Қўшкўпир: ғалла ўримига тайёргарлик ишлари назорат қилиб борилмоқда
Соҳа фаолиятини тартибга солувчи меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларга кўра, "Ўзагроинспекция"га берилган ваколатлардан келиб чиқиб, қишлоқ хўжалигида агротехник тадбирларнинг ўз вақтида ўтказилиши, айниқса қишлоқ хўжалик техникаларини мавсумга тайёрлаш, дон ўриш комбайнларининг ғалла ўрим мавсумига тайёргарлиги Инспекциянинг Қўшкўпир туман бўлими томонидан кунлик назорат қилиб борилмоқда.
Жорий йил ҳосили учун туманда жами 3 700 гектар майдонга кузги буғдой экилган бўлиб, шундан 7 та фермер хўжалиги томонидан 173 гектар майдонга уруғлик ғалла экилди. Бугунги кунда ғалланинг ривожланиш фазаси жами 3700 гектар майдонларда тўлиқ бошоқлаш даврига ўтди.
Туманда 2024 йил ғалла ўримини қисқа фурсатларда ўтказиш учун жами 13 та дон ўриш комбайнлари талаб этилиб, ҳозирги кунда режалаштирилган 13 та комбайнлар тўлиқ таъмирлаш масканига йиғилган ҳамда таъмирлаш ишлари якунланиб, мавсумга шай ҳолатга келтирилган.
Келгусида қишлоқ хўжалик техникларининг техник ҳолатига масъул бўлган ташкилотлар ходимлари иштирокида комиссия тузилиб, таъмирлаш масканига йиғилган ва тўлиқ таъмирдан чиқарилган комбайнларни 1 км масофага тўлиқ ишчи ҳолатида ҳаракатлантирган ҳолда махсус синовдан ўтказилади ҳамда мавсумга яроқли деб топилган техника воситаларига сертификат тақдим этилади.
Туманда қишлоқ хўжалик техникаларини назорат қилиш борасида жорий йилнинг ўтган даври мобайнида 72 та назорат тадбирлари ўтказилган бўлиб, аниқланган қонунбузарликлар юзасидан масъулларга нисбатан 14 та огоҳнома, 68 та кўрсатмалар киритилиши таъминланди.
Инспекциянинг туман бўлими томонидан қишлоқ хўжалигидаги агротехник тадбирлар ва техникалардан фойдаланиш ишлари доимий назорат қилиб борилмоқда.

Koshkopir: preparations for grain harvesting are under control
According to the regulatory and legal documents regulating the activities of the industry, based on the powers given to "Uzagroinspeksiya", timely implementation of agrotechnical activities in agriculture, especially preparation of agricultural machinery for the season, harvesting of grain The preparation of combine harvesters for the grain harvesting season is being monitored daily by the Koshkopir District Department of the Inspectorate.
For this year's harvest, winter wheat was planted on a total of 3,700 hectares in the district, of which 7 farms planted seed grain on 173 hectares. Today, the development phase of grain has passed to the full earing period on a total of 3,700 hectares.
A total of 13 combine harvesters are required to carry out the 2024 grain harvest in a short period of time in the district. Currently, the planned 13 combine harvesters have been assembled at the full repair facility, and the repair works have been completed and are ready for the season.
In the future, a commission will be formed with the participation of the employees of the organizations responsible for the technical condition of agricultural technicians, and the combines collected at the repair site and completely repaired will be tested by moving them in full working condition for a distance of 1 km, and they will be found suitable for the season. a certificate is provided for technical means.
During the past period of this year, 72 control activities were carried out in the district regarding the control of agricultural machinery, and 14 warnings and 68 instructions were issued to those responsible for the detected violations.
The district department of the inspection is constantly monitoring agrotechnical activities and the use of equipment in agriculture.