БАҲОРГИ ДАЛА ИШЛАРИДА ҚАТНАШАДИГАН ҚИШЛОҚ ХЎЖАЛИГИ ТЕХНИКАЛАРИНИ  МАВСУМГА ТАЙЁРЛАШ ИШЛАРИ ЯКУНЛАНДИ.
18 Февраль 2025 705
2025-йилги баҳорга дала ишларида Навоий вилоят бўйича жами 3367 та қишлоқ хўжалиги техникаларини жумладан, 604 та чопиқ тракторлари, 604 та культиваторлар, 604 та чигит экиш сеялкалари, 1517 та тишли бороналар, 111 та ер текислагичлар, 142 та чизеллар, 90 та пуркагичлар ва 118 та минерал ўғит сепкич техникалар қатнашиши  режалаштирилган.
Мавсумда иштирок этадиган қишлоқ хўжалиги техника ва машиналарни ҳолатлари мутахассислар томонидан бирма-бир ўрганиб чиқилиб, носозларини таъмирлаш учун талаб этиладиган эҳтиёт қисмлар ҳамда пул маблағлари аниқлаб олиниб,вилоят ва туманларда  100 фоиз   якунига етказилди.
Барча таъмирлаш масканларида таъмирдан чиқарилиб, мавсумга шай ҳолатга келтирилган техникаларни туман комиссиялари томонидан қайта кўриб чиқиш, мавжуд камчиликларни бартараф этган ҳолда қабул қилиб сертификат бериш ишларини бориши «Ўзагроинспекция» вилоят бошқармаси ва туман бўлимлари томонидан назоратга олинди.
Қолаверса, жойларда мавсум ишларига жалб этилаётган ҳар бир қишлоқ хўжалиги техникалари ва машина механизмларни Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 29 апрелдаги тегишли қарори билан тасдиқланган низом талаблари асосида инспекция органларида қайта рўйхатдан, йиллик техник кўрикдан ўтказилганлиги, шунингдек, механизаторларни тракторчи-машинист гувоҳномаларини тоифалари бошқарувидаги техникаларни бошқаришга рухсат бериши ҳамда гувоҳномаларини, техник ҳужжатларни янги намунадаги пластик шаклдаги ҳужжатларга алмаштирилганлиги алоҳида назоратга олиниб мулк эгалари ва механизаторлар ўртасида қарор ижроси юзасидан ташвиқот ишлари олиб борилмоқда.

ЗАВЕРШЕНА СЕЗОННАЯ ПОДГОТОВКА СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННОЙ ТЕХНИКИ ДЛЯ УЧАСТИЯ В ВЕСЕННИХ ПОЛЕВЫХ РАБОТАХ.
Весной 2025 года в полевых работах в Навоийской области планируется участие 3367 единиц сельскохозяйственной техники, в том числе 604 колесных трактора, 604 культиватора, 604 сеялки, 1517 зубовых борон, 111 планировщиков, 142 чизеля, 90 опрыскивателей, 118 разбрасывателей минеральных удобрений.
Специалистами поочередно проведена проверка состояния сельхозтехники и транспортных средств, участвовавших в сезоне, определены необходимые запасные части и средства для устранения неисправностей, а также выполнены 100 процентов работ по областям и районам.
Областным управлением «Узагроинспекции» и районными управлениями осуществлялся контроль за проведением районными комиссиями осмотра отремонтированной и приведенной в готовность к сезону техники на всех ремонтных участках, приемкой и выдачей актов по устранению имеющихся недостатков.
Кроме того, осуществляется особый контроль за перерегистрацией всей сельскохозяйственной техники и механизмов, используемых для сезонных работ на территориях, и ежегодным прохождением проверяющими органами технического осмотра в соответствии с требованиями положения, утвержденного соответствующим постановлением Кабинета Министров от 29 апреля 2023 года, а также за выдачей тракторных удостоверений механизаторам на право управления техникой по своей категории, заменой удостоверений и технических документов на новые пластиковые документы. Проводятся агитационные мероприятия среди владельцев недвижимости и механизаторов по выполнению решения.