновых ежедневно контролируется Кошкопирским районным отделом инспекции.
Под урожай этого года озимая пшеница засеяна в районе на 3700 га, из них в 7 хозяйствах посеяно семенное зерно на 173 га. Сегодня фаза развития зерна перешла к периоду полного колошения на общей площади 3700 га.
Всего для проведения урожая зерновых 2024 года в округе в сжатые сроки необходимо 13 комбайнов. В настоящее время на базе полного ремонта собраны запланированные 13 комбайнов, ремонтные работы завершены и продолжаются. готов к сезону.
В дальнейшем будет сформирована комиссия с участием работников организаций, ответственных за техническое состояние агротехники, а собранные на месте ремонта и полностью отремонтированные комбайны будут проверены путем перемещения их в полном рабочем состоянии на Расстояние 1 км, и они будут признаны пригодными к сезону, на технические средства предоставляется сертификат.
За истекший период текущего года в районе проведено 72 контрольных мероприятия по контролю сельхозтехники, выдано 14 предупреждений и 68 предписаний ответственным за выявленные нарушения.
Районный отдел инспекции ведет постоянный контроль за агротехническими мероприятиями и использованием техники в сельском хозяйстве.