Наманган: ғўза навдорлигини аниқлаш юзасидан дала апробацияси тадбирлари ўтказилмоқда
Жорий йилда Наманган вилоятида жами 61 минг гектардан зиёд  майдонда ғўза парваришланаётган бўлиб, ўтказилган тендер танловларида ғолиб чиққан 224 нафар фермер хўжалигининг 5 минг 884 гектар майдонида уруғлик пахта етиштирилмоқда.
Мазкур уруғлик ер майдонларидан иқлим шароитига мос, серҳосил “Андижон-35”, “С-6524”, “С-8295”, “Наманган-34”, “Наманган-77”, “Бухоро-102”,   ҳамда Хитойдан олиб келинган “Xin Lu Zao-78” ғўза навларининг юқори авлодли уруғликларини олиш режалаштирилган.
Ҳудудларда маҳаллий шароитларда яхши ҳосил бераётган навларни таҳлил қилиш, суппер элита ва элита уруғларини кўпайтириш бўйича амалга оширилаётган ишлар, янги навларни яратиш, бу борада олимлар билан илмий ҳамкорликни янада кучайтириш борасида вилоятда тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Юқоридаги масалалар юзасидан вилоятда ташкил этилган минтақавий семинарда дала шароитида ғўза навдорлигини аниқлаш бўйича апробация ўтказиш ва ҳужжатларни расмийлаштириш тартиби, ғўза навларини тўғри жойлаштириш ва сифатли уруғлик жамғармасини яратишда ғўза апробациясининг мақсад ва вазифалари, навга хос бўлмаган ғўза тупларидан тозалаш, ҳосилини териб олиш тартиби ва яроқсиз деб топилган майдонлардан уруғлик пахта теришга йўл қўймаслик тўғрисида сўз юритилди.
Тадбирда инспекция мутахассислари томонидан Ҳукуматнинг 641-сонли қарори ижросини таъминлаш мақсадида уруғлик пахта майдонларида биринчи ҳосилни териб бўлмагунга қадар дефолиация ишларини ўтказмаслик белгилангани таъкидланди.
Айни кунларда вилоятдаги уруғчилик хўжаликларида вилоят қишлоқ хўжалиги бошқармаси, “Уруғчиликни ривожлантириш маркази” давлат муассасаси, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши вилоят бошқармаси, ўсимликлар карантини ва ҳимояси агентлиги вилоят бошқармаси ҳамда “Ўзагроинспекция” ва унинг қошидаги “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг сифатини баҳолаш маркази” давлат муассасаси вилоят филиали мутахассислари иштирокида махсус гуруҳ тузилиб, апробация ишлари олиб борилмоқда.
Ўрганишлар жараёнида аниқланган камчиликларни жойида бартараф этиш билан бирга зарур тавсиялар берилмоқда.

Namangan: field approval activities are being held to determine cotton yield
This year, in Namangan region, cotton is grown on a total of more than 61,000 hectares, and 5,884 hectares of 224 farms that won tenders are growing seed cotton.
"Andijan-35", "S-6524", "S-8295", "Namangan-34", "Namangan-77", "Bukhara-102", and "Bukhara-102" imported from China, suitable for climatic conditions It is planned to obtain high-generation seeds of Xin Lu Zao-78 cotton varieties.
Systematic work is being carried out in the region to analyze the varieties that give good yields in local conditions, to breed super-elite and elite seeds, to create new varieties, and to strengthen scientific cooperation with scientists in this regard.
In connection with the above issues, at the regional seminar organized in the region, the procedure for approving the determination of cotton productivity in field conditions and the procedure for issuing documents, the goals and tasks of cotton approbation in the correct placement of cotton varieties and the creation of a quality seed fund, the removal of cotton bushes that are not typical for the variety, the procedure for picking the crop and calling it unsuitable there was talk about not allowing seed cotton to be picked from the found fields.
It was noted at the event that in order to ensure the implementation of the Government's decision No. 641, it was decided not to carry out defoliation works in the seed cotton fields until the first harvest.
Currently, in the seed farms of the region, the regional department of agriculture, the state institution "Center for the development of seed production", the regional department of the Council of Farmers, Peasants and Homeland Owners of Uzbekistan, the Agency for Plant Quarantine and Protection A special group has been formed with the participation of specialists of the regional administration and the regional branch of the state institution "Uzagroinspeksiya" and the "Center for Quality Assessment of Agricultural Products" under it, and approval work is being carried out.
Necessary recommendations are given along with the on-the-spot elimination of deficiencies identified in the course of studies.