Наманган: ғўза навдорлигини аниқлаш юзасидан дала апробацияси тадбирлари ўтказилмоқда
Жорий йилда Наманган вилоятида жами 61 минг гектардан зиёд  майдонда ғўза парваришланаётган бўлиб, ўтказилган тендер танловларида ғолиб чиққан 224 нафар фермер хўжалигининг 5 минг 884 гектар майдонида уруғлик пахта етиштирилмоқда.
Мазкур уруғлик ер майдонларидан иқлим шароитига мос, серҳосил “Андижон-35”, “С-6524”, “С-8295”, “Наманган-34”, “Наманган-77”, “Бухоро-102”,   ҳамда Хитойдан олиб келинган “Xin Lu Zao-78” ғўза навларининг юқори авлодли уруғликларини олиш режалаштирилган.
Ҳудудларда маҳаллий шароитларда яхши ҳосил бераётган навларни таҳлил қилиш, суппер элита ва элита уруғларини кўпайтириш бўйича амалга оширилаётган ишлар, янги навларни яратиш, бу борада олимлар билан илмий ҳамкорликни янада кучайтириш борасида вилоятда тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Юқоридаги масалалар юзасидан вилоятда ташкил этилган минтақавий семинарда дала шароитида ғўза навдорлигини аниқлаш бўйича апробация ўтказиш ва ҳужжатларни расмийлаштириш тартиби, ғўза навларини тўғри жойлаштириш ва сифатли уруғлик жамғармасини яратишда ғўза апробациясининг мақсад ва вазифалари, навга хос бўлмаган ғўза тупларидан тозалаш, ҳосилини териб олиш тартиби ва яроқсиз деб топилган майдонлардан уруғлик пахта теришга йўл қўймаслик тўғрисида сўз юритилди.
Тадбирда инспекция мутахассислари томонидан Ҳукуматнинг 641-сонли қарори ижросини таъминлаш мақсадида уруғлик пахта майдонларида биринчи ҳосилни териб бўлмагунга қадар дефолиация ишларини ўтказмаслик белгилангани таъкидланди.
Айни кунларда вилоятдаги уруғчилик хўжаликларида вилоят қишлоқ хўжалиги бошқармаси, “Уруғчиликни ривожлантириш маркази” давлат муассасаси, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши вилоят бошқармаси, ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги вилоят бошқармаси ҳамда “Ўзагроинспекция” ва унинг қошидаги “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг сифатини баҳолаш маркази” давлат муассасаси вилоят филиали мутахассислари иштирокида махсус гуруҳ тузилиб, апробация ишлари олиб борилмоқда.
Ўрганишлар жараёнида аниқланган камчиликларни жойида бартараф этиш билан бирга зарур тавсиялар берилмоқда.

Наманган: проводятся согласовательные мероприятия по определению урожайности хлопка
В Наманганской области в целом хлопок выращивается на более чем 61 тысяче гектаров, а семенной хлопок выращивают 5884 га 224 хозяйств, выигравших тендеры.
«Андижан-35», «С-6524», «С-8295», «Наманган-34», «Наманган-77», «Бухара-102» и «Бухара-102» импортного производства из Китая, пригодные для климатических условий. Планируется получить семена высокого поколения хлопчатника сорта Синь Лу Цзао-78.
В регионе ведется планомерная работа по анализу сортов, дающих хорошую урожайность в местных условиях, по выведению суперэлитных и элитных семян, созданию новых сортов, укреплению научного сотрудничества с учеными в этом направлении.
В связи с вышеизложенными вопросами на организованном в области областном семинаре определены порядок утверждения определения продуктивности хлопчатника в полевых условиях и порядок выдачи документов, цели и задачи апробации хлопка по правильному размещению сортов хлопчатника и создание качественного семенного фонда, удаление нетипичных для сорта кустов хлопчатника, порядок сбора урожая и признание его непригодным, речь шла о запрете сбора семенного хлопка с найденных полей.
На мероприятии было отмечено, что в целях обеспечения выполнения постановления Правительства №641 принято решение не проводить работы по дефолиации на полях семенного хлопка до первого урожая.
В настоящее время в семеноводческих хозяйствах области работают областное управление сельского хозяйства, ГУ «Центр развития семеноводства», областное отделение Совета фермеров, крестьян и землевладельцев Узбекистана, Агентство по карантину растений. и защита. С участием специалистов областной администрации и областного филиала государственного учреждения «Узагроинспекция» и принадлежащего ей «Центра оценки качества сельскохозяйственной продукции» сформирована специальная группа и ведутся согласовательные работы.