ПРЕСС-ТУР: юқори унумли техника ва агрегатлар имконияти билан танишилди
Ўзагроинспекциянинг Самарқанд вилоят бошқармаси, Иштихон туман бўлими томонидан Қишлоқ хўжалиги техникаларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш ҳамда қишлоқ хўжалигида янги татбиқ қилинаётган юқори унумли техника ва агрегатларидан фойдаланиш юзасидан “Пресс-тур” ташкил этилди.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳамда соҳа ходимлари иштирок этган  Пресс-тур давомида Иштихон туманидаги “Бешлик жавоҳири” ММТП ҳудудидаги “Мухтор Қобилов фермер хўжалигида олиб борилаётган ер тайёрлаш ҳамда пахта экиш жараёни юзасидан маълумотлар берилди. Ушбу жараёнда бугунги кунда долзарб бўлиб бораётган сув тежовчи технологияларни жорий қилиш юзасидан фермер хўжалиги томонидан Республикамиз томонидан берилаётган имтиёзлардан фойдаланилган ҳолда субсидия асосида олинган “ЕРМАC” русумли Туркия давлатида ишлаб чиқарилаётган лазерли ер текислаш агрегатининг иш жараёни ўрганилди.
Шу билан биргаликда, фермер хўжалиги томонидан чигит экиш жараёнида юқори унумли пневматик “PlANTER-D4” русумли чигит экиш сеялкаси фаолияти ҳамда мутахассислар томонидан пневматик чигит экиш сеялкасининг бир қатор афзалликлари кўрсатиб ўтилди.
Шунингдек, иштирокчилар томонидан туманда 2024-йил ғалла ўрим мавсумида ҳамда пахта мавсумида иштирок этадиган қишлоқ хўжалиги техникалари, юқори унумли ғалла ўриш комбайнлари, пахта териш машиналари ҳамда бошқа турдаги техникалар юзасидан ўзларини қизиқтирган саволларини бериб боришди.
Бугунги кунда, Иштихон туманида 2024-йил ғалла ўрим-йиғим мавсумида 36 дона юқори унумли ғалла ўриш комбайнлари иштирок этиши режалаштирилган бўлиб, бугунги кун ушбу комбайнларни мавсумга тайёрлаш ишлари ҳамда таъмирлаш учун талаб этиладиган 1 млрд 360 млн сўм маблағлар тўлиқ ўзлаштирилган ва таъмирлаш ишлари якунига етказилган.
Шунингдек, 2024-йил пахта мавсумини уюшқоқлик билан ташкил этиш ҳамда пахтани нес-нобуд қилмасдан йиғиб-териб олиш мақсадида тумандаги 7 дона юқори унумли “John-Deere 9970” русумли пахта териш машиналари мавсумга шай ҳолатга келтирилган.
Бундан ташқари, иштирокчилар томонидан туманда пахтадан юқори ҳосил олиш мақсадида Хитойдан келтирилган янги навдаги туксизлантирилган чигитни Хитой технологиясига асосан 320 гектар майдондаги плёнка остига экилиши жараёнлари ўрганилди.

ПРЕСС-ТУР: представили возможности высокопроизводительной техники и агрегатов
«Пресс-тур» организован Самаркандским областным отделением «Узагроинспекции», Иштихонским районным отделом с целью повышения эффективности использования сельскохозяйственной техники и применения новых высокопроизводительных машин и агрегатов в сельском хозяйстве.
В ходе пресс-тура, в котором приняли участие представители средств массовой информации и работники отрасли, была дана информация о процессе подготовки земель и посадки хлопка в фермерском хозяйстве «Мухтар Габилов» на территории ММТП «Бешлик Джавахири» в Иштихоне. округ. В данном процессе задействован рабочий процесс лазерной планировочной установки ERMAC производства Турции, полученной на основе субсидии хозяйством с использованием льгот, предоставляемых нашей Республикой в ​​связи с внедрением водосберегающих технологий, которые становятся актуальными сегодня.
При этом в процессе посева семян в хозяйстве специалистами была продемонстрирована работа высокопроизводительной пневматической сеялки «ПЛАНТЕР-Д4» и ряд преимуществ пневматической сеялки.
Кроме того, участники задали вопросы о сельскохозяйственной технике, высокопроизводительных зерноуборочных комбайнах, хлопкоуборочных машинах и других видах техники, которая будет участвовать в уборке зерновых и хлопковом сезоне 2024 года в районе.Кроме того, участники задали вопросы о сельскохозяйственной технике, высокопроизводительных зерноуборочных комбайнах, хлопкоуборочных машинах и других видах техники, которая будет участвовать в уборке зерновых и хлопковом сезоне 2024 года в районе.
Сегодня в Иштихонском районе в зерноуборке 2024 года планируется принять участие 36 высокопроизводительных комбайнов, и сегодня средства в размере 1 миллиарда 360 миллионов сумов, необходимые для подготовки и ремонта этих комбайнов к сезону, полностью освоены и ремонтные работы завершены.
Также в целях организованной организации хлопкоуборочного сезона 2024 года и сбора хлопка, не уничтожая его, в районе к сезону готовы 7 единиц высокопроизводительных хлопкоуборочных машин «Джон-Дир 9970».
Кроме того, участники изучили под фильмом процессы посева нового вида безволосых семян, импортированных из Китая, на 320 га земли по китайской технологии с целью получения высокого урожая хлопка в районе.