Ўзбекистон Республикаси Президентининг соҳага оид қабул қилинган қарорларининг ижроси «Ўзагроинспекция» томонидан назорат қилиб борилмоқда
29 Январь 2025 755
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024-йил 30-декабрдаги “Қишлоқ хўжалиги майдонларидаги қўшимча имкониятлардан фойдаланган ҳолда маҳсулот етиштиришни кўпайтиришга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги 465-сонли қарори қабул қилиниб, унга кўра республика ҳудудларида 2025-йилда 29 минг 891 гектар дала четларидаги майдонларга 26 млн. 167 минг дона мевали дарахтлар экилиши белгиланди.
Хусусан, қарор билан жорий йилда Олча кўчати 5 минг 990 гектар, Олхўри кўчати 5 минг 941 гектар, Беҳи кўчати 2 минг 989 гектар, Узум кўчати 4 минг 259 гектар, Бодом кўчати 3 минг 472 гектар, Чилон жийда кўчати 4 минг 152 гектар, Тут кўчати 3 минг 88 гектар дала четларидаги  майдонларга экилиши мўлжалланган.
Инспекция томонидан, жойларда мазкур қарорнинг ижроси яъни дала четларидаги майдонларга мевали дарахтлар кўчатларини ўз вақтида ва сифатли экилиши тўлиқ назоратга олинди.
Ўтказилган назорат тадбирлари давомида, дала четларидаги майдонларига кўчат экиш ишларини ўз вақтида ва сифатли ўтказилиши юзасидан ҳудудлардаги 34492 та фермер хўжаликларига, шунингдек кўчат ва уруғлик етказиб берувчи 426 та субъектларга огоҳлантиришлар берилди.
Мазкур қарорнинг ижроси бўйича ҳудудларда амалга оширилаётган ишлар юзасидан Инспекциянинг ҳудудий бошқармалари ва туман бўлимлари томонидан мавсум давомида доимий назорат қилиб борилади.

Контроль за исполнением постановлений Президента Республики Узбекистан по отрасли осуществляет Узагроинспекция.
29 Января 2025 971
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2024 года № 465 «О мерах по увеличению производства продукции за счет дополнительных возможностей в сельскохозяйственных угодьях», согласно которому в регионах республики в 2025 году планируется ввести в эксплуатацию 26 млн. тонн земли будет выделено 29 891 га полевых полей. Было решено посадить 167 тысяч фруктовых деревьев.
В частности, в постановлении указано, что в этом году будет высажено 5990 га саженцев черешни, 5941 га саженцев сливы, 2989 га саженцев айвы, 4259 га саженцев винограда, 3000 га саженцев миндаля. Всего планируется высадить 472 га. саженцев чилийской джийды, 4152 гектара саженцев шелковицы и 3088 гектаров саженцев шелковицы по краям полей.
Инспекция полностью проконтролировала выполнение данного решения на местах, а именно своевременную и качественную посадку саженцев плодовых деревьев по краям полей.
В ходе проведения контрольных мероприятий 34 492 хозяйствам областей, а также 426 субъектам, поставляющим саженцы и семена, вынесены предупреждения по вопросам своевременной и качественной посадки рассады по краям полей.
Проводимая в регионах работа по реализации настоящего постановления будет находиться под постоянным контролем в течение всего сезона со стороны региональных управлений и районных отделов Инспекции.