Тошкент вилояти туманларида чигит экиш мавсумини сифатли ўтказишга алоҳида эътибор қаратилмоқда
Бугун экин экиш ҳадисини олган бекободлик деҳқонларга тўртта сектор ҳудудида 2024-йил ҳосили учун семинар ташкил қилинди.
Айни мавсумда юртимиз бободеҳқонлари ернинг тобида етилганидан фойдаланиб, даладаги ишларини ҳамжиҳатликда, тезкорлик билан олиб боришмоқда. Шу боис кўклам тафтидан фойдаланиб, уруғни ерга тез қадаш кераклиги юзасидан Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси бошлиғи A.Вахабов, Вилоят ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича биринчи ўринбосари B.Алимбеков, вилоят ФВБ бошлиғи A.Aлиматов ҳамда туман ҳокими Ш.Дўсбеков бошчилигида амалий семинар бўлиб ўтди.
Ердан мўл ва сифатли ҳосил етиштиришда агротехник тадбирларни ўз вақтида маромига етказиб бажариш, мавжуд ресурслар, минерал ва маҳаллий ўғитлар ҳамда суғориш ишларида сувдан самарали фойдаланиш, ҳар бир деҳқон, пахтакор ва фермернинг асосий бурчидир.
Семинарда чигит экиш олдидан амалга оширилиш лозим бўлган ерни намлиги, экилаётган чигитни чуқурлиги бўйича аниқ кўрсатмалар ва тегишли тавсиялар берилди.
Биргина Бекобод туманига 2024 -йил ҳосили учун 11 минг 900  гектар майдонга чигит экиш режалаштирилган.
Айни пайтда вилоятнинг Қуйчирчиқ туманида 13 минг гектар  ва Бўка туманида эса 11 минг 900 гектар майдонларда  2024 йил пахта ҳосили учун чигит экиш бойича семинарлар бўлиб ўтмоқда.
Бугунги кунда «Ўзагроинспекция»нинг Тошкент вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари томонидан ҳудудларда чигит экиш ишлари назоратга олинган.
Семинар сўнгида Мутахассислар томонидан чигит экишда эътибор қаратиладиган жиҳатлар ва амалга ошириладиган агротехник тадбирлар бўйича зарур кўрсатмалар берилди.

Particular attention is paid to the quality of seed sowing in the areas of the Tashkent region.
A workshop was organized for Bekoboda farmers who received the hadith on planting crops today for the 2024 harvest in four sectors.
This season, farmers in our country use the plowed land and carry out their work in the field smoothly and quickly. Therefore, regarding the need to attach seeds to the ground with the help of a coulter, the head of the Inspectorate for Control of the Agro-Industrial Complex under the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan A. Vakhabov, the first deputy regional akim for agriculture and water management A. Alimatov, head of the regional FVB, and a practical seminar was held under the leadership Akim of the region Sh. Dosbekov.
The main responsibility of every farmer, cultivator and farmer is to carry out agrotechnical measures in a timely manner to obtain an abundant and high-quality harvest from the land, efficient use of available resources, mineral and local fertilizers, and water for irrigation.
At the seminar, specific instructions and relevant recommendations were given on soil moisture, seed placement depth, which should be carried out before planting seeds.
Today, control over seed production in the regions is carried out by the Tashkent regional administration and district departments of the Uzagroinspectorate.
At the moment, seminars on planting cotton seeds for the 2024 harvest are being held in the Kuichirchik and Bokinsky districts of the region.
At the end of the seminar, the experts gave the necessary instructions on what you should pay attention to when planting seeds and what agrotechnical measures need to be carried out.