Ўзбекистон Журналистлар уюшмаси Навоий вилояти бўлими ҳамда «Ўзагроинспекция»нинг Навоий вилояти бошқармаси ҳамкорлигида журналист ва блогерлар учун “Пахта ҳосили учун уруғлик чигитнинг сақланиши, тарқатилиши ҳамда баҳорги чигит экиш тадбирларини уюшқоқлик билан ўтказилиши Инспекция назоратида” мавзусида Қизилтепа туманига пресс-тур ташкил этилди.
Бошқарма ва унинг ҳудудий бўлимларида айни кунларда агротехник тадбирлар,қишлоқ хўжалиги экинлари уруғчилиги ва қишлоқ хўжалиги учун мўлжалланган ерлардан фойдаланиш ишларини назорат қилиш тизимда қай даражада амалга оширилаётгани ҳақида мутахассислар томонидан атрофлича маълумотлар бериб ўтилди.
Пресс-тур иштирокчиларининг дастлабки манзили туманнинг «Маликобод» маҳалласи ҳудудидаги «Муродобод» фермер хўжалигида дала майдонлари бўлди. Бу ерда ОАВ вакиллари жорий йил ҳосили учун ажратилган умумий ер майдонларини чигит экишга тайёрлаш жараёнлари билан яқиндан танишдилар.
Таъкидлаш жоизки, мазкур фермер хўжалигида ерларни чигит экишга тайёрлашда лазерли ер текислагичдан фойдаланилмоқда. Лазерли ер текислашнинг афзаллиги шундаки, натижада сув ресурслари 30 фоизгача тежалади.
ОАВ вакилларининг кейинги манзили тумандаги “ТEКСТЛ НАВОИЙ ГПОУПМЧЖда бўлиб, бу ерда уруғлик чигитларни сақлаш, белгиланган давлат стандарт талабларига риоя қилиш, истиқболли янги ва хорижий уруғлик навлари диққат-эътибор марказида бўлди.
Мутасаддиларнинг берган маълумотларига кўра, жорий йил пахта ҳосили учун туманда жами 28,155 гектар ер майдони ажратилган бўлиб, шундан 9,060 гектар ер майдонига тукли ва 19,095 гектар ер майдонига туксиз уруғлик чигит қадаш режалаштирилган.
Таъкидланишича, ҳозирги кунда пахта тўқимачилик кластер корхоналари ва уруғлик чигит тайёрлаш цехларида жорий йил ҳосили учун тозаланиб, сараланиб, дорилаб қадоқланган уруғлик чигитлар махсус омборларда белгиланган давлат стандарти талаблари асосида сақлаб келинмоқда.
Пресс-тур якунида ОАВ вакиллари учун матбуот анжумани ташкил этилди. Унда журналистларни қизиқтирган уруғлик чигитларнинг навлари, ҳосилдорлиги, истиқболли янги навлар, хорижий навлардан фойдаланишда иқлим шароити, агротехник тадбирларни амалга оширишда кластерлар ва фермер хўжаликлари ҳамкорлиги ва бошқа бир қатор саволларга соҳа масъуллари томонидан батафсил жавоб берилди.

NAVOIA: Members of the public got acquainted with the work done by the inspection during the season
For journalists and bloggers, in cooperation with the Navoi regional branch of the Union of Journalists of Uzbekistan and the Navoi regional branch of the Ozagroinspektsiya, a press tour was organized on the topic “Storage, distribution of cotton seeds and carrying out spring seed work as part of inspection control.”For journalists and bloggers, in cooperation with the Navoi regional branch of the Union of Journalists of Uzbekistan and the Navoi regional branch of the Ozagroinspektsiya, a press tour was organized on the topic “Storage, distribution of cotton seeds and carrying out spring seed work as part of inspection control.”
On the same day, specialists provided detailed information on the level of control over agricultural activities, sowing of crops and the use of land intended for agriculture in the administration and its territorial departments.
The first destination of the press tour participants was the fields of the Murodabad state farm in the Malikabad microdistrict of the district. Here, media representatives got acquainted with the processes of preparing the common land areas allocated for this year's harvest for sowing seeds.
It is worth noting that this farm uses a laser planer to prepare the land for planting seeds. The advantage of laser leveling is that it can save up to 30% of water resources.
The next destination of the media representatives was TEXTL NAVOY GPOUP LLC in the area, where the main attention was paid to seed storage, compliance with established GOST requirements, promising new and foreign varieties of seeds.
According to officials, a total of 28,155 hectares of land in the district have been allocated for cotton harvesting this year, of which 9,060 hectares of land and 19,095 hectares of land are planned to be sown with unlined seeds.
It is noted that at present, seeds cleaned, sorted and packaged for this year’s harvest at enterprises of the cotton textile cluster and seed production shops are stored in special warehouses taking into account the requirements of the state standard.
At the end of the press tour, a press conference was held for media representatives. It answered in detail the seed varieties of interest to journalists, productivity, new promising varieties, climatic conditions for the use of foreign varieties, cooperation between clusters and farms in the implementation of agricultural activities and