Қишлоқ хўжалиги ерларига оид қонунбузилишлар назоратда
"Ўзагроинспекция"нинг Қашқадарё вилоят бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан қишлоқ хўжалиги ерларини ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниши натижасида фойдаланишдан чиқишига сабаб бўлган ҳолатлар устидан доимий тарзда назорат тадбирлари олиб борилмоқда.
Назорат тадбирлари давомида қатор қонунбузилиши ҳолатлари аниқланмоқда. Биргина жорий йилнинг ўтган ойида Ғузор тумани “А.Турсунов” массиви қишлоқ хўжалиги харитасининг 205қ-контуридаги 63 балл бонитетли суғориладиган экин ер майдонларида 5 нафар фуқаролар томонидан жами 0,44 гектар ер участкасида қурилишлар қилиб, ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган. Мазкур ҳолатда етказилган зарар миқдори 290 628 625 (икки юз тўқсон миллион олти юз йигирма саккиз минг олти юз йигирма беш) сўмни ташкил қилди.
Худди шундай ҳолат Қарши тумани “Насаф” массиви қишлоқ хўжалиги харитасининг 326қ-контуридаги 0,05 гектар суғориладиган ер участкасида 4 нафар фуқаролар, 245қ-контуридаги 0,1112 гектар суғориладиган ер участкасида 10 нафар фуқаролар суғориладиган ер майдонларини ўзбошимчалик билан эгаллаб, ноқонуний қурилиш қилганлиги сабабли, ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган. Мазкур ҳолатда етказилган зарар миқдори ҳисоблаб чиқилганда 87 062 396 (саксон етти миллион олтмиш икки минг уч юз тўқсон олти) сўмни ташкил қилди.
Шунингдек, Нишон тумани “Гулистон” массиви қишлоқ хўжалиги харитасининг 7қ-контуридаги сувли ер майдони фуқаро У.А томонидан 0,06 гектар ер майдонини ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниб, 120,0 кв.метр ўлчамда қурилиш ишларини амалга оширганлиги сабабли ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳамда 5 338 700 (беш миллион уч юз ўттиз саккиз минг етти юз) сўм зарар етказганлиги аниқланди.
Юқорида аниқланган ерга оид қонунбузилишларнинг олдини олиш ҳамда етказилган зарар миқдорини ундириш бўйича белгиланган тартибда судларга даъво аризалари киритилмоқда.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги ер турларини, айниқса суғориладиган ер майдонларини сақлаш, ноқонуний эгаллаб олмаслик ва ўзбошимчалик билан қурилишларни қилмаслик юзасидан маҳаллаларда кенг тарғибот ишлари олиб борилмоқда.

Нарушения земель сельскохозяйственного назначения взяты под контроль
Отдел контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения Кашкадарьинского областного управления «Узагроинспекции» постоянно отслеживает случаи выведения земель сельскохозяйственного назначения из эксплуатации в результате самовольного захвата.
В ходе контрольных мероприятий выявлен ряд случаев нарушений законодательства. Только за последний месяц текущего года 5 граждан осуществили застройки на общей площади 0,44 га орошаемой пашни с 63 точками на контуре 205q сельскохозяйственной карты массива "А.Турсунов" Гузорского района. выведены из сельскохозяйственного использования. При этом сумма ущерба составила 290 628 625 (двести девяносто миллионов шестьсот двадцать восемь тысяч шестьсот двадцать пять) сумов.
В той же ситуации на орошаемом земельном участке площадью 0,05 га по контуру 326к сельскохозяйственной карты массива «Насаф» Каршинского района в результате произвола попали 4 гражданина на орошаемый земельный участок площадью 0,1112 га по контуру 245к. оккупация и незаконное строительство привели к изъятию земель из сельскохозяйственного использования. При этом сумма причиненного ущерба составила 87 062 396 (восемьдесят семь миллионов шестьдесят две тысячи триста девяносто шесть) сумов.
Также участок обводненной земли в 7q-контуре сельскохозяйственной карты Нишонского района массива «Гулистон» был самовольно занят гражданином У.А. Было установлено, что это стало причиной выхода из сельского хозяйства и причинил ущерб на сумму 5 338 700 ( пять миллионов триста тридцать восемь тысяч семьсот) сум.
Иски подаются в суды в установленном порядке для предотвращения нарушений указанного земельного законодательства и взыскания суммы причиненного ущерба.
Кроме того, в районах проводится обширная кампания по сохранению типов сельскохозяйственных земель, особенно орошаемых земель, недопущению незаконных захватов и произвольного строительства.