Туркия ун саноати федерацияси–(ТУСАФ) томонидан Туркиянинг Анталия шаҳрида жорий йилнинг 13–16 февраль кунлари “Барқарор келажак” номидаги ХИХ-Халқаро конгресси бўлиб ўтди
22 Февраль 2025 861
Конгрессда, ун, макарон ва ем ишлаб чиқарувчилар, уларни етказиб берувчилар, ун тегирмон ускуналари ва нон маҳсулоти ишлаб чиқарувчилар корхоналар раҳбарлари ва мутахассислари, 1300 дан ортиқ миллий, 40 нафар халқаро делегатлар, 500 дан ортиқ компаниялар ва 1000 дан ортиқ йирик ташкилот вакиллари, жумладан, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси ва "Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази" ДМ ходимларидан иборат 4 нафар мутахассислари иштирок этишди
«Ўзагроинспекция» мутахассислари томонидан Конгресс иштирокчиларига Ўзбекистон Республикасида дон ва ун соҳасидаги ислоҳотлар ва қилинган ишлар юзасидан маълумотлар билан улашилди. Шу билан бирга дон ва уни қайта ишлаш соҳасидаги инновацион технологиялар билан танишилди.
«Ўзагроинспекция» делегатлари томонидан мазкур Конгресс давомида дон ва дон маҳсулотларини клейковина ва нонвойбоплик сифатини ошириш ва экспорт боб маҳсулот ишлаб чиқариш бўйича инновацион технологиялар билан яқиндан танишилди ва зарур билим, кўникмаларга эга бўлинди.

Турецкая федерация мукомольной промышленности (TUSAF) провела 13-й Международный конгресс мукомольных предприятий под названием «Устойчивое будущее» в Анталье, Турция, с 13 по 16 февраля этого года.
22 Февраля 2025 1106
В работе конгресса приняли участие руководители и специалисты предприятий-производителей муки, макаронных изделий и комбикормов, их поставщики, производители мукомольного оборудования и хлебобулочных изделий, более 1300 отечественных и 40 зарубежных делегатов, более 500 компаний и представители более 1000 крупных организаций, в том числе 4 специалиста Инспекции по надзору в агропромышленном комплексе при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Государственного предприятия «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции».
Специалисты Узагроинспекции поделились с участниками Конгресса информацией о реформах и проделанной работе в зерномукомольной отрасли Республики Узбекистан. В то же время они познакомились с инновационными технологиями в области зерна и его переработки.
В ходе данного съезда делегаты Узагроинспекции ознакомились с инновационными технологиями повышения клейковинных и хлебопекарных качеств зерна и зернопродуктов, производства экспортно-ориентированной продукции, приобрели необходимые знания и навыки.